27 grudnia z kolskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej udała się na Europejskie Spotkanie Młodzieży do Paryża 23-osobowa pielgrzymka zaufania przez ziemię. Do pielgrzymów z Koła dołączyli pielgrzymi z Włocławka; łącznie pojechały 43 osoby.
Kierownikiem i ojcem duchowym grupy był ks. Tomasz Luboiński. W pielgrzymce uczestniczyły osoby, które osiągnęły pełnoletność, a nie przekroczyły 30. roku życia; większość stanowili studenci. Wśród uczestników byli tacy, którzy po raz kolejny brali udział w spotkaniu młodzieży, była też jedna para małżeńska.
Europejskie Spotkania Młodzieży organizuje od lat Ekumeniczna Wspólnota Taizé z Bratem Rogerem na czele. W ciągu kilku dni między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem młodzież z całej Europy i z różnych Kościołów spotyka się w jednym z europejskich miast, by wspólnie modlić się, medytować, śpiewać i bawić. Pierwsze tego rodzaju spotkanie odbyło się w Paryżu w 1978 r., a następne w Barcelonie (trzykrotnie), Rzymie (trzykrotnie), Paryżu (trzykrotnie), Londynie (dwukrotnie), we Wrocławiu (dwukrotnie), Wiedniu (dwukrotnie), Budapeszcie (dwukrotnie), a także w Pradze, Kolonii, Monachium, w Stuttgarcie, Mediolanie i Warszawie. Ostatnie spotkanie, w Paryżu oraz w rejonie paryskim Ile de France, było 25. spotkaniem.
Centralnym tematem spotkań są rozważania dotyczące sfery życia wewnętrznego i solidarności międzyludzkiej. Wielu z przybywających na nie ludzi pragnie nadać swemu życiu prawdziwy sens i nabrać nowego zapału. Tu też przygotowują się do podejmowania odpowiedzialności tam, gdzie żyją na co dzień. Sercem spotkań jest wspólna modlitwa, na którą trzy razy w ciągu dnia wzywają uczestników dzwony. Rozważane są sprawy źródła wiary, np. jak połączyć modlitwę z codziennym życiem? Do czego powołuje nas Bóg? W czym tkwi tajemnica Kościoła?
- Do udziału w spotkaniu przygotowywaliśmy się już od pierwszego piątku miesiąca w październiku, w różnych parafiach, tzw. punktach przygotowawczych - mówił na chwilę przed wyjazdem ks. Tomasz Luboiński - od Wspólnoty Braci z Taizé otrzymaliśmy materiały do rozważań, których tematem jest Boże Miłosierdzie. Myślę, że w spotkaniu weźmie udział od 80 do 90 tys. młodych ludzi. Oczywiście, sam Paryż nie jest w stanie przyjąć takiej liczby ludzi. Na nas oczekują mieszkańcy rejonu Ile de France, rodziny, u których będziemy zakwaterowani.
Pomóż w rozwoju naszego portalu