Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjdź do źródła!

Niedziela lubelska 9/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

wywiad

rekolekcje

Maria Łaskarzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – W czwartek po Środzie Popielcowej, 6 marca, w archidiecezji lubelskiej rozpoczną się pierwsze rekolekcje ewangelizacyjne „Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych”. W ciągu ponad pięciu najbliższych lat projekt obejmie wszystkie parafie archidiecezji. Skąd pomysł na takie rekolekcje?

Reklama

KS. MICHAŁ ZYBAŁA: – Zapraszamy wiernych naszej archidiecezji do udziału w rekolekcjach ewangelizacyjnych, których celem jest głoszenie Słowa Bożego. Będą to rekolekcje kerygmatyczne, których podstawową treścią jest kerygmat, czyli pierwsze przepowiadanie, jakie pojawiło się w Dziejach Apostolskich. W moim przekonaniu zostało ono w Kościele zaniedbane. Większość z nas wiarę wyniosła z domu, gdzie wychowano nas w pewnej kulturze i religijności, ale rzadko w kim wiara zrodziła się ze słuchania kerygmatu, które ma doprowadzić do spotkania z Jezusem. Skutkiem tego jest kryzys wiary. Stąd idea przeprowadzenia w diecezji rekolekcji ewangelizacyjnych, a właściwie to wypełnienie nakazu misyjnego Chrystusa. Pomysł pojawił się w środowisku inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus w Lublinie wśród ludzi, którzy na co dzień zajmują się głoszeniem Ewangelii. Do projektu „Źródło” zaangażowaliśmy te wspólnoty z archidiecezji, które mają formację kerygmatyczną i które w swoim charyzmacie mają działalność ewangelizacyjną. Podczas różnych spotkań przekonaliśmy się o tym, że te same intuicje i te same natchnienia są w każdym z nas.

– W jaki sposób rekolekcje będą się odbywały w poszczególnych parafiach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Rekolekcje ewangelizacyjne będą się odbywały w kontekście peregrynacji Krzyża. Jest już przygotowana kopia Krzyża Trybunalskiego, w którym zostały umieszczone relikwie Drzewa Krzyża. Sam projekt, nazwany przez nas „Źródło”, wygląda w ten sposób, że najpierw w parafii odbywają się czterodniowe rekolekcje kerygmatyczne, prowadzone przez jedną z 20. ekip. W skład tych ekip wchodzą osoby z różnych wspólnot, m.in.: z Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Proboszczom proponujemy dwa modele rekolekcji: tradycyjne i przeprowadzone metodą bloków rekolekcyjnych. W wersji tradycyjnej jest to nauka ze świadectwem osoby świeckiej w czasie Mszy św., w wersji drugiej proponowane są spotkania z głoszeniem Słowa Bożego. Blok rekolekcyjny zawiera świadectwo, a także pewne formy celebracji i aktywizacji. Zwieńczeniem tej formy jest Eucharystia. Niezależnie od wybranego sposobu, w sobotni wieczór do parafii przybywa Krzyż z relikwiami. Uroczyste przyjęcie Krzyża i wybór Jezusa na jedynego Pana i Zbawiciela jest kulminacyjnym momentem rekolekcji. Ekipa rekolekcyjna wyjeżdża z parafii w niedzielę wieczorem, a krzyż zostaje w parafii przez tydzień. Odbywa się wówczas codzienna adoracja i czuwanie przy krzyżu, zwieńczone sobotnią Eucharystią z wołaniem o Ducha Świętego i udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Tej Mszy św. przewodniczy ksiądz biskup.

– Rekolekcje będą głoszone przede wszystkim przez osoby świeckie…

– Głoszenie Słowa Bożego w takiej formie jest doświadczeniem wielu wspólnot. My głosimy je już od 5 lat i dostrzegamy, że świadectwo życia ludzi świeckich dociera do większej grupy słuchaczy. Po naukach rekolekcyjnych wiele osób podchodzi do prowadzących, właśnie do osób świeckich, by podzielić się z nimi doświadczeniem swojego życia. Nawiązuje się wówczas dialog, który jest bardzo istotną częścią spotkania; to przestrzeń spotkania z człowiekiem. W każdej ekipie obecny jest kapłan, który jako pasterz nią kieruje.

– Taka forma rekolekcji wymagała zapewne wielu przygotowań?

Reklama

– Ewangelizatorzy pierwsze przygotowanie odbyli w swoich wspólnotach; każdy z nich przeszedł konkretną formację. Drugą płaszczyzną przygotowania jest ich doświadczenie ewangelizacji, którą do tej pory podejmowali. Wreszcie trzecią płaszczyzną było przygotowanie podczas rekolekcji, jakie wspólnie przeżyliśmy w Dąbrowicy. W listopadzie, podczas pierwszego weekendu rekolekcyjnego, zastanawialiśmy się nad samym projektem i nad tym, jak te rekolekcje mają wyglądać. Spotkanie w styczniu poświęcone było temu, co mamy mówić, czyli kerygmatowi. Z kolei w lutym zastanawialiśmy się, w jaki sposób głosić Słowo. W niedzielę, 2 marca, abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. w archikatedrze dokona rozesłania ok. 140 ewangelizatorów. Pierwszym sprawdzianem będą rekolekcje w parafii archikatedralnej, w których uczestniczyć będą również wszyscy ewangelizatorzy.

– W jaki sposób wierni zostaną zaproszeni do udziału w rekolekcjach?

– Jeśli chodzi o ludzi, którzy są na co dzień obecni w kościele, to wystarczą im ogłoszenia parafialne. Mam nadzieję, że peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża będzie dla wiernych dodatkową zachętą do udziału w rekolekcjach, które niekoniecznie odbędą się w czasie tradycyjnie przewidzianym na ćwiczenia duchowe, czyli w Wielkim Poście lub w Adwencie. Ponieważ ma być to nowa ewangelizacja, czyli wyjście do ludzi ochrzczonych, którzy dawno utracili smak wiary, proponujemy proboszczom pewne działania mające na celu zachęcenie jak największej grupy do udziału w rekolekcjach. Mogą to być spotkania pre-ewangelizacyjne na ulicach lub w szkołach ponadgimnazjalnych, podczas których uczestnicy zostaną zaproszeni do słuchania Słowa Bożego w kościele. Jeszcze inną formą, najtrudniejszą i najlepszą, jest forma pre-ewangelizacji po domach. Polega ona na głoszeniu Dobrej Nowiny i zaproszeniu na rekolekcje w mieszkaniach poszczególnych parafian. W parafiach, które zdecydują się na tę formę, do mieszkańców pójdą ewangelizatorzy w parach: jedna osoba z danej parafii, odpowiednio przeszkolona podczas dekanalnych warsztatów, i jedna osoba z doświadczeniem ewangelizacji. Projekt „Źródło” skierowany jest przede wszystkim do dorosłych i do młodzieży.

Reklama

– W rekolekcje ewangelizacyjne wpisana jest peregrynacja krzyża…

– Owocem Roku Wiary w naszej archidiecezji jest peregrynacja Krzyża Świętego. Po diecezji peregrynować będzie kopia łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie Drzewa Krzyża. Peregrynacja przypadnie na czas, kiedy nasza archidiecezja będzie przeżywać ważne rocznice: 300-lecie utworzenia seminarium duchownego w Lublinie (2014), 210. rocznica powstania diecezji lubelskiej i 250. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej (2015), 1050. rocznica Chrztu Polski (2016), 700-lecie założenia miasta Lublin (2017), 100-lecie istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2018) i 450-lecie Unii Lubelskiej (2019). Pielgrzymka kopii Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z Lublinem, wpisuje się w przeżywanie tych rocznic. Ponadto w rekolekcje kerygmatyczne, które będą towarzyszyły peregrynacji, szczególnie wpisuje się znak krzyża. Sam moment przybycia do parafii krzyża to punkt kulminacyjny, podczas którego Jezus zostanie wybrany na Pana i Zbawiciela. W moim odczuciu krzyż to Opatrznościowy znak rekolekcji.

– W jaki sposób nasi Czytelnicy mogą przyczynić się do powodzenia tego projektu?

– Zwracam się do wszystkich z prośbą o modlitwę i o post. Bez tego będzie to tylko wydarzenie kulturalne, a nie ewangelizacyjne. Jeśli projekt „Źródło” ma być ewangelizacją, która dotyka serca człowieka, to musi być też potężne zaplecze modlitwy i postu. Proszę wszystkich o ten dar, a chorych o ofiarowanie swego cierpienia w intencji rozpoczynających się rekolekcji. Ja już widzę działanie modlitwy i postu; dostrzegam, że Bóg ochrania ewangelizację. Jednak jeśli w Kościele dokonuje się jakieś dobro, zły duch dopuszcza coraz silniejsze ataki. Potrzeba więc postu i modlitwy, które są płaszczem ochronnym dla głoszenia Słowa Bożego wszystkim ludziom.

Wszelkie informacje dotyczące projektu „Źródło”, w tym terminarz rekolekcji i peregrynacji dla poszczególnych parafii, znajduje się na stronie www.pj.lublin.pl.

Kalendarz rekolekcji na marzec:
6-9 marca: parafia archikatedralna
13-16 marca: Klesztów
20-23 marca: Kamień Lubelski
27-30 marca: Chełm, Miłosierdzia Bożego

2014-02-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje przed ŚDM odc. VI

Dzisiaj o chorych i samotnych. Dzisiaj o cierpieniu, które trudno unieść, unieść samemu! Podejmij kolejny krok na drodze przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To już na prawdę bardzo blisko!
CZYTAJ DALEJ

Bp Jamrozek zachęca do nowenny przed Uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata

2024-11-15 09:33

radiofara.pl

- Chodzi o to, żebyśmy się zbliżyli do Jezusa. Bo w tym natłoku zajęć, obowiązków, niekiedy może o tym zapominamy. A ta nowenna może nam w tym pomóc, żeby na nowo być blisko Pana - zachęca przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, bp Stanisław Jamrozek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ruchów intronizacyjnych.

Łukasz Sztolf: Już niedługo będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w związku z tym nie mogło zabraknąć wypowiedzi księdza biskupa Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej, ale w tym wypadku delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ruchów intronizacyjnych. Witam księdza biskupa serdecznie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
CZYTAJ DALEJ

Odpust ku czci św. Elżbiety w kościele garnizonowym

2024-11-17 17:30

Marzena Cyfert

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

– Oby Wasza służba wojskowa przebiegała w duchu słów Jezusa, była nimi naznaczona i abyście z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa w dalszym ciągu czerpali mądrość do tego, aby jak najpełniej i jak najpiękniej ją wypełnić – mówił do żołnierzy garnizonu Wrocław bp Wiesław Lechowicz.

Biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice Mniejszej św. Elżbiety Węgierskiej. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym w obecności sztandaru wojskowego i Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej. W czasie Eucharystii modlili się oficerowie i żołnierze garnizonu Wrocław oraz licznie przybyli parafianie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję