Wiara Mandeli
Reklama
Już od dłuższego czasu światowa opinia publiczna informowana była o złym stanie zdrowia Nelsona Mandeli, symbolu walki z apartheidem. Wreszcie stało się to, co było do przewidzenia – Mandela odszedł z tego świata. Zaczęto podsumowywać jego życie i odpowiadać na wiele pytań z tym związanych. Portal „Christian Today” starał się o odpowiedź na pytanie o wiarę Mandeli.
Po pierwsze odgrywała ona wielka rolę w jego życiu, o czym sam nie wahał się mówić. Była motorem, który dawał siły do walki o prawa innych. Co do tego nie ma wątpliwości. Te pojawiają się natomiast przy próbie odpowiedzi na pytanie o wyznanie, do którego należał Mandela. Za życia niektórzy twierdzili, że był świadkiem Jehowy. Przesłanką do wyciągnięcia takiego wniosku były deklaracje jego pierwszej żony i siostry oraz wielu bliskich. Zdaniem autora tekstu, to jednak za daleko idący wniosek. Dziennikarz uważa, że Mandela był najprawdopodobniej metodystą. Był ochrzczony w Kościele metodystów i uczęszczał do szkoły prowadzonej przez tę wspólnotę. Podczas studiów był członkiem Chrześcijańskiego Związku Studentów i prowadził kursy biblijne w jednej z wiosek. To wiara uratowała Mandelę przed zaangażowaniem w modny wtedy komunizm i wiarę w walkę klas.
Także chrześcijańskie wychowanie kazało mu ograniczać walkę zbrojną do aktów sabotażu przeciw władzy, a nie występować przeciw cywilnej ludności.
Mandela niechętnie mówił o swej wierze publicznie. Niewątpliwie jednak odgrywała ona ważną rolę w jego życiu, o czym świadczyły liczne gesty i przyjmowane zaproszenia.
Piosenka papieża na festiwalu w San Remo?
Piosenka z tekstem kard. Jorge Mario Bergoglio, obecnego papieża Franciszka, zostanie wykonana na przyszłorocznym festiwalu włoskiej piosenki w San Remo – donosi lokalny dziennik „Il Tirreno” z Livorno. Nie podaje jednak nazwiska artysty, który ją zgłosił do konkursu i miałby ją zaśpiewać. Uczestników festiwalu poznamy dopiero 18 grudnia.
Gazeta informuje, że plotki na temat utworu krążą coraz bardziej uporczywie w kręgach festiwalowych, wzbudzając ogromną ciekawość. Przypuszcza jedynie, że chodzi o tekst „prosty, ale głęboki, bogaty w znaczenie nie tylko religijne, myśli, które przenikają codzienność każdego, młodego czy dorosłego”, wzywający do czystej miłości i zwalczania wszelkich form nienawiści, przemocy, jednym słowem: o „współczesną modlitwę”.
Muzykę do tekstu kard. Bergoglio – wg informacji „Il Tirreno” – napisał sam wykonawca, pochodzący z Toskanii.
64. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo odbędzie się w dniach 18-22 lutego 2014 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zapomniany przez swą długość
Reklama
To jeden z najdłuższych, a przez to zapomnianych konfliktów w Afryce. Światowa opinia publiczna przyzwyczaiła się do niego. Najpierw był to konflikt między północą a południem tego samego kraju – Sudanu, a teraz jest to konflikt między dwoma odrębnymi państwami: Sudanem i powstałym w 2011 r. biednym Sudanem Południowym.
W USA przebywał właśnie bp Macram Gassis, ordynariusz południowosudańskiej diecezji w El Obeid. Swoją wizytą chciał uwrażliwić amerykańską opinię publiczną na nieustannie trudną sytuację chrześcijan z Sudanu Południowego. Podział na dwa państwa miał się przyczynić do zażegnania konfliktu, ale niestety tak się nie stało. Islamiści z Sudanu nadal nie wyrzekli się agresji. Najtrudniejsza sytuacja jest w górach Nuba. Zarówno chrześcijanie, jak i inni doświadczają tam na co dzień okrucieństwa muzułmańskiego reżimu z północy. Na głowy bezbronnych ludzi spada deszcz pocisków, przez zablokowane drogi nie przedostanie się żaden transport z pomocą humanitarną. Nie ma paliwa, nie ma żywności, nie ma lekarstw, nie ma niczego – mówił w USA południowosudański biskup. Wezwał do modlitwy i akcji pomocowych, bo modlitwa bez działania jest – jego zdaniem – martwa.
Kartka gigant
Gigantyczną kartkę urodzinową wysłała amerykańska młodzież do papieża Franciszka. Pomysł zrodził się w Ohio i nawiązuje w swej idei do pierwszego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w którym Papież przed jego udzieleniem prosił zgromadzonych o modlitwę za niego samego.
Gigantyczną kartkę młodzi podpisywali w samym Ohio i w Indianapolis. Składali podpisy odręcznie oraz drogą elektroniczną przez specjalną stronę internetową. Oprócz samego podpisu deklarowali także dar duchowy w postaci adoracji eucharystycznej, modlitwy różańcowej oraz posługi na rzecz ubogich. Kartka gigant została wysłana do papieża Franciszka 9 grudnia.
Kościół nadal zwolniony z podatku od nieruchomości
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł 5 grudnia, że Kościół katolicki, zgodnie z prawem, jest zwolniony z podatku od nieruchomości. Przepis ten, wynikający z zapisów konkordatu ze Stolicą Apostolską z 1979 r., był w ostatnich miesiącach podważany w związku z kryzysem gospodarczym w Hiszpanii. Opozycyjna Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wezwała nawet rząd do zerwania tej międzynarodowej umowy.
Orzeczenie Trybunału dotyczyło zaskarżenia w lipcu przez rząd Mariano Rajoya ustawy parlamentu regionalnego Navarry, która zobowiązywała Kościół do płacenia na rzecz władz lokalnych podatku od nieruchomości, za wyjątkiem budynków służących sprawowaniu kultu.
Przyznając rację rządowi, Trybunał uznał, że przyjęta głosami lewicy ustawa jest sprzeczna z wynikającymi z obowiązującego prawa zobowiązaniami państwa wobec Kościoła katolickiego.
Nie istnieje oficjalny wykaz nieruchomości będących w posiadaniu Kościoła katolickiego w Hiszpanii. Szacuje się, że może ich być nawet 100 tys., z czego połowa to miejsca kultu.