Reklama

Niedziela Lubelska

Odnowiona świątynia

Duszpasterzy i wiernych parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem odwiedził abp Stanisław Budzik. Okazją do wspólnej modlitwy oraz rozmów o życiu i wierze w kościele parafialnym i kaplicach dojazdowych stała się wizytacja kanoniczna. Niedziela 3 listopada przeszła do historii wspólnoty również jako dzień poświęcenia odrestaurowanej świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Matki Bożej Różańcowej w Kaniem została erygowana w 1919 r. przez bp. Mariana Leona Fulamana. Wcześniej funkcjonowała tu parafia unicka oraz prawosławna. Obecny kościół, wybudowany w stylu zakopiańskim w 1938 r., chociaż poddawany był wielu remontom, potrzebował gruntownej renowacji. Staraniem proboszcza ks. kan. Stanisława Furlepy oraz wiernych drewniana świątynia, w której znajduje się łaskami słynąca kopia ikony Matki Bożej Kańskiej, przeszła kolejny remont.

Reklama

Ks. Stanisław Furlepa, proboszcz i dziekan dekanatu siedliskiego, znalazł tu swój dom już w 1984 r. Związany z parafią niemal przez całe kapłańskie życie (w ubiegłym roku przeżywał jubileusz 40-lecia święceń), pragnął jak najpiękniej wpisać się w historię miejsca, do którego posłał go Bóg. – Już w pierwszym roku mojej obecności w tej parafii dostrzegałem potrzebę przeprowadzenia kompleksowej renowacji świątyni. Jednak wówczas chyba byłem za młody, by podjąć się tego dzieła. Ale w końcu i na to przyszedł czas – mówi ks. Stanisław Furlepa. Proboszcz nie ukrywa, że po wielu latach pracy w Kaniem zdarzało mu się myśleć o zmianie parafii. Jednak los chciał inaczej, bo został mianowany dziekanem dekanatu Siedliszcze. Postanowił więc – jak sam mówi – darmo chleba nie jeść, i wsparty życzliwością parafian dojrzał do rozpoczęcia największego w historii kościoła remontu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystko zaczęło się kilka lat temu od gromadzenia środków finansowych. Najpierw były ofiary składane podczas roznoszenia opłatków i wizyty kolędowej. Z pierwszych zebranych pieniędzy zakupiono m.in. 50 metrów drewna sosnowego. Najlepsze drzewa na deski pomagał wybierać zaprzyjaźniony leśniczy z lasów wojciechowskich. Pojawiły się też nadzieje na wsparcie renowacji funduszami z celowych dotacji, w tym unijnych. Prace nad przygotowaniem projektu i odpowiedniej dokumentacji prowadziły parafianki; jedna z nich wykłada rachunkowość na KUL-u. – Trochę irytowało nas czekanie na rozpatrywanie wniosków w różnych instytucjach. Chcieliśmy jak najszybciej odnowić nasz kościół – mówi Ksiądz Proboszcz. – By nie marnować czasu, zdecydowaliśmy się na prace systemem gospodarczym – wyjaśnia. Z czasem okazało się, że była to dobra decyzja, bo nie wszystkie składane wnioski zostały rozpatrzone pomyślnie. – Czekała nas ogromna praca, ale przystąpiliśmy do niej z wielkim zapałem. Świadczy o tym chociażby postawa strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w ciągu jednego dnia zdjęli deski z całego kościoła. Na uznanie zasłużyli sobie również inni parafianie, którzy w ciągu tylko jednego 2011 r. przepracowali aż 578 dniówek – podkreśla z dumą ks. Furlepa.

Reklama

Pracy nie brakowało, bo konserwacja drewna jest wyjątkowo czasochłonna. – Każda deska trafiała do rąk robotników przynajmniej dwa razy. Dzięki temu wszystko jest odnowione oraz odpowiednio zabezpieczone – wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Renowacja kościoła przywróciła nie tylko piękno drewnianej świątyni, lecz także odkryła wiele skarbów. Jednym z nich okazała się zabytkowa chrzcielnica. Postępujące prace cieszyły duszpasterzy i wiernych, którzy nie tylko z zapałem kontynuowali podjęte dzieło, ale też zdobywali przychylność darczyńców. Z czasem parafia otrzymała wsparcie finansowe prywatnych przedsiębiorców i instytucji, m.in. urzędu gminy i konserwatora zabytków. Niestety, koszt renowacji przekroczył możliwości inwestorów. Na nowy dach i dzwonnicę, która w 2/3 uległa całkowitemu zniszczeniu, trzeba było się zapożyczyć. Jednak trudności nie zniechęciły kapłanów i świeckich, ale jeszcze bardziej utwierdziły w przekonaniu, że dla słusznej sprawy trzeba wiele poświęcić.

Dzięki wielkiej determinacji, pracowitości i życzliwości 3 listopada odnowiony kościół mógł zostać na nowo oddany Bogu. – Prosimy o poświęcenie naszego dzieła, ale też o błogosławieństwo na dalszą pracę, byśmy w pięknie odnowionej świątyni wzrastali w wierze i nie przestawali chwalić Boga z całych sił – mówił ks. Stanisław Furlepa. W odpowiedzi na prośbę Księdza Proboszcza i parafian abp Stanisław Budzik, poświęcając odnowioną świątynię, modlił się: – Niech wierni wokół ołtarza nadal sprawują pamiątkę Paschy, posilają się Słowem i Ciałem; niech wznosi się miła ofiara, a głos ludzi niech rozbrzmiewa w modlitwie o zbawienie świata.

– Wszystko, z czym się tu spotykam, świadczy o waszej wierze i przywiązaniu do Kościoła. Dziękuję, że odnowiliście świątynię, i że cenicie sobie wartości, które Kościół głosi i chroni. Ufam, że nadal będziecie wspierać proboszcza w pracach, które będzie podejmował dla dobra parafii. Dziękuję tym wszystkim, którzy aktywnie włączają się w życie wspólnoty, troszczą o piękno Bożego domu i swoim życiem dają świadectwo wierze, nadziei i miłości – mówił Ksiądz Arcybiskup do zgromadzonych na uroczystej Mszy św. – Szczególnie dziękuję dziekanowi i proboszczowi, którego duszpasterska posługa i kapłańska postawa wpisały się na trwałe w dzieje tej parafii – podkreślał Metropolita. Zwracając się do ks. Stanisława Furlepy, mówił: – Od prawie 30 lat niezmordowanie głosisz tu słowo Boże, sprawujesz sakramenty święte, jak dobry pasterz prowadzisz lud po drogach zbawienia, głosisz wartości na których warto oprzeć życie i troszczysz się o dobro duchowe oraz materialne parafii – wyliczał. Wyrażając radość z odnowionej świątyni, która służyć będzie kolejnym pokoleniom, abp Stanisław Budzik apelował, by gromadzący się w niej na modlitwie nigdy nie zapominali, że sami są świątynią Ducha Świętego zbudowaną na fundamencie Jezusa Chrystusa.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście świadkami Zmartwychwstałego

Niedziela lubelska 20/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wizytacja

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika

Powitanie abp. Stanisława Budzika

W kwietniu br. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna w parafii św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego w Łańcuchowie w dekanacie łęczyńskim. Jej zwieńczeniem była obecność abp. Stanisława Budzika, który sprawował Msze św. w kaplicy filialnej w Ostrówku i kościele parafialnym, a podczas uroczystej Sumy udzielił sakramentu bierzmowania 53-osobowej grupie młodzieży

Arcybiskup Stanisław Budzik najpierw odwiedził wiernych w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku. W progach świątyni pięknie wygłoszonym wierszem powitała go Martyna Gil, a także przedstawiciele rady parafialnej z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich. Duża frekwencja parafian – jak stwierdził proboszcz ks. Teodor Bartecki – nie jest zaskoczeniem, gdyż wierni chętnie i licznie gromadzą się w wybudowanej na swój koszt kaplicy. Nie mniej aktywnie niż przy kościele parafialnym działają tutaj: Legion Maryi, chór, schola, koła różańcowe, grupy charytatywne, koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Kaplica powstała wysiłkiem miejscowych wiernych z parafii Puchaczów i Łańcuchów, którzy mają znaczną odległość do swoich kościołów. Przed laty poprosili oni ks. Tadeusza Grytę i ks. Franciszka Grelę o błogosławieństwo i pokierowanie pracami budowlanymi. Wierni z Ostrówka, Szpicy i Ciechanek znani byli z patriotycznej postawy i przywiązania do Kościoła, wyrazem czego było nie tylko sprawne, jak na ówczesne warunki, oddanie do użytku kaplicy (w 1989 r.), ale także stworzenie silnego ośrodka chłopskiego ruchu niepodległościowego i zrębów lokalnych struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: społeczeństwo jest zdrowe jedynie wtedy, gdy strzeże świętości życia ludzkiego

2026-01-23 07:46

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Opowiadając się w obronie dzieci nienarodzonych wypełniacie nakaz Pana, aby służyć Mu w najmniejszych spośród naszych braci i sióstr – wskazał Leon XIV w przesłaniu do uczestników dorocznego Marszu dla Życia, zorganizowanego w stolicy Stanów Zjednoczonych.

Temat tegorocznego Marszu dla Życia w USA brzmi: „Życie jest darem”. Ojciec Święty przesłał serdeczne pozdrowienia uczestnikom wydarzenia, odbywającego się w Waszyngtonie.
CZYTAJ DALEJ

Pomoc z jałmużny kapłańskiej dotarła do Zaporoża

2026-01-23 15:01

Caritas AK

W trakcie wyładowywania żywności - ks. Łukasz Ślusarczyk i br. Franciszek Grzelka

W trakcie wyładowywania żywności - ks. Łukasz Ślusarczyk i br. Franciszek Grzelka

- Zawieźliśmy do Zaporoża ostatnią część jałmużny kapłańskiej, dary zebrane w Orszaku Dobra oraz żywność z innych darowizn przekazaną przez Punkt Socjalny. Przed nami dojechała nasza ciężarówka prowadzona przez br. Wiesława, którą przewieźliśmy 14 ton żywności, zakupionej głównie z jałmużny kapłańskiej – pisze dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Łukasz Ślusarczyk.

Wraz z ks. Gracjanem Hebdą z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, przełożonym albertynów br. Franciszkiem Grzelką oraz braćmi Trynitarzami poprowadzili do Zaporoża 4 busy z żywnością.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję