Zabytkową skrzynkę relikwiarzową umieścił w relikwiarzu Prymas Polski abp Wojciech Polak w obecności specjalnie powołanej na to wydarzenie komisji. Wspomniane prace konserwatorskie i restauratorskie konfesji i trumny przeprowadzono w ramach przygotowań do obchodów Roku Świętego 2025, milenium koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
ks. P. Kwiatkowski, ks. R. Malewicz, J. Andrzejewski, archidiecezja gnieźnieńska
Uroczyste przeniesienie relikwii św. Wojciecha
„Zakres prac wykonanych przy konfesji obejmował gruntowne oczyszczenie wszystkich elementów, uzupełnienie części złoceń w górnej części baldachimu oraz pozłocenie na nowo kolumn złotem płatkowym w technice na poler i mat. Jeśli chodzi o srebrny relikwiarz św. Wojciecha, to został on oczyszczony i wypolerowany. Podobne prace przeprowadzono także przy czterech klęczących postaciach podtrzymujących trumienkę” - informuje rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Remigiusz Malewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ks. P. Kwiatkowski, ks. R. Malewicz, J. Andrzejewski, archidiecezja gnieźnieńska
Katedra Gnieźnieńska
Reklama
Efekt prac widać gołym okiem. Zachwyca szczególnie barokowa konfesja św. Wojciecha wyróżniająca się złotym przepychem na tle surowego gotyckiego wnętrza bazyliki prymasowskiej. Baldachim wykonano w drugiej połowie XVII wieku na wzór rzymskiej konfesji Berniniego jako oprawę dla srebrnej trumny mieszczącej relikwie św. Wojciecha. Relikwiarz ten, również XVII-wieczny, jest nieco młodszy od konfesji i został wykonany przez gdańskiego złotnika Piotr van der Rennena. Podtrzymujące go postaci - rycerza, mieszczanina, chłopa i duchownego, symbol czterech stanów w Polsce - odlano pod koniec XIX wieku na 900-lecie śmierci św. Wojciecha.
Zakończony projekt zrealizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale firmy konserwatorskiej Piotra Niemcewicza i Mariusza Norkowskiego.
ks. P. Kwiatkowski, ks. R. Malewicz, J. Andrzejewski, archidiecezja gnieźnieńska
Katedra Gnieźnieńska
W czasie trwania prac konfesja była zasłonięta, a odwiedzający katedrę pielgrzymi i turyści mieli możliwość modlić się przy relikwiach św. Wojciecha umieszczonych w pomniejszonej replice srebrnej trumny w kaplicy św. Stanisława. Liczne wpisy w wystawionej tam księdze intencji świadczą o żywym kulcie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.