Dziś w południe w kurowickiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego miała miejsce niecodzienna uroczystość. Alumni dwóch seminarium przyjęli szatę duchowną, posługę lektora i akolity oraz publicznie wyrazili swoje pragnienie przyjęcia święceń diakonatu i kapłaństwa.
Liturgii przewodniczył biskup Zbigniew Wołkowicz, który poprowadził obrzęd admissio, pobłogosławił sutanny dla 8 alumnów łódzkiego seminarium oraz 3 alumnów Seminarium 35+,a także udzielił posługi lektora oraz aklolity oraz wygłosił homilię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odwołując się do dzisiejszej liturgii Słowa, biskup Zbigniew powiedział - powinniśmy słuchać zaproszenia Pana, byśmy czytali Słowo, rozważali je w swoim sercu i wprowadzali je w czyn. Byśmy adorowali Boga tak, jak adorowała Go Maryja. My nie możemy adorować Boga w Dzieciątku, ale możemy Go adorować w Eucharystii - pod postacią kawałka chleba, kiedy przychodzi do nas w Komunii świętej, czy kiedy przychodzimy do kościoła na adorację – podkreślił.
Reklama
Nawiązując do uroczystości seminaryjnych, hierarcha zauważył - uczestniczymy dzisiaj w trzech wydarzeniach, w których głównymi bohaterami są nasi klerycy. Pierwszym wydarzeniem, które jest ważne na ich drodze, to chwila, kiedy mówią swoje „tak”, na swoje powołanie – kiedy mówią „tak” Bogu, który ich powołuje. Po raz pierwszy publicznie wypowiadają: tak – my chcemy pójść za tym głosem i chcemy w przyszłości zostać kapłanami – tłumaczył kaznodzieja.
- Drugim wydarzeniem, w którym będziemy uczestniczyć jest posługa lektoratu. Lektor to ten, który głosi Słowo Boże, ale biada jeśliby głosił tylko Słowo Boże, a nie był najpierw tym, który je rozważa w swoim sercu i nie stara się nim żyć, bo tylko wtedy Słowo staje się skarbem, którym chcą się podzielić z innymi – zaznaczył.
- Trzecim wydarzeniem będzie posługa akolitatu. Niektórzy spośród kleryków będą mieli tę łaskę rozdzielania Komunii świętej. Ale trzeb powiedzieć, biada, gdyby to tylko było rozdawanie, a nie wypływałoby z głębokich spotkań z Chrystusem na Eucharystii i z głębokich spotkań na adoracji – wpatrywania się w Niego pod postacią kawałka Chleba. Bo tylko wtedy będzie to Skarb, którym będą chcieli się dzielić z innymi – dodał bp Wołkowicz.
Kończąc homilię duchowny powiedział - ta dzisiejsza uroczystość i te wydarzenia, które przeżywamy tutaj w tym kościele, powinny być dla nas ciągłym zaproszeniem do tego, byśmy wpatrując się w Maryję – tę którą dzisiaj czcimy jako Niepokalaną - uczyli się od Niej jak sercem odpowiadać na miłość Boga, miłość, której Bóg nigdy nie wycofa – zakończył.
Po homilii jeden z alumnów należący do Zakonu Szpitalnego Braci Bonifratrów przyjął posługę lektora. Następnie dwóch alumnów z WSD w Łodzi oraz Seminarium 35+ przyjęło posługę akolity, a następnie miał miejsce obrzęd Admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do Święceń przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła – czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie biskup Wołkowicz odmówił modlitwę i poświecił sutanny.
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.