Patriarcha Bartłomiej wezwał prezydenta Turcji do wykorzystania swoich wpływów w celu zapewnienia ochrony życia i bezpieczeństwa chrześcijan i wszystkich mniejszości w Syrii. Podkreślił również historyczne więzi między Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola a starym Patriarchatem Antiochii. Prawie połowa wszystkich chrześcijan w Syrii należy do grecko-prawosławnego patriarchatu Antiochii.
Według „Orthodox Times”, rozmowa skupiła się również na planowanych obchodach 1700-lecia Soboru Nicejskiego i spodziewanej wizycie papieża Franciszka w Turcji. Papież chciałby wraz z patriarchą Bartłomiejem udać się do historycznego miejsca soboru. Znajduje się ono we mieście Iznik, około dwóch godzin jazdy na południe od Stambułu. Watykańska delegacja jest gotowa do przygotowawczej wizyty w Izniku. Oficjalna data wizyty nie została jeszcze ustalona. Mówi się jednak, że ma się ona odbyć w maju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Główne chrześcijańskie wyznanie wiary zostało sformułowane w Nicei/Izniku w 325 roku. Papież Franciszek już kilkakrotnie wyrażał chęć wzięcia udziału w obchodach rocznicowych w tym historycznym miejscu. Byłaby to druga wizyta Franciszka w Turcji od 2014 roku.
Reklama
Podczas rozmów w Ankarze patriarcha Bartłomiej podziękował tureckiemu prezydentowi za wydanie dyrektywy w sprawie ponownego otwarcia Kolegium Teologicznego Halki i poprosił o przyspieszenie odpowiednich procedur. Według „Orthodox Times” Erdoan obiecał pełne wsparcie.
Do czasu zamknięcia przez państwo tureckie w 1971 r. prawosławne seminarium na Chalki jednej z Wysp Książęcych w Stambule wraz z powiązanym z nim Kolegium Teologicznym było najważniejszą instytucją teologiczną Patriarchatu Konstantynopola i jednym z wiodących prawosławnych teologicznych ośrodków akademickich na świecie. Wielu teologów, biskupów i patriarchów ukończyło tam studia, w tym Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I.
W 1971 r. Halki zostało zamknięte na mocy tureckiego prawa zakazującego działalności prywatnych uniwersytetów. USA, Unia Europejska i Rosja od lat prowadzą kampanię na rzecz ponownego otwarcia uczelni. UE umieściła tę kwestię, w odniesieniu do wolności religijnej, na liście wymagań wobec Ankary podczas negocjacji akcesyjnych z Turcją
Jesienią coraz więcej wskazywało na to, że szkoła może teraz poważnie wznowić działalność. „Orthodox Times” donosił już we wrześniu, że tureckie Ministerstwo Edukacji wkrótce zezwoli na ponowne otwarcie uczelni na polecenie prezydenta Erdogana. Według źródeł z Patriarchatu Ekumenicznego mogłaby ona zacząć przyjmować studentów w ciągu dwóch lat, jeśli pozwolenie zostanie wydane. Harmonogram zależy od zakończenia trwających prac renowacyjnych i wyjaśnienia różnych kwestii administracyjnych i technicznych. Dotyczy to na przykład mianowania kadry nauczycielskiej i procedur rekrutacyjnych.