Reklama

Niedziela Przemyska

XIII Dzień Papieski w górach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież dialogu” mocno uderza w słaby punkt naszego życia społecznego, gdzie nie tylko w świecie wielkiej polityki, ale i w społecznościach lokalnych nie prowadzi się dialogu, a nawet nie dostrzega się jego potrzeby. Codziennością jest natomiast wzajemne oskarżanie się, obrzucanie epitetami i traktowanie z pozycji wroga. Tymczasem bł. Jan Paweł II wielokrotnie pisał i wypowiadał się na temat dialogu: uczył o jego naturze i potrzebie oraz wzywał do wprowadzenia go w życie społeczne. W ujęciu bł. Jana Pawła II dialog to sposób komunikacji międzyludzkiej, w której podmioty - bądź pojedyncze, bądź zbiorowe - dążą w szczególny sposób do wzajemnego zrozumienia, zbliżenia się i współdziałania. Taki dialog, według bł. Jana Pawła II, kryje w sobie kilka istotnych elementów.

Reklama

Pierwszym nieodzownym elementem dialogu jest nawiązanie przez poszczególne podmioty wzajemnego kontaktu, ich wzajemne zbliżenie i spotkanie. Chodzi tutaj o to, aby podmioty nie pozostawały w oddaleniu od siebie, zamknięte we własnym egoizmie, w ścianach swojej „jedynej” prawdy. Trzeba, aby zrozumiały, że nie są w stanie poznać prawdy o sobie, jak i prawdy, do której dążą, jeśli pozostają w izolacji. Drugim istotnym elementem każdego dialogu jest dochodzenie do prawdy. Pełna prawda dotycząca życia społecznego jest zawsze owocem wspólnych doświadczeń, przemyśleń i przemiany punktów widzenia obu podmiotów. To wspólne poszukiwanie prawdy jest wielorako uwarunkowane. Papież zwraca uwagę zwłaszcza na dwa warunki, aby rzeczywiście można było dojść do prawdy. Pierwszym jest wolność i niezależność partnerów dialogu od siebie, a drugim ich autentyczność, czyli uczciwe i poważne traktowanie siebie nawzajem w duchu sprawiedliwości i solidarności. Trzecim elementem autentycznego dialogu jest gotowość do kompromisu, określana często jako gotowość do korekty swoich poglądów i przekonań. Granicą każdego kompromisu, według bł. Jana Pawła II, powinny być podstawowe wartości. Z nich nigdy nie wolno rezygnować. Od strony subiektywnej granicą kompromisu jest przekonanie o prawdzie. Rezygnacja z prawdy byłaby zaprzeczeniem samej istoty dialogu. Końcowym elementem dialogu jest porozumienie, czyli tzw. consensus. Porozumienie to nie zawsze będzie pełne. Jednakże nawet częściowe porozumienie stanowi podstawę do wspólnego działania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bł. Jan Paweł II, mówiąc o dialogu, wskazuje na potrzebę wypracowywania w sobie postawy dialogu, czyli stałej gotowości do spotykania się z innymi ludźmi, wspólnego poszukiwania prawdy, kompromisu i wynikającego z niego działania. Taką postawą odznaczał się sam Jan Paweł II, który nikogo nie lekceważył ani nie odtrącił - nawet człowieka, który targnął się na jego życie - dla każdego miał czas, zwracał uwagę na to, co ludzi łączy, a nie na to, co ich dzieli, szukał porozumienia ze wszystkimi. Idźmy w jego ślady!

Reklama

Okazją do prowadzenia dialogu będzie zapewne sam tegoroczny Dzień Papieski. Przeżywanie tego dnia zostanie ubogacone treściami maryjnymi. Bowiem nakłada się nań Dzień Maryjny, przewidziany w ramach Roku Wiary. W tym dniu papież Franciszek odnowi akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Przedstawiciele młodzieży naszej archidiecezji udadzą się w pielgrzymce do bazyliki katedralnej w Przemyślu. Po zakończeniu nabożeństwa wysłuchają w seminaryjnej auli koncertu papieskiego. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizuje odpowiedni program i zbiórkę pieniężną na stypendia dla zdolnych i ubogich uczniów ze wsi i z małych miast. Jest, jak zwykle, na ten dzień także specjalna oferta dla miłośników turystyki. Duszpasterstwo Turystyczne organizuje obchody Dnia Papieskiego w głębi Bieszczadów. Będzie to zarazem, już tradycyjne, tzw. pożegnanie gór, czyli modlitewne zakończenie letniego sezonu turystycznego.

Program Dnia Papieskiego w górach jest następujący - w niedzielę, 13 października, przyjazd do Cisnej przed godz. 10. Tam o godz. 10 w kościele parafialnym będziemy uczestniczyć we Mszy św., a po jej zakończeniu podjedziemy samochodami do Żubraczego (ok. 5 km). Z Żubraczego udamy się pieszo na Hyrlatą. W czasie wspinaczki na szczyt będziemy odprawiać nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na szczycie (1103 m) lub w innym dogodnym miejscu zatrzymamy się dłużej na modlitwę, śpiew piosenek ulubionych przez Papieża Polaka. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, posłuchamy lektury wybranych tekstów z papieskiego nauczania. Ze szczytu wrócimy do Żubraczego, gdzie ok. 16.30 nastąpi zakończenie spotkania.

Dojazd do Cisnej i Żubraczego oraz powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym busem lub autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 7 października br. Tam też zostaną podstawione autokary lub busy (stosownie do liczby zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmują: w Przemyślu - ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (Seminarium Duchowne), tel. (16) 678 80 26, 604269 761; w Jarosławiu - ks. Stanisław Dyndał, os. Kombatantów 14/1, tel. 603 602 564; w Przeworsku - ks. Stanisław Mazur, ul. Kościelna 7, tel. (16) 648 70 54; w Krośnie - ks. Wojciech Matwiej, ul. Kard. Wyszyńskiego 30, tel. 600 404 633; w Sanoku - ks. Jacek Michno, ul. Kółkowa 5 (Olchowce), tel. 782 033 042.

Turyści przyjeżdżający w góry na Dzień Papieski powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (w górach może być już zimno). Trzeba też we własnym zakresie zatroszczyć się o wyżywienie.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Gnieźnie

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

„W życiu małżeńskim i rodzinnym musi być wiara, musi być zawierzenie. Nie da się w pełni żyć sakramentem, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji XV Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał, że św. Jan Paweł II, którego przecież tak dobrze pamiętamy, wielokrotnie o rodzinie mówił i do rodzin się zwracał. Przypominał, że jeśli rodzina będzie Bogiem silna, to i naród będzie silny. Dlatego fundamentem życia małżeńskiego i rodzinnego musi być wiara i pełne zawierzenie Bogu.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

2025-02-16 07:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Diecezja Bydgoska

W Bydgoszczy sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej, która znajdowała się na przykościelnym terenie parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie. Akt wandalizmu, do jakiego doszło z piątku na sobotę od strony ulicy Wyzwolenia, zgłoszony został na policję.

„Jeśli było to działanie celowe, tym bardziej zasługuje na zdecydowane potępienie, ponieważ dotyka naszych, religijnych uczuć” - mówi proboszcz, ks. kanonik Karol Glesmer. - Nie ma tolerancji na niszczenie znaków, czy atakowanie religijnych przekonań. 
CZYTAJ DALEJ

Francja/ W Paryżu rozpoczął się nieformalny szczyt w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa Europy

2025-02-17 16:26

[ TEMATY ]

Francja

PAP/EPA/TERESA SUAREZ

W Paryżu rozpoczął się w poniedziałek nieformalny szczyt przywódców krajów europejskich na temat sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa Europy. Polskę reprezentuje premier Donald Tusk. W spotkaniu biorą udział: sekretarz generalny NATO Mark Rutte oraz przewodniczący Rady Europejskiej i KE, Antonio Costa i Ursula von der Leyen.

Według informacji z Pałacu Elizejskiego przekazanych w niedzielę wieczorem przez agencję AFP uczestnikami spotkania, prócz prezydenta Francji Emmanuela Macrona, są szefowie rządów: Danii (Matte Frederiksen), Hiszpanii (Pedro Sanchez), Holandii (Dick Schoof), Niemiec (Olaf Scholz), Polski (Donald Tusk), Wielkiej Brytanii (Keir Starmer) i Włoch (Giorgia Meloni).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję