Już po raz 21., a w Legnickim Polu po raz 3. odbyło się Spotkanie Młodych diecezji legnickiej. Od 21 do 25 sierpnia ponad 400 osób uczestniczyło we wspólnej modlitwie, konferencjach, zabawie. Ważnymi elementami spotkania była również praca w grupach i koncerty muzyczne. Tym razem tematem spotkania była Apokalipsa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie uroczyście rozpoczęło się w bazylice, w czwartek. Z młodzieżą spotkał się biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W słowie wprowadzenia przypomniał, że Apokalipsa to objawienie prawdy o Jezusie Chrystusie, to wyjaśnienie Jego misji. Poznawanie objawionej prawdy oraz zbliżanie się do Jezusa staje się kluczem zrozumienia swojego życia. Kolejnym punktem była Msza św., której przewodniczyli księża neoprezbiterzy wraz z innymi kapłanami, wśród których był benedyktyn o. Leon Knabit z Tyńca - stały gość spotkań, on też wygłosił homilię. Wieczorem była też okazja do adoracji w „Ogrodzie Eden”. Po modlitwie na przygotowanej scenie wystąpił ks. Jakub Bartczak, rapujący ksiądz z diecezji wrocławskiej.
Reklama
Drugi dzień Spotkania Młodych poświęcony był rozważaniom o Baranku. To jeden z ważnych symboli Apokalipsy odnoszący się do Jezusa i Jego ofiary złożonej na krzyżu. Jezus oddaje swoje życie w ofierze za nas, by nas odkupić. Daje nadzieję zbawienia tym, którzy w Niego uwierzą i pójdą za Nim. O tej prawdzie mówił młodzieży wrocławski biblista ks. dr hab. Mariusz Rosik. Opierając się również na tekstach biblijnych podjął się próby wyjaśnienia genezy zła, cierpienia i śmierci. W ciągu dnia nie zabrakło też dzielenia się swoimi przemyśleniami podczas pracy w grupach. Centralnym momentem była również Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Świadectwem swojej wiary podzielili się członkowie zespołu Full Power Spirit. To młodzi ludzie śpiewający w rytm hip hopu o darze wiary, miłości do Boga, Ojczyzny i człowieka. Wieczorem natomiast odprawione zostało wyjątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Towarzyszyła mu muzyka rockowa oraz śpiewane rozważania w wykonaniu ks. Grzegorza Szczygła i zespołu Daj Spokój.
Trzeci dzień Spotkania Młodych w Legnickim Polu poświęcony był Matce Bożej. Po porannej modlitwie konferencję wygłosił ks. Ryszard Kempiak, biblista z Wrocławia. Po przemyśleniu wygłoszonych słów w małych grupach, młodzież uczestniczyła w Eucharystii, której przewodniczył ks. Janusz Wilk, organizator spotkania. Słowo Boże wygłosił o. Marek Skiba, Oblat Maryi Niepokalanej. Mówił min. o roli Marysi w naszym życiu i duchowości maryjnej. Podczas wspólnej modlitwy swój 60. jubileusz kapłaństwa obchodził o. Leon Knabit, od początku związany ze Spotkaniem Młodych. Były życzenia, prezenty i łzy wzruszenia. Tego dnia młodzież wspierała również inicjatywę „Bilet dla Brata”, związaną z przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży, które odbędzie się w Krakowie w 2016 roku. Młodzież z Warszawy, z biura przygotowań rozprowadzała książki, płyty i znaczki - to cegiełki, dzięki którym 30 tysięcy młodych ludzi ze Wschodu będzie mogło przyjechać do Polski. Po południu z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Ruchu Czystych Serc z Poznania, zapoznając ze swoją drogą formacji. Wieczorem natomiast na scenie zaśpiewał gospelowy zespół TGD.
Jezus Chrystus - Alfa i Omega, Początek i Koniec. Pod takim hasłem przeżywany był czwarty dzień. Po porannej modlitwie i konferencji ks. Roberta Bielawskiego, młodzież wraz z wiernymi parafii św. Jadwigi Śląskiej uczestniczyła w niedzielnej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Nawiązując do czytań Mszalnych bp Zbigniew zachęcał młodzież, by dla nich Jezus stał się kluczem do szczęśliwego i dobrego życia. On pełen jest przebaczenia i od Niego możemy uczyć się przebaczać, to powinno wyznaczać właściwy kierunek ku dobru. Był też czas na podziękowania za dobrze przeżyte dni spotkania. Radość z tego wydarzenia wyraził także gospodarz gminy Legnickie Pole Aleksander Kostuń, który wspierał organizatorów. Świadectwo swojego nawrócenia i wiary dała Patrycja Hurlak, aktorka, producentka, reżyser. Dziś kobieta szczęśliwa, która spotkała Jezusa, który odmienił jej życie. Po tym spotkaniu odbyła się prezentacja grup, podczas której omówiono najważniejsze wnioski, jakie wypłynęły podczas pracy w grupach. Spotkanie zakończyło się nabożeństwem zawierzenia młodzieży Jezusowi, połączonym z modlitwą wstawienniczą i wyznaniem wiary.