Reklama

Polska

Bp Wątroba: najlepszą szkołą charakteru jest rodzina

- Bł. Edmund Bojanowski przypomina nam, że najważniejszą szkołą charakteru jest rodzina. To w rodzinnym środowisku kształtuje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka – mówił bp Jan Wątroba, który 7 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Nabożeństwo połączono ze wspomnieniem 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Sióstr Służebniczek.

[ TEMATY ]

Msza św.

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Błogosławiony Edmund Bojanowski, opiekun dzieci i wspomożyciel rodzin”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony ludzkiego życia przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i aspirantki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Konferencję poświęconą bł. Edmundowi Bojanowskiemu i działalności Sióstr Służebniczek wygłosiły siostry z czterech zgromadzeń, a były to przedstawicielki służebniczek: wielkopolskich, starowiejskich, dębickich i śląskich. Piosnkę o bł. Edmundzie Bojanowskim zaśpiewały zakonnice z Zambii. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, przewodniczący Rady ds. Rodziny i członek Komisji Duchowieństwa w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, koźmińskiego, żerkowskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans wskazał, że dom rodzinny był dla bł. Edmunda Bojanowskiego nie tylko szkołą umiłowania ojczyzny, ale nade wszystko środowiskiem wzrastania w wierze oraz miłości do Boga i ludzi. - Przykład wierzących i praktykujących rodziców stanowiły fundament, na którym Edmund będzie mógł budować gmach osobistej pobożności i wzrastać ku chrześcijańskiej pełni – mówił bp Wątroba.

Zaznaczył, że bł. Edmund z domu rodzinnego wyniósł szczególną wrażliwość na ludzką biedę. - To właśnie ta wyobraźnia miłosierdzia wyniesiona z domu rodzinnego będzie najbardziej charakterystyczną cechą jego duchowości widoczną w realizowaniu dzieła i kontynuowana w życiu i posłudze Sióstr Służebniczek. Tak więc dom rodzinny, przykład rodziców, wiara i wzajemna miłość inspirowana Ewangelią to jest niezawodny fundament i najlepsza szkoła, z której wychodzą święci i błogosławieni – przekonywał ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Podkreślił, że Edmund Bojanowski był założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, które posyłał do dzieci, aby tworzyły dla nich ochronki. – Edmund był przekonany, że dzieci należy uczyć nie tyle dobrym słowem, co przede wszystkim przykładem własnego życia – powiedział celebrans.

Reklama

Zauważył, że bł. Edmund czerpał natchnienie i siły do realizacji wielu zadań z modlitwy. - Był człowiekiem modlitwy. Modlitwę rozumiał jako źródło chrześcijańskiego dynamizmu wiary i życia. Jego pobożność była ewangeliczna, prosta, autentyczna, nacechowana roztropnością. Za szczyt modlitwy uważał Eucharystię. Msza św. była dla niego najważniejszym wydarzeniem dnia. Dzień bez Mszy św. uważał za stracony – wskazywał bp Wątroba, który dodał, że Bojanowski szerzył też nabożeństwa do Matki Bożej.

Stwierdził, że świat, ojczyzna, Kościół, wspólnoty i rodziny niezmiennie potrzebują takich wzorów i patronów jak bł. Edmund Bojanowski. - On nam przypomina, że najważniejszą szkołą charakteru jest rodzina. To w rodzinnym środowisku kształtuje się nasza wrażliwość na drugiego człowieka, nasza akceptacja dla jego inności, nasza gotowość spieszenia z pomocą, udział w jego radościach i smutkach – mówił biskup rzeszowski. Dodał, że bł. Edmund jest też ciągle aktualnym wzorem mężczyzny pochylającego się nad dzieckiem, stającego w obronie dziecka, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego, jeszcze nienarodzonego.

Zauważył, że jest również wzorem mężczyzny gwarantującego poczucie bezpieczeństwa, troszczącego się o potrzeby materialne i duchowe, mężczyzny opiekuńczego, wyrozumiałego, ale i sprawiedliwego broniącego przed wpływami zła, przed zgorszeniem i przed zepsuciem. - Bardzo są dziś potrzebni tacy ludzie wśród rządzących, pośród stanowiących prawa, pośród członków różnych komisji, którzy przygotowują ustawy gwarantujące dobro rodziny, a zwłaszcza dobro i bezpieczeństwo dziecka, wśród ludzi przygotowujących programy szkolne i podręczniki. Bardzo potrzebni są dziś serdecznie dobrzy ludzie, którzy jak bł. Edmund z dłonią na sercu i z sercem na dłoni pochylą się nad każdym, kto potrzebuje dobrego słowa, pomocy konkretnej, obrony przed zagrożeniem, pozytywnej wizji przyszłości, ale i duchowego wsparcia – wymieniał hierarcha.

Reklama

Wskazał, że Bojanowski jest wzorem szczerego patrioty, dla którego miłość ojczyzny nie jest pustym frazesem w politycznych zapasach, ale serdeczną troską o narodowe dziedzictwo, piękno języka, znajomość historii, kultury, tradycji. Zaznaczył, że bł. Edmund jest dziś przypomnieniem prawdy, że świętość jest dostępna dla każdego. - Nasz błogosławiony jest wymownym przykładem skutecznego apostolstwa świeckich, którzy swym dynamizmem i aktywnością wnoszą znaczący wkład w budowanie cywilizacji miłości – powiedział bp Wątroba.

Słowa podziękowania biskupom, kapłanom i wiernym złożyła przewodnicząca Federacji Służebniczek matka Beata Chwistek. Bp Edward Janiak wskazywał, że bł. Edmund Bojanowski jest wzorem dla każdego człowieka, który powinien czynić dobro. Z kolei o. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do św. Józefa, która odbędzie się 4 września w Kaliszu.

Po Mszy św. odbył się krótki koncert w wykonaniu sióstr z Zambii. Uroczystość uświetnił Chór Sióstr Służebniczek. Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

2014-08-08 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza święta w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca

[ TEMATY ]

Watykan

Msza św.

Grzegorz Gałązka

Z inicjatywy Fundacji Jana Pawła II 2 kwietnia o godzinie 7:30, w 12 rocznicę odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca, została odprawiona dziękczynna Msza święta w Bazylice św. Piotra przy relikwiach św. Jana Pawła II przez Ks. Kardynała Stanisława Ryłko z udziałem Ks. Arcybiskupa Konrada Krajewskiego, kapłanów, sióstr zakonnych oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Było to wspólne dziękczynienie Bogu za wielki dar polskiego Papieża, człowieka wielkiej wiary i całkowitego zawierzenia Bogu do końca. Ks. Kardynał Stanisław Ryłko na początku Mszy świętej skierował do zgromadzonych następujące słowa: „Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam, drodzy Bracia i Siostry i dziękuję Wam za udział w tej dzisiejszej porannej Eucharystii przy ołtarzu relikwii Św. Jana Pawła II. Dzisiaj w piątą niedzielę Wielkiego Postu, przypada dwunasta rocznica narodzin dla nieba Ojca Świętego Jana Pawła II. Była to sobota 2 kwietnia 2005 roku, wigilia Święta Bożego Miłosierdzia... Pamiętamy niezliczone rzesze, które przybywały z całego świata, aby oddać cześć temu wielkiemu Papieżowi z rodu Polaków. A my dzisiaj rano, gromadzimy się przy ołtarzu Jego relikwii w Bazylice w. Piotra, aby dziękować Bogu za ten wielki dar, jakim Jan Paweł II był i jest do dzisiaj, dla Kościoła, dla świata, dla naszej Ojczyzny i dla każdego z nas. Jesteśmy Jego dłużnikami, a jedynym sposobem spłacania tego długu jest z naszej strony ciągłe podejmowanie odpowiedzialności za duchowe dziedzictwo, jakie nam zostawił”.

CZYTAJ DALEJ

Miłość to podstawa leczenia uzależnień. Jak wyjść z nałogu alkoholowego?

2024-08-02 12:21

[ TEMATY ]

kapelan

alkohol

abstynencja

uzależnienie

sierpień

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Choroba alkoholowa jest chorobą uczuć i emocji - mówi w rozmowie z KAI, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gorzycach. - Z własnego doświadczenia wiem, że jest to utrata kontaktu ze światem. To życie w iluzjach, zamkniętym świecie, w bańce, w matrixie - dodaje. Zauważa też, że nadużywanie alkoholu oznacza „nieradzenie sobie z czymś, lub ucieczkę od czegoś”. Obecnie nawet 5 mln Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a Polska jest drugim krajem w Europie z rekordową liczbą zgonów spowodowanych jego nadużyciem. Sierpień jest miesiącem abstynencji, dlatego, jak co roku, Kościół zachęca wiernych do trzeźwości.

Maria Olek (KAI): Jak to się stało, że Ksiądz pracuje z osobami uzależnionymi od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Caputa

2024-08-02 19:25

Karol Porwich/Niedziela

1 sierpnia 2024 roku zmarł ks. Tomasz Caputa, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wilkowie. Miał 54 lat życia i 24 lat kapłaństwa.

Ks. Tomasz Caputa urodził się 11 czerwca 1970 roku w Cieszynie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 2000 roku w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Posługiwał jako wikariusz w parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie [2000 - 2004], parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy,[2004 - 2007]; parafii św. Elżbiety we Wrocławiu [2007- 2012], w oraz w parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu [2012-2015]. Od 2015 roku był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Wilkowie i był nim do momentu śmierci 1 sierpnia 2024 roku w domu rodzinnym w Świętej Katarzynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję