Belgijski reżyser Gerard Corbiau specjalizuje się w filmowym odtwarzaniu epoki europejskiego baroku i klasycyzmu. W swoich utworach kładzie szczególny nacisk na ukazywanie bogactwa sztuki w XVII i XVIII w., kiedy to kwitła kultura dworska, popierana przez możnych mecenasów.
Jednym z największych mecenasów kultury w Europie epoki baroku był francuski król Ludwik XIV, który ze swego dworu uczynił wielki przybytek sztuki. Na jego dworze działali wybitni muzycy, architekci i pisarze, jak Molier. W filmie Król tańczy Gerard Corbiau ukazuje dwór Ludwika XIV przez pryzmat zachodzących tam wydarzeń kulturalnych. Sprawy polityczne (wojny prowadzone wówczas przez Francję) schodzą na dalszy plan. Drugim bohaterem filmu, obok młodego króla, jest Jean - Baptiste Lully, włoski muzyk z Florencji, nadworny kompozytor królewski. On to, obok Moliera, wywarł największy wpływ na Ludwika XIV w sprawach kultury i sztuki. Okazuje się, że król był miłośnikiem tańca i sam wykonywał niektóre partie podczas przedstawień na dworze.
Reżyser filmu barwnie ukazuje ówczesną kulturę artystyczną, związaną ze specyficzną etykietą i hierarchią panującą na dworze Ludwika XIV, który okazał się jednym z największych mecenasów w dziejach kultury francuskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu