Na wystawie można zobaczyć eksponaty związane z życiem i działalnością Generała do 1939 r., kiedy walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i po raz pierwszy objął urząd premiera, oraz pamiątki z lat 1939-43, kiedy Sikorski sprawował funkcję Naczelnego Wodza i Premiera Rządu RP na uchodźstwie.
Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 eksponatów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, m.in. należące do generała ordery i odznaczenia, mundury, szable, przedmioty osobiste oraz dokumenty. Można również zobaczyć portrety Sikorskiego autorstwa Juliana Fałata i Bolesława Barbackiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wystawę uzupełniają przedmioty wypożyczone z Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach - biurko Generała z fotelem, przyrządy do pisania oraz dokumenty. Ekspozycja „Władysław Sikorski - generał, premier, wódz” będzie czynna do 10 sierpnia.
W tym roku minęło 70 lat od tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Na początku lata 1943 r. Generał udał się na inspekcję Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot Liberator II, którym wracał z inspekcji, spadł do morza zaraz po starcie. Przyczyn katastrofy (ocalał tylko czeski pilot) nie wyjaśniono w pełni do dziś. Wielu uważa, że był to zamach. Jako możliwych sprawców wskazuje się m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego. Po 70 latach dokumenty ze śledztwa katastrofy powinny zostać odtajnione. Niestety, kilka lat temu Wielka Brytania przedłużyła klauzulę ich tajności na kolejne 30 lat.