Reklama

List Metropolity Częstochowskiego na Adwent roku 2000

"Ogłaszam Rok Maryi - Ewangelizatorki Rodzin"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie!

Wielką wymowę ma przeżywanie Adwentu w roku dwutysięcznym od przyjścia Syna Bożego na ziemię. Dziękujemy Chrystusowi za Jego adwent, który miał miejsce 2000 lat temu. Adwent, znaczy przyjście kogoś, znaczy też samo oczekiwanie na kogoś, kto ma przyjść. Dwa tysiące lat temu przyszedł do nas Zbawiciel z łaską wyzwolenia nas z grzechu, śmierci wiecznej i niewoli szatana. Wyzwolenie to już na tym świecie, obecnie, staje się naszym udziałem, ale w całej pełni objawi się nam dopiero na końcu świata. Chrystus przyszedł po to, by mógł przyjść do nas po raz drugi z pełnią zbawienia. I przyjdzie niebawem. Chce nas też zastać przygotowanymi do tego. Przeżywając wielką rocznicę pierwszego przyjścia Pana Jezusa, otwieramy się na drugie Jego przyjście. Chrystus nie pozwala nam kombinować na temat chwili, w której

to nastąpi. Chce jednego: byśmy się do Jego przyjścia przygotowywali. " Czuwajcie więc i módlcie się "w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym" ( Łk 21, 36).

Tegoroczny Adwent przeżywajmy pilnie, korzystając z możliwości wielkich dobrodziejstw, jakie nam Bóg daje w Roku Świętym. Postawmy więc sobie w tym celu pytania:

Czyśmy już skorzystali z łaski odpustu zupełnego?

Czyśmy się bardziej nawrócili do naszego Boga?

Czyśmy się przebudzili z letargu obojętności i niewrażliwości naszych sumień?

Czy skorzystaliśmy z sakramentu pojednania z Bogiem i zwróciliśmy się lepszym sercem do bliźnich? Sławny błogosławiony ojciec Pio radzi: #Słuchaj, czy możesz żyć w mieszkaniu nieposprzą tanym? A przecież twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego. Adoruj Boga czystym sercem".

W Adwencie odprawiają się rekolekcje i dni skupienia, organizuje się liczne okazje do sakramentalnej spowiedzi; uczęszczamy na roraty, czuwamy w rodzinach i modlimy się więcej niż zwykle. Czuwania adwentowe i radosne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia dają sposobność, by jeszcze nawiedzić jedno z sanktuariów jubileuszowych: archikatedrę, Jasną Górę, i zyskać łaskę odpustu jubileuszowego. Ostatni to już dzwon przypomnienia. 5 stycznia 2001 r. o godz. 18.00 zakończymy w archikatedrze Rok Święty, by 6 stycznia przeżywać wraz z Ojcem Świętym zamykanie Świętych Drzwi bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Wkraczamy w nowe tysiąclecie, w nowe stulecie, w nową dekadę lat i w nowy rok oczekiwania na drugie przyjście Chrystusa - w duchu nowej ewangelizacji. Znaczy to, że podejmujemy radosne orędzie Chrystusa o naszym zbawieniu z nowymi energiami ducha, z nowym zapałem, wykorzystując wszystkie dobrodziejstwa postępu i techniki, jakie nam dają nowe czasy, przy pokornym poszukiwaniu nowych sposobów dotarcia do ludzkich serc. Idziemy w przyszłość na nowo zmobilizowani jako duchowni, osoby żyjące konsekracją zakonną i świeccy, jako Akcja Katolicka, stowarzyszenia i ruchy odnowy życia chrześcijańskiego, jako ludzie pracy, modlitwy i cierpienia, jako dzieci, młodzież i starsi. Wkraczamy w otwierające się dla nas podwoje nowego tysią clecia pod przewodem Matki Najświętszej. My, w Kościele częstochowskim, przeżywszy 75-lecie jego istnienia, nie lękamy się czynić to znowu pod imieniem Maryi. Jest to przecież umiłowana Matka i nasza Patronka, jakiś wielki dla nas znak naszej tożsamości i identyfikator ziemi, na której żyjemy. Ogłaszam więc w naszej archidiecezji rok Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rok Maryi-Ewangelizatorki Rodzin. Idziemy w przyszłość nowych czasów ze Świętą Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, od wieków słynącej cudami i łaskami na Jasnej Górze. Chcemy się wcią ż na nowo wpatrywać w Jej obraz, stawiać Jej pytania: #czemuś smutna", i dawać Jej osobiste odpowiedzi: #my Ciebie kochamy".

Pozwólcie jednak, Umiłowani Diecezjanie, że zwrócę szczególną uwagę na jeden charakterystyczny wyraz świętej Ikony Częstochowskiej. Jest na nim przedstawienie Maryi, jako Hodigitrii, czyli wskazują cej na Chrystusa jako Drogę naszej drogi. Także jako Prawdę i Życie dla naszej prawdy i życia. Maryja będzie nam przynosić i dawać Jezusa. Tak było w chwili nawiedzenia domu rodziny Zachariasza i Elżbiety w Ain-Karim. Maryja zaniosła tam Jezusa. Zaniosła Go jako radość i szczęście dla Elżbiety i Zachariasza. Dała Go jako Moc uświęcają cą ich dziecku - Janowi Chrzcicielowi, jeszcze w łonie Elżbiety. Dawała Jezusa przez swą miłość służebną, pozostając w domu św. Elżbiety przez trzy miesiące (por. Łk 1, 56). Tam też, na progu domu rodziny, wyśpiewała Bogu swoją wielką wdzięczność za Jego miłosierdzie idą ce z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją. Wysławiała też Maryja dobroć Boga wobec ubogich i pokornych, i karzącą sprawiedliwoś ć wymierzoną pysznym i źle sprawującym władzę, a także grzesznie używającym bogactw.

Dlatego, Drodzy Diecezjanie, z okazji zakończenia Roku Świętego, 5 stycznia zgromadzimy się w archikatedrze jako przedstawiciele wszystkich parafii, by przyjąć obraz Matki Bożej Częstochowskiej dla nawiedzenia poszczególnych domów. Zacznie się nawiedzenie czcigodnego Obrazu od domu do domu wszystkich, którzy tego będą chcieli. Traktujcie ten Obraz nie jako coś, jakąś tylko rzecz świętą, ale jako Kogoś, jako Matkę, która Wam niesie Jezusa. Otwórzcie drzwi Waszych domów Chrystusowi, którego Wam będzie Ona przynosić. Otwórzcie bardzo szeroko swe serca dla Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pomóżcie też otworzyć się dla Jezusa swoim najbliższym z Waszych rodzin.

Wymowa takiego otwarcia się na ten znak jest niezwykła. Będzie to opowiedzenie się za życiem od początku istnienia w łonie matki, aż do godnej śmierci. Będzie zdecydowanym odrzuceniem jakichkolwiek form zabijania dzieci nie narodzonych i eutanazji. Musi też być innym spojrzeniem na wychowywanie dzieci, a więc takie, gdzie jest poświęcanie im więcej czasu, okazywanie większej troski o ich religijną i moralną formację, doskonalsze przygotowanie ich do życia. Dla młodego pokolenia będzie to okazja do przypomnienia sobie świętego obowiązku miłowania rodziców i poszanowania ich rodzicielskiego autorytetu. Pobyt Maryi w rodzinie winien być związany z przeżyciami sakramentalnymi, spowiedzią i Komunią św. wszystkich członków rodziny, ale też może czasem porzucenia strasznego w skutkach dla rodziny pijaństwa i innych form zła, które niszczą pokój i szczęście małżeństwa i rodziny. Zagrożeniem dla rodziny jest też brak wspólnej modlitwy wieczorem rodziców i dzieci i niekontrolowane nieraz spędzanie czasu przed źle dobranymi programami telewizyjnymi. Obecność Chrystusa w Obrazie Jasnogórskim winna więc być swoistego rodzaju refleksją nad sensem życia i czasem nawrócenia do cnót życia rodzinnego.

Ufam, że nawiedzenie obrazu Matki Bożej na nowo przywróci właściwe miejsce takim praktykom religijności rodzinnej jak: wspólny pacierz, odmawianie modlitwy Anioł Pański, Różańca, Magnificat, litanii i śpiewu Apelu Jasnogórskiego czy Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Niech wreszcie na zakończenie nawiedzenia głowa domu zawierzy Matce Najświętszej całą rodzinę i jej przyszłoś ć, zdrowie i wierność Bogu w nowym stuleciu.

Nawiedzenia obrazu Matki Bożej dobrze przeżywane, zwią zane są nieraz z nawróceniami w rodzinach i przynoszą im nawet nadzwyczajne łaski. Żeby tak było, konieczne jest jednak przeżywanie takiego nawiedzenia z przygotowaniem. Nasze katolickie media, a więc tygodnik Niedziela i Radio Fiat niech pomagają swoimi sposobami w przeprowadzaniu tej ś więtej, Bożej sprawy. Bardzo proszę duszpasterzy, żeby dołożyli wiele starań, aby czas nawiedzenia przynosił pożądane owoce. Grupy modlitewne, zakony, Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży niech będą w tym także pomocne.

Osoba, której w Adwencie oddajemy szczególną cześć, jest Najświętsza Maryja. Niechże Ona, nasza umiłowana Matka sprzyja swoją łaskawością rekolekcjonistom i spowiednikom, katechetom i katechetkom, rodzicom i dzieciom oraz wszystkim, którzy w duchu miłości Dziecią tka Jezus i dobroczynności św. Mikołaja otworzą swoje serca dla dzieci i młodzieży, dla chorych i niepełnosprawnych. Wszystkich niech błogosławi Bóg Wszechmogący. Maranatha. Przyjdź, Panie Jezu. Amen.

+ Stanisław Nowak Arcybiskup Metropolita Częstochowski Częstochowa, Pierwsza Niedziela Adwentu 2000

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

„Boże Ojcostwo odkrywamy także przez tego, który ma szczególne miejsce w posłannictwie Jezusa, a mianowicie przez św. Józefa” – powiedział bp Bryl w czasie homilii. Podkreślając szczególną cechę kaliskiego wizerunku Świętej Rodziny, wskazał, jak tę bliskość ukazał jego autor. „Twarz św. Józefa jest taka sama jak twarz Boga Ojca (...): Józef w swoim ojcostwie objawia nam ojcostwo Boga” – dodał i zobowiązał Rycerzy do dojrzałego rodzicielstwa, do którego „zaprasza mężczyzn” łaskami słynący obraz czczony w Sanktuarium w Kaliszu.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję