Obchody 5., jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego rozpoczęły się w sobotę 26 października. Wczesnym rankiem na zamku w Liwie odbyła się odprawa zgromadzonych na polowanie myśliwych. Łowy trwały do godz. 15. Następnie odbył się tradycyjny pokot. Podczas tegorocznego polowania ustrzelonych zostało 11 dzików, 15 lisów oraz jeleń łania. Wyłoniono także króla polowania oraz największego pechowca. W tym roku najcelniej strzelał ks. Stanisław Wlazło i tym samym został królem 5. Hubertusa Węgrowskiego.
Reklama
Dalsza część obchodów dnia św. Huberta miała miejsce w niedzielę 27 października. Uroczystości rozpoczęła parada konna ulicami Węgrowa, po której na Rynku Mariackim można było posłuchać Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Pasja. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta hubertowska Msza św. polowa, która odbyła na błoniach przy kaplicy św. Ojca Pio w Węgrowie. Eucharystię celebrował bp Antoni Pacyfik Dydycz, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka. W homilii Biskup Drohiczyński przypomniał historię św. Huberta. Kapłan mówił także o pracy myśliwych i leśników oraz o tym, w jaki sposób ludzie powinni korzystać z przyrody podarowanej im przez Boga. Pasterz diecezji drohiczyńskiej poruszył także temat rodzin i ich sytuacji w obecnym świecie. Kapłan, nawiązując do słów papieża Franciszka, przypomniał również wiernym o wartości trzech znanych wszystkim prostych słów: „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”, które tworzą wspólnotę, nie tylko rodzinną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na tegorocznym Hubertusie obecni byli kapłani, myśliwi, leśniczowie, parlamentarzyści, samorządowcy, wielu zaproszonych gości oraz mieszkańcy Węgrowa i okolic. Impreza po raz kolejny odbyła się także z udziałem Braci Kurkowej, której marszałkiem jest Gniewomir Rokosz-Kuczyński. Warto też dodać, że bracia kurkowi podczas niedzielnej Eucharystii nadali bp. Antoniemu Dydyczowi tytuł rycerza św. Andrzeja Boboli. W ten sposób bractwo postanowiło uhonorować złoty jubileusz kapłaństwa Księdza Biskupa oraz podziękować mu za jego dotychczasową posługę i poświęcenie w służbie ojczyźnie. Imprezą towarzyszącą był Jarmark Hubertowski, na którym można było skosztować m.in. bigosu według przepisu Grzegorza Russaka w wykonaniu szpitalnej kuchni (SP ZOZ Węgrów) lub potraw z dziczyzny w wykonaniu myśliwych i leśników. Wśród atrakcji nie zabrakło także pokazu jazdy akrobatycznej na koniu oraz pogoni za lisem.
Hubertus w Węgrowie na stałe wpisał się już w kalendarz lokalnych imprez. Jak powiedział pomysłodawca wydarzenia ks. Tomasz Duszkiewicz, jest to święto mające na celu nie tylko uczczenie postaci św. Huberta, ale także integrację myśliwych i leśników oraz ich otoczenia.