Jak co roku, 10 sierpnia wspominamy św. Wawrzyńca. W naszej diecezji tego świętego jako swego patrona wybrali ratownicy i przewodnicy sudeccy. Wszystko dlatego, że na najwyższym szczycie Karkonoszy, Śnieżce (1602 m n.p.m.), znajduje się kaplica dedykowana temu Męczennikowi. Jak podają źródła historyczne, kaplica sięga swymi początkami XVII wieku. Inicjatywę jej zbudowania podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch. Roboty posuwały się bardzo powoli ze względu na trudny dostęp i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Po poświęceniu kaplicy, nabożeństwa odprawiano regularnie aż do kasaty klasztoru Cystersów w Cieplicach w roku 1810. W latach 1824-54 kaplica straciła charakter religijny. Przez trzydzieści lat pełniła rolę schroniska. Powtórnego poświęcenia kaplicy dokonał w roku 1850 kard. Henryk Forster z Wrocławia.
Kaplica pw. św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną świątynią w diecezji. Wygląd budowli przez ponad 300 lat nie uległ większej zmianie. Wnętrze kaplicy zostało w ostatnich latach odnowione, wzniesiony został także nowy ołtarz, którego konsekracji dokonał pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od 1981 r. - od 300. rocznicy poświęcenia kaplicy - z inicjatywy Jerzego Pokoja, ówczesnego członka Zarządu Koła Przewodników Sudeckich 10 sierpnia zaczął być obchodzony jako święto przewodników sudeckich. W ciągu ostatnich ponad 30 lat z tym świętem obok przewodników związali się ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także służby Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaczęli w nim uczestniczyć obok Polaków także pielgrzymi z Czech i Niemiec. Częstym gościem tych uroczystości był podczas swojej kadencji prezydent Czech Vaclav Klaus. Natomiast w roku 2010 na Śnieżce odbyło się spotkanie dwóch prezydentów: z Polski i Czech.
Od chwili ustanowienia diecezji legnickiej pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zalecił, aby to wydarzenie zostało wpisane na stałe do rocznych wydarzeń duszpasterskich w diecezji. Odtąd każdego roku ludzie gór obchodzą swoje święto razem z biskupami z Polski i Czech, goszcząc także księży z tych krajów oraz z Niemiec.
Również w tym roku Msza św. odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12 na szczycie Śnieżki w sobotę10 sierpnia. Eucharystię poprzedza zazwyczaj piesza pielgrzymka rozpoczynająca się przy kościele Wang (ok. godz. 8.30), po Mszy św. jest możliwość zejścia do Kotła Łomniczki na symboliczny cmentarz poświęcony pamięci osób, które zginęły w górach i związanych z górami.
Jedna ze znajdujących się tam tablic poświęcona jest pamięci papieża Jana Pawła II jako wielkiego miłośnika gór.