Letnisko Radość
Reklama
Osada letniskowa Radość powstała pod koniec XIX w. przy modnej wówczas kolejowej linii otwockiej. Początkowo żyło tu zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców. Założyli oni Stowarzyszenie Miłośników Letniska Radość. I właśnie staraniem obywateli rekrutujących się w większości z tego stowarzyszenia w 1922 r. rozpoczęto budowę kościoła. Projekt wykonał inż. Paszkiewicz. Parafię erygował 1 sierpnia 1931 r. kard. Aleksander Kakowski. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Łuczak. Kolejni proboszczowie, w trudnym okresie przed i powojennym, doprowadzili do końca budowę świątyni i plebanii.
Kościół uroczyście konsekrował 4 sierpnia 1957 r. kard. Stefan Wyszyński. Do istniejącego już kościoła dobudowano jeszcze w latach 1962-1963 wieżę według projektu prof. Stanisława Marzyńskiego. W wieży są dwa dzwony z 1936 r.: św. Wacław i św. Wojciech. Jest to dar Wincentego i Karoliny Zalewskich.
Z początkowo małej osady dziś Radość zrobiła się wielką dzielnicą gminy Wawer. Parafia Matki Bożej Anielskiej liczy ok. 5400 mieszkańców. Sporo jest ludzi starszych i w średnim wieku. Sprowadzają się także nowi mieszkańcy, nierzadko bardzo zamożni. - Ale oni w większości pozostają dla nas anonimowi. Nie przychodzą do kościoła, nie przyjmują po kolędzie. Niestety duże bogactwo nie sprzyja wierze - mówi Ksiądz Proboszcz. Podkreśla jednak, że większość parafian to ludzie aktywnie włączający się w życie lokalnego Kościoła.
Kazania o codzienności
Reklama
Ks. Mikulski wiele wysiłku i energii poświęca szczególnie pogłębianiu świadomości religijno-moralnej swoich parafian. - W tym celu wykorzystuję szczególnie każdą niedzielę. Kładę duży nacisk na staranne, dokładne i przeżywane z wiarą przez kapłana celebrowanie liturgii. Staram się o dobry poziom kazań i homilii. Mają one dotyczyć przede wszystkim konkretnych, codziennych, ludzkich problemów. Bo sporo ludzi przychodzi do kościoła z wieloma wątpliwościami, rozterkami. Jeżeli mają pytania, to właśnie od nas, duszpasterzy, powinni otrzymać odpowiedź - twierdzi ks. Mikulski.
W niedziele, 10 minut przed każdą Mszą św., ksiądz proboszcz wyjaśnia zgromadzonym wiernym czytania liturgiczne. Jak podkreśla, wierni często nie rozumieją czytań, szczególnie tych ze Starego Testamentu. Przy okazji ks. Mikulski przybliża parafianom znaczenie poszczególnych części Mszy św., a także wprowadza w kolejne okresy roku liturgicznego. Natomiast w każdy piątek prowadzone są katechezy dla dorosłych, poświęcone głównym prawdom wiary. Przychodzi na nie ok. 40 osób.
Inną inicjatywą są regularne katechezy chrzcielne, głoszone niezależnie od ilości zgłoszonych chrztów. - To są katechezy dla wszystkich. I dla tych, którzy będą niebawem chrzcić i dla tych, którzy na razie chrztów nie przewidują. I dla tych, którzy przypuszczają, że będą chrzestnymi i dla tych, którzy na razie tego nie przypuszczają. Przez te katechezy przewinęło się już 830 dorosłych parafian. Dzięki temu na pewno wzrosła ich świadomość religijna - cieszy się ks. Mikulski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Owocność pokuty
Proboszcz dużą wagę przykłada do tego, aby wierni głęboko i owocnie przeżywali sakrament pokuty. Spowiedź odbywa się podczas Mszy św., ale kapłani, w miarę możliwości, siadają do konfesjonałów również w innym czasie. W okresie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych organizowany jest natomiast tzw. dzień cichej spowiedzi. Od rana do wieczora spowiada wtedy kilkunastu zaproszonych kapłanów. Można bez pośpiechu czy tłoku, spokojnie i starannie odprawić swoją spowiedź. Pomagają w tym rozprowadzane wśród parafian rachunki sumienia dla dorosłych, które cieszą się dużą popularnością. Ks. Mikulski podkreśla, że dzięki temu wierni nie przystępują do spowiedzi "z marszu", ale dokładnie się do niej przygotowują, robiąc szczegółowy rachunek sumienia.
W parafii działa wiele grup i wspólnot. Są to: Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Ruch Światło-Życie, Anonimowi Alkoholicy, Rycerstwo Niepokalanej, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Trzeci Zakon św. Franciszka, Stowarzyszenie Apostołów Miłosierdzia Bożego "Faustinum", Kółka Różańcowe oraz oczywiście ministranci.
Bez przekleństw
Jest jeszcze Parafialny Klub Sportowy, z którego proboszcz jest szczególnie dumny. - Sport jest bardzo ważny dla harmonijnego rozwoju całego człowieka - mówi ks. Mikulski. W ramach klubu istnieją cztery sekcje sportowe: aerobiku dla kobiet, tenisa stołowego, boksu i piłki nożnej. Najwięcej osób trenuje w tej ostatniej sekcji. W piłkę grają mężczyźni w różnym wieku: od małych dzieci po starszych panów. Natomiast boks uprawia 18 chłopaków.
Proboszcz regularnie organizuje różne turnieje i zawody sportowe. Zaprasza na nie dzieci i młodzież z całej Polski i z zagranicy. Młodzi sportowcy nocują wówczas w domach parafian, którzy również zapewniają całodzienne wyżywienie. Na boiskach rywalizacja jest zacięta, ale w duchu fair-play. - W Radości nie ma przekleństw na boisku - podkreśla ks. Mikulski. Dodaje, że sport jest również elementem ewangelizacji, gdyż odciąga młodzież od patologii, a daje pozytywne zainteresowania. Od 40 lat Ksiądz Proboszcz organizuje obozy letnie dla dzieci z Domu Dziecka i z rodzin mniej zamożnych. Trwają one trzy tygodnie a uczestniczy w nich ponad 400 osób.
Bokserskie rekolekcje
Ks. Mikulski zajmuje się także od lat duszpasterstwem świata sportu. Zna się dobrze z wieloma polskimi sportowcami. Zresztą sam kiedyś uprawiał boks. Obecnie już nie boksuje, ale regularnie uczestniczy w treningach innych bokserów. - Chodzi mi bowiem przede wszystkim o to, żeby oni poszli do Nieba - wyjaśnia. Temu celowi miały także służyć adwentowe rekolekcje dla bokserów, które odbyły się w Radości 21 grudnia ubiegłego roku. Była Msza św., konferencja religijna, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, a także wspólny posiłek, kolędowanie i prezenty. Przybyło kilkudziesięciu bokserów.
Na koniec swojej wizyty w Radości pytam Proboszcza o plany i marzenia na przyszłość.
- Chciałbym, aby wszyscy moi parafianie chodzili do spowiedzi, owocnie przeżywali ten sakrament i z godnością przyjmowali Komunię św. Wtedy nie będę się bał o ich zbawienie - mówi ks. Mikulski.