16 grudnia. W parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jaworze zorganizowany został koncert charytatywny. Uczestnicy wysłuchali muzyki w wykonaniu zespołu "Niebieskie Jeruzalem", obejrzeli występ kabaretu "Osa". Odbył się również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu jaworskiej młodzieży. Nie zabrakło też kiermaszu świątecznego. Z zebranych podczas koncertu pieniędzy zafundowane zostaną obiady dla prawie 600 dzieci.
17 grudnia. Przed świętami Bożego Narodzenia wiele instytucji i parafii organizuje zbiórki żywności. Ze zgromadzonych darów zostaną zrobione paczki świąteczne dla najuboższych.
18 grudnia. Blisko 200 osób z duszpasterstwa akademickiego w Legnicy powita Nowy Rok w Paryżu. Już po raz 25 wspólnota braci z Taizé zaprasza młodzież z całej Europy na "Pielgrzymkę zaufania przez ziemię". Głównym jej celem jest dążenie do jedności chrześcijan i budowania pokoju. Oprócz udziału we Mszy św. młodzi ludzie będą spotykać się w grupach, dzielić doświadczeniami i opowiadać o sobie.
20 grudnia. Jest symbolem pokoju, wyciszenia i refleksji. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Legnicy. 8 drużyn harcerskich przekazuje ten płomień m.in. do kościołów, szkół, szpitali, urzędów i domów opieki społecznej. Jak mówi harcerka Ewelina Drabko, choć płomień przebył długą drogę, nie zdarzyło się, by zgasł. Z roku na rok idea dzielenia się Betlejemskim Światłem Pokoju rozrasta się. W wielu domach płonie ono na wigilijnym stole.
20 grudnia. Żłóbek, szopka, figurki: Dzieciątka Jezus, Trzech Króli i zwierząt - to nieodłączne symbole związane z Bożym Narodzeniem. Już w okresie Adwentu dzieci przygotowują Jasełka - czyli przedstawienia na temat Narodzin Jezusa. Wcielają się w różne postaci, uczą się ról, kolęd i wspólnie przygotowują kostiumy. Jasełka pod tytułem "Pokój ludziom dobrej woli" przygotowały dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych przy parafii Świętej Trójcy w Legnicy. W okresie Bożego Narodzenia przedstawienie obejrzą rodzice, osoby niepełnosprawne i zaproszeni goście.
21 grudnia. Ponad 700 paczek świątecznych przekaże legnicka Caritas biednym dzieciom. Fundatorzy: KGHM, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Caritas co roku przygotowują prezenty dla najbardziej potrzebujących. W paczkach dzieci znajdą m.in. słodycze, owoce, maskotki i niespodzianki.
22 grudnia. Coraz więcej szkół otrzymuje imię papieża Jana Pawła II. W samej diecezji legnickiej jest ich już 9. Z inicjatywy biskupa Tadeusza Rybaka w Gryfowie Śląskim odbędzie się spotkanie przedstawicieli tych szkół. Razem chcą stworzyć Koło Rodzin Szkół Jana Pawła II. Szkoły te będą propagować nauczanie i działalność Ojca Świętego wśród dzieci i młodzieży.
23 grudnia. Bolesławiecka prokuratura zakończyła już śledztwo przeciw dwóm mieszkańcom tego miasta podejrzanym o okradanie kościołów. W sierpniu policja zatrzymała ich na gorącym uczynku podczas włamania do jednej ze świątyń. W ostatnim czasie kradzieże w kościołach nasiliły się. Kolejne w tym miesiącu włamanie miało miejsce w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Złodzieje weszli do świątyni przez piwnicę. Jak powiedział proboszcz parafii ks. Robert Kristman, tylko dzięki licznym zabezpieczeniom złodzieje nie wynieśli żadnych cennych przedmiotów. Coraz częściej łupem złodziei padają zgromadzone w kościołach zabytkowe i cenne obrazy, figury i naczynia liturgiczne. Bardzo często są to kradzieże na zlecenie.
24 grudnia. Wigilia. To wyjątkowy dzień w roku. Rodziny spotykają się na wspólnej wieczerzy, łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Jednak nie dla wszystkich będzie to dzień radości. Osoby bezdomne, biedne i samotne nie zasiądą przy rodzinnym stole, lecz w stołówce charytatywnej. W Legnicy prowadzi ją ks. Jan Gacek, który wigilię dla osób potrzebujących organizuje już po raz 9. O godz. 11.00 opłatkiem z przybyłym tradycyjnie już Biskupem Legnickim podzieliło się blisko 400 osób. Na wigilijnym stole znalazły się barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, karp i kompot z suszonych owoców. Każdy otrzymał też paczkę świąteczną. Na wigilijne spotkanie do stołówki przybył także prezydent miasta i były wojewoda legnicki. W katedrze legnickiej tradycyjną Pasterkę odprawił biskup legnicki Tadeusz Rybak.
25-26 grudnia. Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w naszej kulturze. Ma ono charakter rodzinny. W tych dniach właśnie spotykamy się z najbliższymi i składamy sobie życzenia. Święta te wzbudzają nadzieję, że narodzenie Chrystusa zmieni nasze życie. W drugi dzień świąt wspominamy św. Szczepana - pierwszego męczennika. Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła. Wyróżniał się mądrością i dokonywaniem cudów. Umarł, ponieważ wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa. W tym dniu święci się owies i obsypuje się nim ludzi. Ten gest symbolizuje ukamienowanie Szczepana.
28 grudnia. Okres świąteczny i noc sylwestrowa to czas radości i zabawy. Wielu z nas będzie uczestniczyło w balach lub imprezach w gronie najbliższych. Przez wiele lat niepełnosprawni nie mieli okazji do wspólnej zabawy. 3 lata temu duszpasterstwo osób niepełnosprawnych zorganizowało po raz pierwszy bal. Wzięło w nim udział około 300 osób. Tegoroczny bal zgromadził już pół tysiąca. Bal odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Legnicy.
29 grudnia. "I na Zakaczawiu narodził się Pan Jezus" - pod takim hasłem już po raz trzeci odbyło się spotkanie opłatkowe, zorganizowane w parafii św. Jacka w Legnicy. Tradycyjnie na placu kościelnym zapłoneło ognisko. Przy śpiewie kolęd wszyscy podzielili się opłatkiem. Był też gorący barszcz, a z najmłodszymi spotkał się Święty Mikołaj.
Pomóż w rozwoju naszego portalu