O kościele św. Michała, nieistniejącej a najstarszej lubelskiej świątyni, pisał Józef Czechowicz: "Nie ma już i topól, nie ma dzwonów archaniołowi poświęconych. Na zielonym skwerze nocą gwiazdy przeświecają przez gotyckie żebra kościoła z powietrza".
I oto okazało się, że przed rokiem powróciły do życia dzwony bijące w Wieży Trynitarskiej, na Placu po Farze możemy zobaczyć odsłonięte fundamenty kościoła, a na przełomie roku 2002/2003 powstała makieta kościoła św. Michała. Wykonał ją Andrzej Kościelniak z Białej Podlaskiej - wysokość 134 cm i długości 85 cm.
Ten najstarszy gotycki kościół w Lublinie zbudowany w połowie XIV w. został rozebrany w latach 50. XIX w. W 1805 r. po powstaniu diecezji lubelskiej, kościół farny okazał się zbyt ciasny, by pełnić funkcję katedry. W latach 30. XIX w., gdy ukończono remont kościoła pojezuickiego (archikatedry) przeniesiono tam siedzibę parafii i diecezji z kościoła farnego. Tym samym sędziwa fara opustoszała i ulegała dalszym zniszczeniom, aż ją ostatecznie rozebrano.
Dziś natomiast, w Muzeum Archidiecezjalnym w specjalnym miejscu na II kondygnacji Wieży Trynitarskiej, możemy podziwiać makietę kościoła św. Michała, jako nowy element stałej ekspozycji. Uroczyste odsłonięcie makiety będzie miało miejsce w niedzielę 19 stycznia 2003 r. o godz. 16.00.
Zapraszamy do Wieży Trynitarskiej w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00.
Pomóż w rozwoju naszego portalu