Reklama

Polska

Nowy biskup o. Łukasz Buzun, paulin

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskup

bp Buzun Łukasz

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Uroczystość święceń biskupich o. Łukasza Buzuna, dotychczasowego przeora Jasnej Góry, odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 16 sierpnia. O. Łukasz Buzun został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym konsekratorem nowego biskupa był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami: metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup kaliski Edward Janiak.

Mszę św. celebrowało ponad 250 kapłanów, w tym bardzo licznie księża biskupi. Obecni byli: kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita senior arch. wrocławskiej; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; bp Ignacy Dec, biskup diec. świdnickiej; bp Andrzej Dziuba, biskup diec. łowickiej; bp Kazimierz Gurda, biskup diec. siedleckiej; bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej; bp Stefan Regmunt, biskup diec. zielonogórsko-gorzowskiej; bp Andrzej Suski, biskup diec. toruńskiej; bp Jan Wątroba, biskup diec. rzeszowskiej; biskupi pomocniczy: bp Grzegorz Balcerek i Damian Bryl z Poznania, bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia; arcybiskupi seniorzy: abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Edward Nowak z Rzymu, abp Juliusz Paetz z Poznania, abp Władysław Ziółek z Łodzi, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, bp Stanisław Napierała z Kalisza, bp Stanisław Stefanek z Łomży i bp Teofil Wilski z Kalisza; biskupi paulińscy: bp Stanisław Dziuba, ordynariusz diec Umzimkulu w RPA i bp Columba Macbeth-Green, ordynariusz diec. Wilcannia-Forbes w Australii. Zakon Paulinów reprezentowali najwyżsi przełożeni: generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny o. Michał Lukoszek, definitorzy generalni o. Mariusz Tabulski, o. Ryszard Bortkiewicz i o. Kazimierz Maniecki, a także obecny przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra; byli generałowie Zakonu: o. Jerzy Tomziński i o. Józef Płatek.

Reklama

Przybyli kapłani z całego kraju, w tym duchowieństwo diec. kaliskiej, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz miasta Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, współbracia paulini z różnych placówek w kraju i za granicą.

Obecni byli rodzice o. Łukasza Buzuna, rodzeństwo i cała rodzina. Przybyli przedstawiciele wielu parafii diec. kaliskiej, w tym paulińscy parafianie z Wieruszowa, gdzie przez 9 lat duszpasterzował o. Łukasz, oraz wierni z rodzinnej parafii o. Łukasza z Korycina wraz z ks. proboszczem Andrzejem Gniedziejko.

Krótko przed Eucharystią został odczytany życiorys biskupa nominata o. Łukasza Buzuna.

Liturgię rozpoczęło słowo pozdrowienia skierowane przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. „Po raz pierwszy w historii ta świątynia jest miejscem udzielenia sakry biskupiej stróżowi tego miejsca, byłemu przeorowi klasztoru jasnogórskiego o. Łukaszowi Buzunowi. Jesteśmy świadomi wielkiego zaufania, jakim o. Łukasz został obdarzony przez Ojca Świętego Franciszka. Dla zakonnej wspólnoty, jak i dla o. Łukasza, to wielka radość oraz ogromne zobowiązanie. Drogi Ojcze Biskupie Łukaszu, dziś w tym miejscu, u boku Matki Boga, obecnej w znaku Jasnogórskiej Ikony, której wiernie służyłeś, pragniemy zapewnić Cię o naszej braterskiej, zakonnej modlitwie i duchowym wsparciu. Nadal pozostajesz naszym zakonnym współbratem, a my pragniemy towarzyszyć twojej pasterskiej posłudze” – powiedział o. generał.

„Drogi Ojcze, bądź nadal dla każdego człowieka bratem, ojcem i przyjacielem w Chrystusie. Miej przed oczyma przykład dobrego pasterza, który wszystkich karmi Słowami Życia Wiecznego. Prosimy dziś Jasnogórską Maryję, Matkę Słowa Wcielonego, aby zawsze miała Ciebie w swojej opiece, i wypraszała u Swego Syna obfitość łask w pasterskiej posłudze ludowi Bożemu” – mówił o. Arnold Chrapkowski.

Kończąc powitanie o. generał jeszcze raz prosił: „Niech nasza obecność i gorliwa modlitwa, towarzyszą nie tylko teraz, ale w każdym dniu, posłudze, jaką dziś tu, na Jasnej Górze rozpoczyna o. bp Łukasz Buzun”.

Zgromadzeni odśpiewali Hymn do Ducha Świętego. Następnie została odczytana nominacja Stolicy Apostolskiej. Przyszły biskup złożył przyrzeczenie dotyczące wiernej służby.

Reklama

Homilię wygłosił bp Edward Janiak, biskup diec. kaliskiej.

„Dzisiejsza uroczystość święceń biskupich o. Łukasza Buzuna jest doniosłym, ważnym momentem nie tylko w życiu Kościoła kaliskiego, ale też w historii zakonu ojców paulinów. Przyjmujemy Cię Drogi Księże Biskupie Nominacie Łukaszu z wielką życzliwością i nadzieją, my biskupi z Kalisza, ale także wszyscy księża biskupi, którzy za chwilę włożymy na twoją głowę ręce, przekażemy dar Ducha Świętego otrzymanego od Chrystusa, co znaczy otrzymanie pełni sakramentu święceń” – powiedział bp Janiak.

„Kiedy Watykan ogłosił papieską decyzję, jednym z telefonów, jakie otrzymałem z gratulacjami, był telefon od pierwszego biskupa kaliskiego bp Stanisława, który radosnym głosem powiedział: ‘Księże biskupie Edwardzie, to owoc głęboko przeżytej peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji, proszę o tym pamiętać’. Tak właśnie, z wiarą i przekonaniem przyjmujemy Cię, jesteś darem Matki Bożej dla Kościoła kaliskiego” – mówił kaznodzieja.

W dalszej części rozważania bp Edward Janiak wskazał, że biskup „będąc darem Ducha Świętego dla Kościoła, jest przede wszystkim synem i ojcem Kościoła, wraz z innymi wiernymi dzieli on godność dziecka Bożego (…) jest nauczycielem, kapłanem i pasterzem”.

„Wierni oczekują na świadectwo wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – zaznaczył kaznodzieja – Pragną, aby biskup był dla nich ojcem, bratem i przyjacielem, aby wskazywał im drogę do zbawienia. Posługa biskupa polega na kontynuacji misji apostołów (…) Na pierwszym miejscu, jako zasadnicze zadanie, stoi przepowiadanie Ewangelii. Biskupi są zwiastunami wiary prowadzącymi do Chrystusa (…)”.

Reklama

„Drogi Biskupie Nominacie, cóż chciałbym Ci powiedzieć w dniu twoich święceń biskupich, krótko mówiąc: idziesz na front. Już mury zakonne Cię nie obronią. Ale możesz liczyć na modlitwę unoszącą się ku niebu z tego pełnego ciepła gniazda. Wierzę, że idziesz z ogromnym ładunkiem duchowym. Zapraszam Cię do współpracy w Winnicy Pańskiej – mówił bp Janiak – Czeka Cię trudna, ale wdzięczna praca. W Kościele kaliskim dzieje się wiele dobrych rzeczy, ludzie są tradycyjnie religijni. Podejmujemy tam wiele ciekawych inicjatyw dla pogłębienie wiary. Sam odkrywam ciągle, w okresie tych dwóch lat, nowe zwyczaje, piękno tego prostego ludu, ale mającego wielkie poczucie godności, mocno przywiązanego do Boga, do Kościoła i Ojczyzny”.

„Powiem Ci też, że nie łatwo być dzisiaj dobrym biskupem, bo co to znaczy być dzisiaj dobrym biskupem. Dobry biskup oznacza też: stanowczy, wymagający, który potrafi się narazić mimo czekających go cierpień. Będą tacy, którzy pragną Cię słuchać, ale również i ci, którzy odwracają się od Kościoła. Spotkasz się z wielką gorliwością i ofiarnością ludzkich postaw, ale też zimną, wyrachowaną objętością – tłumaczył kaznodzieja – Niech pośród mnóstwa różnorodnych zajęć, obowiązków, będzie dostrzeżony przez Ciebie pojedynczy człowiek, od dziecka po starca. Ufam, że Matka Najświętsza ze świętnym Józefem będą Ci towarzyszyli w codziennym pasterskim posługiwaniu, i o to dzisiaj, tak licznie tutaj zgromadzeni, modlimy się”.

Po homilii odbyła się uroczystość święceń biskupich. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych biskup elekt leżał krzyżem przed ołtarzem. Po litanii nastąpiła modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk na głowę przyszłego biskupa przez konsekrującego uroczystość, współkonsekrujących i biskupów obecnych na uroczystości. Nowy biskup został namaszczony krzyżmem świętym, otrzymał księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pastorał, mitrę i pierścień. Uwieńczeniem ceremonii było gest Pocałunku Pokoju nowego biskupa ze wszystkimi biskupami.

Reklama

Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja, oraz przez Radio Jasna Góra.

Liturgię oprawili: Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera i Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

2014-08-16 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne piesze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę przed świętem Wniebowzięcia NMP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymki 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Kolejne piesze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę przez przypadającym w sobotę świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W piątek do sanktuarium dotarli m.in. pątnicy z Warszawy, Podlasia i Płocka, z diecezji łowickiej i 29. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna.

Drugi miesiąc wakacji to tradycyjnie czas największego napływu pielgrzymów do sanktuarium na Jasnej Górze. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa pielgrzymów jest znacznie mniej niż przed rokiem. Organizatorzy corocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę na ogół zrezygnowali dotychczasowej formy pielgrzymowania, w niektórych przypadkach w pielgrzymkach biorą udział jedynie duchowni, część innych pielgrzymek odbywa się jednak w tradycyjnej formie, choć z mniejszą liczbą pieszych pątników.

CZYTAJ DALEJ

Serce jest miejscem, w którym Słowo chce przebywać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-27.

Środa, 17 lipca

CZYTAJ DALEJ

Loreto: Msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym

2024-07-17 20:16

[ TEMATY ]

Eucharystia

Loretto

Karol Porwich/Niedziela

Msza świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto zainaugurowano obchody 80. rocznicy wyzwolenia Ankony oraz innych miejscowości regionu Marche przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Po jej zakończeniu na cmentarzu odbył się apel poległych. Organizatorem obchodów rocznicowych jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Msza św. została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego, ks. Tomasz Jarosz z Rzymu i ks. Tomasz Frączek z Modeny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję