Decyzja zostanie ogłoszona w Rio de Janeiro
Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Polsce?
W niedzielę 28 lipca br., na zakończenie Mszy św. będącej centralnym punktem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, papież Franciszek ogłosi miejsce kolejnego spotkania ŚDM.
Już w 2011 r. podczas spotkania z młodzieżą polonijną w Madrycie, przy okazji 26. ŚDM, młodzi tłumnie zgromadzeni w kościele Concepción Real de Calatrava pytali kard. Stanisława Dziwisza, czy istnieje możliwość, by ŚDM odbyły się kiedyś w Polsce. Metropolita krakowski odpowiedział: „Trzeba o tym pomyśleć”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sierpniu 2011 r. kard. Dziwisz rozmawiał na ten temat z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertonem. Chodziło wówczas o zaproszenie Papieża do Polski na 2015 r. Następnie we wrześniu 2011 r. kard. Dziwisz, podczas pielgrzymki papieża Benedykta do Niemiec, zaprosił go do Krakowa. O treści swej rozmowy z Ojcem Świętym mówił 26 września w Radiu Watykańskim: „Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II”. Wyznał, że zaprosił Benedykta XVI, by poświęcił sanktuarium Papieża Polaka. Papież miał odpowiedzieć: „Zobaczymy”. Metropolita Krakowski powiedział, że o planach zorganizowania Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem jeszcze nie rozmawiał i że w tej sprawie oficjalne zaproszenie wystosuje Episkopat Polski.
Zaproszenie na korty do Krakowa
Z rakietą, brewiarzem ku spełnieniu marzeń
Reklama
Królewskie Stołeczne Miasto Kraków charakteryzuje wiele tradycji. Jedną z młodszych są organizowane w tym mieście świętych i królów Międzynarodowe Mistrzostwa Księży w Tenisie. Tegoroczne rozgrywki będą miały miejsce w dniach 9-11 września br.
W minionym roku do rozgrywek na kortach Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” stanęło 78 księży z różnych stron świata. Licznie reprezentowane były Filipiny, z bp. Ricardo Baccay, byli także księża z Niemiec, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Litwy, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii i, oczywiście, z Polski. Zawodnicy reprezentowali 9 państw, w tym 10 zakonów i zgromadzeń zakonnych, natomiast księża z Polski - 18 diecezji. Naczelnym sędzią ubiegłorocznego turnieju był ks. Paul Ugo Arinze, kapłan diecezji Wisconsin (USA), a jednocześnie sędzia należący do ITF - Międzynarodowej Federacji Tenisowej.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju jest ks. prał. Józef Caputa, dziekan dekanatu Kraków-Bronowice, zapalony tenisista. Przed stu laty główną rozrywkę księży stanowiło pszczelarstwo lub polowanie (koniecznie bez nagonki). Już jednak w średniowieczu mnisi w europejskich klasztorach znali grę polegającą na uderzaniu piłki dłonią, zwaną „jeu de paume” (gra dłonią). Dziś wachlarz rekreacyjnych zajęć pozaduszpasterskich znacznie się poszerzył. Obejmuje m.in. grę w tenisa ziemnego, która silnie integruje zawodników w sutannach i poprawia ich fizyczną kondycję. A jak mówi przysłowie - w zdrowym ciele zdrowy duch.
Reklama
Organizator serdecznie zaprasza księży tenisistów do wzięcia udziału w drugiej edycji mistrzostw, które zostaną rozegrane w trzech kategoriach wiekowych. Szczegółowe informacje na temat rozgrywek znaleźć można na stronie internetowej: www.tenisksiezy.pl. 31 sierpnia 2013 r. upływa termin zgłaszania udziału w turnieju.
Ks. Kamil Kowalczyk
Sierpień - miesiąc abstynencji
Ojciec - świadek wiary i trzeźwości
Mija 29 lat od chwili, gdy biskupi, zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w 1984 r., ustanowili sierpień miesiącem abstynencji Narodu. Motywem podjęcia tej decyzji było to, że w sierpniu obchodzimy wielkie uroczystości Maryjne i ważne rocznice narodowe.
W tegorocznym apelu na miesiąc abstynencji bp Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomina, że rok 2013 przeżywany jest pod hasłem: „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości”.
Cudzysłów
Nie wolno dopuszczać wątpli wości tam, gdzie działa Bóg i gdzie człowiek działa na rozkaz Boży, prowadząc nie swoje, lecz Boże sprawy.
Najwspanialsze niwy nie wydadzą plonu, jeśli nie złożymy dłoni i nie zegniemy kolan w pokornej modlitwie.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Szef MSZ Radosław Sikorski został przesłuchany jako świadek w śledztwie dotyczącym zaginięcia obrączki i uszkodzenia dowodu osobistego Tomasza Merty, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Związkowcy z trzech central: Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ oznajmiają, że są „przygotowani na długą walkę” w związku z zapowiedzianą na 11 września akcją protestacyjno-strajkową.
Resort spraw zagranicznych przekaże 87 mln zł na sfinansowanie zajęć dotyczących ideologii „gender” dla uczniów poznańskich podstawówek. Beneficjentem państwowego wsparcia będzie Stowarzyszenie „Jeden Świat”, które od października rozpoczyna cykl warsztatów poświęconych „gender”.
Na terenie Rosji państwowa firma Roskino swobodnie sprzedaje licencje na PRL-owskie hity. Ma prawa do ponad 200 filmów, m.in.: „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Sami swoi”, „Seksmisja”, „Znachor”. Polskie studia i Filmoteka Narodowa nie mają z tego ani grosza. Wciąż bowiem obowiązują polsko-radzieckie umowy ws. wymiany filmów, w których nie ma żadnego terminu wygaśnięcia zobowiązań.
W Gdańsku po raz 753. rozpocznie się Jarmark św. Dominika. 28 lipca prawie tysiąc stoisk handlowych stanie na ulicach zabytkowego centrum Gdańska. Oprócz krajowych sprzedawców na trzy tygodnie przyjadą wystawcy z Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.
Stadion - Teatr - Świątynia. Do tej starogreckiej triady nawiązywał program 25. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która 20 lipca zakończyła się w Warszawie. Półtora tysiąca młodzieży, m.in. z Polski, Estonii, Ukrainy, Białorusi oraz Uzbekistanu, uczestniczyło w zawodach sportowych, warsztatach artystycznych i spotkaniach modlitewnych na terenie kampusu SGGW i w obiektach AWF-u.