Reklama

Modlitwa o jedność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bóg stworzył jedność a człowiek został powołany do ustrzeżenia tej jedności między Stwórcą a sobą i między sobą nawzajem. Przez niewierność Bogu zrodziły się podziały, źródłem tych podziałów jest nadużycie przez człowieka wolności. Wydarzenia zbawcze Starego Testamentu to działania Boże w celu przywrócenia jedności. W Nowym Testamencie sam Chrystus o to zabiega, o czym dobitnie świadczy modlitwa o jedność wypowiedziana w Wieczerniku: "Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które mi dałeś, aby tak jak my stanowili jedno" (J17,11).
Obawy Jezusa były słuszne, ponieważ Kościół nie ustrzegł jedności, przeciwnie - sam się podzielił, co jest wielką raną zadaną Ciału Chrystusa. Nie brakowało momentów w ciągu wieków, kiedy to Kościół w jakiejś mierze działał na rzecz utraconej jedności i wypracował różne formy działania jak: listy apostolskie, napomnienia, synody i sobory, na których załatwiano wiele spraw, nieraz bardzo trudnych. W trosce o jedność zawierano także tzw. unie. Np. na naszych ziemiach zawarto unię pomiędzy Kościołem prawosławnym a katolickim w 1596 r. w Brześciu, w wyniku której powstał kościół unicki, dziś greckokatolicki. W naszych czasach zrodziły się formy modlitewne, najpierw w kręgach protestanckich, potem weszły na stałe do naszego Kościoła. Nazwano je Tygodniami Modlitw o Jedność Chrześcijan. Musimy zadbać, aby dążenia zjednoczeniowe stały się pragnieniem wszystkich wierzących w Chrystusa, bo taka jest Jego wola. Modlitwy Tygodnia zjednoczeniowego powinny się odbywać we wszystkich świątyniach, także tam, gdzie nie ma innowierców, ponieważ modlitwa zbliża do Boga, a jednocześnie rozbudza pragnienie jedności.
Formy i wzory nabożeństw są ustalane przez Kościół katolicki i inne wyznania. W tym roku hasło Tygodnia "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach" (2 Kor 4,7) zostało opracowane przez Ekumeniczną Komisję Kościołów Chrześcijańskich w Argentynie. Nie są to jedyne propozycje modlitwy ekumenicznej. Niektóre parafie mają własną wypracowaną formę modlitewną, opartą na tradycji katolickiej lub też na nabożeństwach innych wyznań. Nie tylko tradycyjny czas Tygodnia Modlitw nadaje się do wspólnej modlitwy, ale także powinno się wykorzystać inne nabożeństwa, jak np. ekumeniczną Drogę Krzyżową, Godziny Biblijne lub Akatyst Kościoła Wschodniego. Także Różaniec może stać się modlitwą ekumeniczną, pod warunkiem, że będzie on pozdrowieniem Maryi a nie Jej uwielbieniem. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei: na nabożeństwach katolickich słowo Boże głosi zaproszony duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego; księża katoliccy powinni posługiwać słowem Bożym w świątyniach bratnich Kościołów. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw oznacza, że chrześcijanie posiadają "skarb w glinianym naczyniu". Skarbem tym jest: chwała Pana Jezusa Chrystusa, która przezwyciężyła grzech, śmierć, prześladowanie i nienawiść. Kontekst hasła Tygodnia wskazuje na to, że:
- posiadamy skarb, który jako dar Boży staje się naszym udziałem;
- jest nam dany ku wzmocnieniu w cierpieniu oraz ku zachęcie w dniach troski;
- mamy go w kruchym naczyniu ludzkiej egzystencji.
Oprócz modlitwy o zjednoczenie chrześcijan Kościół zachęca do modlitwy z wyznawcami Judaizmu i Islamu. Wyznawcy Judaizmu, czyli Izraelici, to nasi starsi bracia w wierze. Łączy nas wiara w jedynego Boga oraz te same księgi Starego Testamentu. Nowy Testament to wypełnienie wszystkich obietnic Bożych zawartych w Starym Testamencie, niestety odrzucony przez naszych starszych braci. Dzień Judaizmu obchodzi się 17 stycznia.
Islam to religia założona w VII w., wywodząca się z judaizmu, chrześcijaństwa i gnozy, której wyznawcy czczą jedynego Boga, tak samo jak żydzi i chrześcijanie. Świętą księgą Islamu jest Koran, ale religia ta uznaje także księgi Starego i Nowego Testamentu. Dzień Islamu obchodzi się 26 stycznia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nazaret Domem Modlitwy

2024-05-15 14:49

[ TEMATY ]

rekolekcje

nazaretanki

Mat. prasowy

Siostry Nazaretanki zapraszają serdecznie wszystkich pragnących pogłębić życie duchowe i relację z Bogiem na rekolekcje pt. "Nazaret Domem Modlitwy".

Rekolekcje odbędą się w dniach 14 -15 czerwca w Olsztynie k. Częstochowy (piątek od 18.00 do soboty ok.21.00).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję