Program tego dnia przewiduje następnie przejazd z lotniska do nuncjatury apostolskiej, która będzie stałą rezydencją Ojca Świętego przez cały czas jego wizyty; tam też odprawi on Mszę św. i zje posiłek. Ok. godz. 15.45 rozpocznie się oficjalne powitanie Dostojnego Gościa w Pałacu Prezydenckim przez prezydent kraju Park Geun-hye, po czym złoży jej wizytę kurtuazyjną. Kolejnym punktem będzie jego spotkanie z władzami również w Pałacu Prezydenckim – przewidziane są przemówienia pani prezydent i papieża.
O godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie Franciszka z biskupami koreańskimi, podczas którego wygłosi do nich przemówienie, po czym ok. godz. 19 powróci on do nuncjatury i tam spożyje kolację.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Seul – stolica ponad 50-milionowego państwa – jest dziś wielką, przeszło 10-milionową metropolią, a jeśli doliczyć do tego mieszkańców całej aglomeracji, to liczbę tę należy podwoić. Miasto, położone na północy kraju w odległości nieco ponad 50 km od tzw. strefy zdemilitaryzowanej, wyznaczającej granicę z północnym sąsiadem, jest też głównym ośrodkiem politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Republiki Korei. Nie widać w nim śladów wojny na Półwyspie Koreańskim w latach 1950-53, a przecież było to wtedy jedno z najbardziej zniszczonych miast, które w pierwszym okresie walk przechodziło z rąk do rąk.
Reklama
Seul jest również siedzibą archidiecezji, ustanowionej 10 marca 1962 w miejsce istniejącego od 12 lipca 1950 wikariatu apostolskiego, który z kolei powstał z wcześniejszych jednostek terytorialnych. Obecnie na zajmowanym przez archidiecezję obszarze ok. 17,1 tys. km kw. mieszka prawie półtora miliona katolików, co stanowi 14 proc. mieszkańców tego terytorium. Mają oni do dyspozycji 229 parafii oraz 183 kościoły i stacje misyjne. Posługę duszpasterską pełni w nich 667 kapłanów diecezjalnych, w tym 37 wyświęconych w ubiegłym roku i 254 zakonnych (łącznie z 18 nowo wyświęconymi) oraz 516 braci i 1874 siostry zakonne. Do kapłaństwa przygotowuje się 264 kleryków. Kościół prowadzi tu 36 instytucji oświatowych i 189 różnego rodzaju placówek dobroczynnych. W minionym roku udzielono 27670 chrztów.
Na czele archidiecezji stoi od 10 maja 2012 kard. Andrew Yeom Soo-jung (urodzony 5 grudnia 1943 w mieście Ansong na terenie diecezji Suwon w zachodniej części kraju; święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1970; biskupem jest 25 stycznia 2002 – najpierw jako pomocniczy stołecznej archidiecezji, a po 10 latach jako jej metropolita; kardynałem mianował go 22 lutego br. papież Franciszek). Oprócz tego w archidiecezji jest trzech biskupów pomocniczych: Basil Cho Kyu-man, Peter Chung Soon-taek OCD i Timothy Yu Gyoung-chon.
Spotkanie z głową państwa i członkami rządu odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, zwanym „Błękitnym Domem” – od ok. 150 tys. błękitnych płytek, pokrywających główny gmach i dwa budynki przylegające. Wzniesiono go w 1991, na miejscu dawnego pałacu, zbudowanego jeszcze w czasach panowania japońskiego (1910-45). Znajdują się w nim sale recepcyjne i spotkań, różne urzędy i szereg innych pomieszczeń, łącznie z prywatnymi apartamentami prezydenta. Cała stylistyka trzech budynków nawiązuje do tradycyjnej architektury, w jakiej powstawały koreańskie pałace królewskie.
Konferencja Biskupów Katolickich Korei istnieje od 1959 i obecnie skupia 35 członków. Przewodniczącym jest od 16 października 2008 biskup diecezji Cheju – Peter Kang U-il. W jej łonie działa obecnie 6 komisji tematycznych; ponadto działa 7 biskupów-moderatorów zajmujących się konkretnymi działami posługi Kościoła i 20 tzw. komitetów narodowych. W składzie episkopatu Korei Południowej jest dwóch kardynałów: wspomniany metropolita Seulu – Andrew Yeom Soo-jung i jego poprzednik na tym stanowisku – Nicholas Cheong Jin-suk (ur. 7 grudnia 1931, na czele archidiecezji stał w latach 1998-2012).
Nuncjuszem apostolskim w Korei Południowej (a także w Mongolii) jest od 12 kwietnia 2008 Filipińczyk abp Osvaldo Padilla (ur. 5 sierpnia 1942). Stolica Apostolska i Republika Korei nawiązały stosunki dyplomatyczne 11 grudnia 1963. Pierwszym nuncjuszem (do 1966 nosił tytuł internuncjusza, później pronuncjusza) był w latach 1963-67 abp Antonio del Giudice. Po nim stanowisko to piastowało 9 hierarchów (łącznie z obecnym). Wcześniej – w latach 1949-63 – papieża reprezentowali w Korei delegaci apostolscy, a więc jego przedstawiciele tylko przy miejscowym Kościele (a nie również przy rządzie).