Reklama

Aspekty

Rok kościelny kalendarzem liturgicznym opisany

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2014, str. 6

[ TEMATY ]

książka

Archiwum ks. Andrzeja Hładkiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: – Decyzją bp. Stefana Regmunta został Ksiądz wyznaczony na redaktora diecezjalnego kalendarza liturgicznego. Proszę powiedzieć, czym jest ten kalendarz i czym różni się od „Kalendarza rzymskiego” i „Kalendarza diecezji polskich”?

Reklama

KS. ANDRZEJ HŁADKI: – Dziękując bp. Stefanowi Regmuntowi za zaufanie, z jego upoważnienia przygotowywałem z pomocą Jacka Samociaka z Sulechowa „Kalendarz liturgiczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej” na 2014 r. Zawsze należy pamiętać, że to biskup diecezjalny, u nas bp Stefan Regmunt, jest głównym autorem i inspiratorem życia religijnego. W kilku słowach opisując kalendarz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, trzeba by sięgnąć do opracowań, które naświetlają nam szerzej istotę kalendarza liturgicznego. Nie widzimy tu tylko ułożonych według miesięcy i dni katalogów świętych czy obchodów. Istotę kalendarza liturgicznego oddaje bardzo trafnie wskazówka z Ogólnych Norm Roku Liturgicznego i Kalendarza (ONRLK 1): „Kościół święty w ustalonych dniach w ciągu całego roku” obchodzi święte wspomnienie zbawczego dzieła Chrystusa. Każdego tygodnia Kościół obchodzi pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego w dniu, który nazywa się Pańskim, a raz do roku czci je razem z jego błogosławioną Męką w największą uroczystość Paschy”.
Wspomnę, że kalendarz gregoriański powstał m.in. właśnie dlatego, że kalendarz juliański z 45 (46) roku przed Chrystusem posiadał niewielkie opóźnienie w stosunku do roku zwrotnikowego (11 minut na rok, co w ciągu 128 lat dawało 1 dzień) i dlatego, by być jak najbliżej równonocy wiosennej (24 lutego), wobec której ustala się Wielkanoc, doszło do reformy ogólnie nazywanej kalendarzem gregoriańskim. To przeżywanie świąt paschalnych i istoty niedzieli nie powinno być przysłaniane innymi obchodami.
Wracając do istoty pytania o „Kalendarz rzymski”, to zawiera on cały cykl obchodów, czyli misterium zbawcze przeżywane w ciągu roku liturgicznego, następnie obchody świętych czczonych powszechnie. „Kalendarz diecezji polskich” wraz z notyfikacjami uwzględnia obchody liturgiczne, których ranga może być inna dla poszczególnych diecezji. Kalendarz liturgiczny naszej diecezji zawiera bardzo wiele informacji dotyczących Kościoła lokalnego. Mogę wspomnieć choćby o odpustach wszystkich parafii, daty śmierci prezbiterów naszej diecezji, obchody w sanktuariach, pielgrzymki, wskazania Biskupa Diecezjalnego, ogłoszenia ważne dla parafii i funkcjonowania urzędów diecezjalnych, także obchody znaczące dla naszej diecezji.

– Ksiądz już wcześniej uczestniczył w pracach redakcyjnych kolejnych kalendarzy. Proszę powiedzieć, jak powstaje taki kalendarz?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Odpowiem w ten sposób. Mam w pamięci moich czcigodnych poprzedników, z których koniecznie muszę wymienić ks. kan. Romana Litwińczuka i ks. prał. Zbigniewa Kobusa i nie przypuszczałem, że będę kiedyś redaktorem kalendarza, który widziałem, jak powstaje. W telegraficznym skrócie mogę powiedzieć, że kalendarz liturgiczny to nie tylko manualne przesuwanie o jeden daty dni czy nawet umieszczanie pod danymi dniami czytań z roku A, B lub C w niedziele i uroczystości oraz serii I i II czytań w dni w ciągu roku, ale to także synchronizacja formularzy mszalnych świąt, wspomnień. Poza tak zwanymi dniami powszednimi, praktycznie każdy dzień to osobna, niepowtarzalna kompozycja. W tym roku udało się to, że przeredagowane zostały wspomnienia dowolne, korygowane prefacje, m.in. dodany rozdział XII Wstępu (gdzie są m.in. wyjaśnienia na temat zapalanych świec na ołtarzu, obowiązku przykrywania kielicha welonem i inne), poprawione daty śmierci prezbiterów i kleryków, odpusty w nowych parafiach, nie wspominając kwestii błogosławieństw oraz odpustów i Mszy wotywnych. Przy tej pracy zaangażowany był wspomniany Jacek Samociak wraz z żoną Wiolettą, którym jestem bardzo wdzięczy. Długimi nocami także drogą e-mailową i w czasie sesji telefonicznych prowadziliśmy korektę, którą głównie (na poziome już edytorskim) zajmował się dyrektor wydawnictwa naszej diecezji ks. kan. Piotr Bortnik, który wkładał bardzo wiele serca i czasu, by kalendarz był jak najlepiej wydany.

– Czy kalendarz liturgiczny jest skierowany tylko do księży?

– Kalendarz ten nie jest wydawany w zbyt dużym nakładzie, więc w większości zaopatrują się w niego prezbiterzy naszej diecezji, ale oprócz księży i przydziału na kościoły parafialne (do zakrystii) adresatami są wszyscy, którzy pragną pogłębiać życie Boże w sobie także przez formację liturgiczną. Nikt nie jest wykluczony z grona czytelników.

– Skąd wiemy, z jakiego formularza odprawić Mszę św., kiedy tego samego dnia zbiega się kilka wspomnień czy uroczystości?

– ONRLK w numerze 60. wskazują: „Jeżeli kilka obchodów liturgicznych zbiega się w tym samym dniu, pierwszeństwo ma ten, który zajmuje wyższe miejsce w Tabeli dni liturgicznych”. Jest więc specjalna tabela, a nazywa się ona Tabela Pierwszeństwa Dni Liturgicznych i na jej podstawie ustala się, który obchód liturgiczny ma pierwszeństwo, a który w danym roku zostanie pominięty lub przesunięty.

– Nasz diecezjalny kalendarz jest bardzo obszerny. To aż 320 stron formatu notesowego. Co konkretnie znajduje się w kalendarzu i dlaczego warto do niego sięgać?

– Odpowiedź na pytanie, co się w kalendarzu liturgicznym naszej diecezji znajduje, jest zarazem sugestią, dlaczego warto go mieć i z niego korzystać. Nie wymienię wszystkich 33 punktów Wstępu, a poza kalendarium obchodów liturgicznych są także wybrane błogosławieństwa, formuły sakramentalne. Wspomnę tylko, że pośród kilkudziesięciu punktów Wstępu na prawie 70 stronach znajdziemy m.in. wykaz ksiąg liturgicznych, nowe sformułowanie przykazań kościelnych i wykładnię dla przykazań I i IV, zatwierdzone zwyczaje liturgiczne, mocno bym wyakcentował punkt XII – wskazania liturgiczne oraz punkt XXXIII, w którym umieściłem fragmenty z wykazu odpustów.

* * *

Ks. Andrzej Hładki, redaktor „Kalendarza liturgicznego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki

Niedziela sandomierska 41/2012, str. 8

[ TEMATY ]

książka

ALICJA TRZEŚNIOWSKA

Dominika Burdza, autorka książki

Dominika Burdza, autorka książki
Po „Monografii miasta Sandomierza” ks. Melchiora Bulińskiego, wydanej w Warszawie w 1879 r., oraz „Dziejach Sandomierza” pod red. prof. Henryka Samsonowicza (Warszawa 1993 r.), nadwiślański gród doczekał się nowego opracowania pt. „Szesnastowieczny Sandomierz – Kościół i miasto” dr Dominiki Burdzy. Promocja książki odbyła się w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu w ramach cyklu „Pamięć o ludziach i dziełach”. – Prezentowana praca jest pierwszą w polskiej historiografii pracą obejmującą mniej więcej całokształt relacji pomiędzy państwem a Kościołem w jednym mieście – podkreślił ks. Waldemar Gałązka, oficjał Sądu Biskupiego. Książka Dominiki Burdzy jest skróconą wersją jej pracy doktorskiej. – Główny trzon całej pracy stanowią bogate archiwa, dokumenty i księgi, które zachowały się zarówno w Sandomierzu, jak i Krakowie. Na ich podstawie można powiedzieć, że koegzystencja miasta i Kościoła była bardzo konstruktywna zarówno na polu gospodarczym, religijnym, kulturalnym czy też społecznym – stwierdziła dr Burdzy, dziękując przy okazji ks. Waldemarowi Gałązce i ks. Zygmuntowi Gilowi za pomoc w udostępnieniu sandomierskich archiwaliów oraz prof. Feliksowi Kirykowi, który archiwalia uporządkował. Książka pozwala odtworzyć z fotograficzną dokładnością renesansowe miasto. Fascynujący jest opis nieistniejącego już kościoła św. Piotra. – Zachęcam naszych historyków lokalnych, aby badali dzieje Sandomierza, diecezji i pisali o nich. Zbliżający się jubileusz diecezji sandomierskiej zachęca do spojrzenia w jej przeszłość – mówił bp. Krzysztof Nitkiewicz. Pasterz diecezji obdarował też sandomierskie Muzeum Diecezjalne „Biblię Ostrogską”, cennym egzemplarzem Pisma Świętego w języku cerkiewnosłowiańskim, wydrukowanym w 1581 r. dla wyznawców Kościoła Wschodniego. Biblia Ostrogska, duchowy skarb całego chrześcijańskiego świata, odegrała wielką rolę w jednoczeniu narodów słowiańskich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Sobiło: ludziom trudno modlić się o pojednanie z Rosją

2025-01-24 16:40

[ TEMATY ]

pojednanie

bp Jan Sobiło

Małgorzata Soja

Bp Jan Sobiło

Bp Jan Sobiło

„Jest tak wiele ran i zniszczeń, że trudno modlić się za tych, którzy zabijają nas nocnymi atakami” - wyznał w wypowiedzi dla portalu Credo biskup Jan Sobiło. Mieszkający w Zaporożu biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej odniósł się do zmasowanego nocnego ataku wojsk rosyjskich na obiekty cywilne tego miasta.

To leżące w południowo-wschodniej części Ukrainy miasto ucierpiało zwłaszcza z powodu czterech eksplozji rakiet. Nieprzyjaciel zaatakował zakład energetyczny, pozostawiając 17 000 osób bez prądu i ciepła; zniszczony został budynek mieszkalny, a kolejne trzydzieści zostało uszkodzonych. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym dwumiesięczny chłopiec; jeden mężczyzna zginął.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Kościół przygotowuje się na przyjęcie fali deportowanych migrantów

2025-01-24 19:01

[ TEMATY ]

Kościół

migranci

Meksyk

Adobe.Stock

Episkopat Meksyku potwierdził swoje zaangażowanie we wspieraniu u siebie migrantów po wprowadzeniu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na południowej granicy USA i zaostrzeniu polityki imigracyjnej. W specjalnym oświadczeniu biskupi meksykańscy zapewnili o swojej solidarności, modlitwie i determinacji, "aby nadal służyć migrantom”. Dokument podpisali biskupi: Eugenio Lira Rugarcía, odpowiedzialny za duszpasterstwo migracyjne, i Héctor Mario Pérez Villarreal, sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej (CEM).

„Nie dajmy się zwieść tym, którzy obnoszą się ze sztandarem katolicyzmu, ale poniżają bezbronnych, promują kulturę śmierci i indywidualizm. Wiara chrześcijańska, przeciwnie, zawsze będzie dążyć do wypełnienia przesłania Ewangelii, które nie wyklucza, ale obejmuje wszystkich i które kładzie szczególny nacisk na najbardziej potrzebujących” - napisali biskupi meksykańscy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję