Tadeusz Kościółek urodził się 4 maja 1932 r. w Krakowie. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w styczniu 1952 r. pod zarzutem kontaktu z przedstawicielami francuskiego wywiadu na terenie Niemiec i ujawnienia informacji stanowiących tajemnicę państwową. Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go 7 października 1952 r. na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 marca 1953 r. w więzieniu mokotowskim.
Szczątki Tadeusz Kościółka odnaleziono w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w maju 2017 r. na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzy Podgórskim w Krakowie (kwatera IV B-12-27).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 25 pazdziernika w Krakowie wzięli udział m.in. zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianna Garnik i zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar.
– Gdy z Krakowa wyruszał w świat, aby walczyć z komunizmem w sposób, który uważał za najwłaściwszy, nie mógł się spodziewać, że tę walkę przegra – mówił w swoim wystąpieniu wiceprezes Szwagrzyk. – Już wkrótce, 1 listopada, rodzina śp. Tadeusza Kościółka wreszcie, po raz pierwszy, będzie mogła zgromadzić się przy rzeczywistym, nie symbolicznym, grobie Tadeusza. Grobie, w jego rodzinnej ziemi.