Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Bóg zbawia nas z miłosierdzia!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg wyzwala, ocala nie z racji na dobro, które czynimy, nie ze względu na nasze sprawiedliwe uczynki, lecz ze swojego miłosierdzia – mówił kard. Ryś w łódzkiej katedrze.

13 listopada podczas południowej Eucharystii w łódzkiej katedrze wierni modlili się w intencji zmarłych biskupów łódzkich oraz zmarłych członków Kapituły Katedralnej. Mszy św. przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, a wraz z nim liturgię koncelebrowali bp Ireneusz Pękalski i bp Piotr Kleszcz. – Z potrzeby serca uczestniczymy we Mszy św., w której będziemy modlić się za zmarłych biskupów łódzkich i członków kapituły. (…) Wdzięcznym sercem zwracajmy się ku Bogu, prosząc o łaskę życia wiecznego dla tych, którzy przez swoją pasterską posługę wnieśli wiele dobra w życie łódzkiego Kościoła – powiedział na wstępie bp Pękalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii metropolita łódzki odniósł się najpierw do Ewangelii, do fragmentu o niewdzięczności uzdrowionych z trądu. Wskazał na Samarytanina, który jako jeden z dziesięciu doświadczył więcej. – Taka jest rzeczywistość wiary – wiara nie jest tylko światopoglądem, rodzajem wiedzy czy poznaniem. Wiara jest doświadczeniem zbawienia, ocalenia, wyzwolenia - to znaczy dużo więcej niż uzdrowienie czy oczyszczenie. Kiedy ten człowiek wychwala Boga w obecności Jezusa i klęka przed Nim, dziękując Mu za to, co się stało, Pan Jezus otwiera go na zupełnie inne widzenie rzeczywistości, pokazuje mu, że nie został tylko oczyszczony, ale doświadczył zbawienia – wyjaśnił homileta.

Następnie, kard. Ryś odniósł się do fragmentu z Listu św. Pawła Apostoła do Tytusa. Duchowny podkreślił, że pokazuje on problemy każdego człowieka. – Z tego wszystkiego wyzwala nas dobroć Boga. Bóg wyzwala, ocala nie z racji na dobro, które czynimy, nie ze względu na nasze sprawiedliwe uczynki, lecz ze swojego miłosierdzia – powiedział metropolita łódzki i dodał: - Bóg jest zakochany w człowieku i dlatego go zbawia, ocala. Bóg jest zakochany w człowieku i dlatego nie godzi się, by człowiek był niewolnikiem pożądliwości, uwikłany w nienawiść. Z miłosierdzia nas zbawia – zakończył kard. Ryś.

Po Mszy św. w krypcie biskupów łódzkich duchowni i świeccy odmówili modlitwę za zmarłych duchownych Kościoła łódzkiego.

Biskupi diecezjalni diecezji łódzkiej:

1921-1934 bp Wincenty Tymieniecki

1935-1946 bp Włodzimierz Jasiński

1947-1967 bp Michał Klepacz

1968-1986 bp Józef Rozwadowski

Biskupi pomocniczy diecezji łódzkiej:

1927-1967 bp Kazimierz Tomczak

1957-1971 bp Jan Fondaliński

1959-1993 bp Jan Kulik

1963-2005 bp Bohdan Bejze

1988-2014 bp Adam Lepa

2024-11-13 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Modlitewny Most

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku, tuż przed rocznicą tragicznej w skutkach eksplozji, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś odprawił w łódzkiej katedrze mszę świętą w intencji Libanu.
CZYTAJ DALEJ

Kto stworzył świat?

2025-03-15 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

pixabay.com

Jak to z tym stworzeniem świata było? Jak powstało coś z niczego? Czy Biblia podaje nam prostą receptę, jak to wszystko się stało?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Macedonia Północna: Pożar w budynku dyskoteki

2025-03-16 14:08

[ TEMATY ]

pożar

Macedonia

ofiary

PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Liczba ofiar pożaru w klubie w położonym na wschodzie Macedonii Północnej Koczani wzrosła do 59 - poinformował w niedzielę macedoński minister spraw wewnętrznych Pancze Toszkowski. 155 osób zostało rannych.

Szef MSW zaznaczył, że zidentyfikowano dotąd 35 ofiar śmiertelnych pożaru. Toszkowski dodał podczas konferencji prasowej w Koczani, że wydano nakaz aresztowania czterech osób powiązywanych z tragedią.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję