Reklama

W wolnej chwili

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® - czterodniowe święto książki

Już 24-27 października w EXPO Kraków odbędą się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® – największe literackie wydarzenie w Polsce, na które co roku czekają dziesiątki tysięcy czytelników. W tegorocznej edycji udział weźmie ponad 470 wystawców oraz ponad 800 autorów z kraju i zagranicy. Program, obejmujący blisko 900 godzin warsztatów i paneli dyskusyjnych, zapewni wiele okazji do rozmów, spotkań z ulubionymi twórcami książek: pisarzami, tłumaczami, ilustratorami oraz odkrywania licznych nowości wydawniczych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mottem 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, przypadających w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza jest cytat z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Burzyciel, prowokator, buntownik, indywidualista, wygnaniec – to tylko niektóre z określeń, którymi próbowano opisać Gombrowicza. Sam jednak nigdy nie pozwolił wtłoczyć w schematy ani siebie, ani swojej twórczości, pozostając tym samym jednostką wymykającą się konwenansom społecznym.

Stereotypy, ocenianie, szufladkowanie – to rzeczywistość, która nas otacza i której łatwo się poddać. Dlatego w dobie zacierania granic między prawdą a kłamstwem, tak ważne jest, aby stawiać na autentyczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformą wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń i poglądów, miejscem gdzie każdy może być sobą. Dlatego również w tym roku, pod koniec października na targach spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, w różnym wieku, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury.

TELEWIZJA TARGOWA

Reklama

Z myślą o osobach, które nie będą mogły uczestniczyć w targach, organizatorzy zapraszają do śledzenia wydarzeń i spotkań z autorami na Wirtualnej Platformie Targów (www.targi.krakow.pl), gdzie w sobotę i niedzielę działać będzie Telewizja Targowa. Już po raz kolejny znani i lubiani dziennikarze książkowi – Małgorzata Bugaj, Justyna Dżbik-Kluge, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik – gościć będą znakomitych pisarzy i przedstawicieli literackiego świata. Poruszą ze swoimi rozmówcami najważniejsze tematy związane z rynkiem wydawniczym, porozmawiają o trendach oraz zaprezentują bestsellery i premiery książkowe.

NAGRODY I KONKURSY

Jak zawsze, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zostaną ogłoszone wyniki 27. Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza. Celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą wybitni profesorowie: prof. dr hab. Ryszard Nycz – przewodniczący jury, prof. dr hab. Władysław Stróżewski – honorowy przewodniczący, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Małgorzata Kossowska, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Jan Ostrowski oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka. Zwycięzcę poznamy 24 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym.

Reklama

Konkurs o Nagrodę im. J. Długosza to nie jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Już pierwszego dnia targów poznamy laureata lub laureatkę Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Ponadto ogłoszone zostaną wyniki rankingu najlepszych Polskich Drukarni Dziełowych oraz wręczone dyplomy w konkursie EDYCJA na Książkę Edytorsko Doskonałą organizowanego przez Magazyn „WYDAWCA”. Również w czwartek poznamy finalistów konkursu „BookGame Award2024” organizowanego przez Targi w Krakowie w ramach Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame. To nie wszystko! W sobotę Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie, Targi w Krakowie oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński w Krakowie zapraszają na finał 9. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwo o górach”.

UDOGODNIENIA

Rozwiązania organizacyjne, które sprawdziły się podczas ubiegłorocznej edycji, będę kontynuowane również w tym roku. Wśród nich: powiększenie przestrzeni targowej o dodatkową halę namiotową o powierzchni 3000 m2, w której autorzy będą podpisywać książki, limity wejść na targi oraz bezpłatne Vouchery (wejściówki) na wybrane spotkania z autorami, podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora, osobne tory kolejkowe dla posiadaczy biletów online i do kas biletowych, możliwość wyjścia i powrotu na targi w danym dniu na podstawie pieczątki, Punkt Pakowania i Wysyłki Książek bezpośrednio z targów w cenie 5 zł, zewnętrzna strefa gastronomiczna i poidełka z wodą pitną przy wejściach do hal targowych.

W tym roku obowiązują bezpłatne wejścia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz dla dzieci do lat 7. Zniżki przysługują uczniom i studentom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, seniorom 65+, osobom posiadającym Ogólnopolską Kartę Seniora. Dostępne będą również bilety rodzinne i karnety 4-dniowe.

Warto przypomnieć, że obiekt EXPO Kraków jest największym w Małopolsce obiektem wystawienniczym o powierzchni płaskiej – klimatyzowanym, posiadającym nowoczesny system wentylacji i wymiany powietrza – przystosowanym do organizowania wydarzeń targowych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Reklama

Tegoroczna edycja targów jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 24-27 października 2024 roku w godzinach 10:00–17:00 w czwartek i niedzielę oraz 10:00–19:00 w piątek i sobotę.

Na terenie obiektu znajduje się płatny parking, jednak organizatorzy zachęcają do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających udostępniona zostanie stacja rowerowa i parking dla hulajnóg.

Więcej informacji dla odwiedzających znajduje się na stronie: ksiazka.krakow.pl.

2024-10-15 16:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi”. Za nami 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

4 dni, około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, ponad 800 autorów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych, 900 spotkań, prezentacji, warsztatów, 30 tysięcy widzów TV Targowej – tak w skrócie można podsumować 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Jednak to, co czyni wydarzenie naprawdę wyjątkowym, to nie tylko imponujące liczby, ale przede wszystkim pasja i zaangażowanie ludzi, którzy współtworzą literackie święto – wydawców, autorów, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy i oczywiście… czytelników!

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w obchody 120. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza był cytat pochodzący z utworu Operetka – „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”. Wybierając tegoroczne hasło, organizatorzy wysłali jasny sygnał, iż wbrew otaczającej rzeczywistości, powszechnemu szufladkowaniu i stereotypom – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są miejscem, w którym miłośnicy literatury – bez względu na wiek, pochodzenie czy światopogląd – mogą swobodnie spotykać się i dzielić swoją pasją. Czterodniowe wydarzenie stanowiło przestrzeń do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformę wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń. Tutaj każdy mógł być sobą i sięgać po interesujące go gatunki literackie. I choć dziś coraz trudniej jednoznacznie określić czym jest autentyczność, to z całą pewnością Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® pokazały, jak bardzo jest ona poszukiwana. – Na targi przyszłam z dużym wyprzedzeniem czasowym i zobaczyłam, że większość z tych osób, które mogłam zaobserwować, sprawia wrażenie, że są tu, bo chcą tu być. W rzeczywistości często jesteśmy w sytuacjach, w których jesteśmy – bo powinność, bo wypada, bo obowiązek szkolny, zawodowy. Tymczasem mam poczucie, że wczoraj patrzyłam na ludzi, którzy po prostu przyjęli zaproszenie na targi, że stoi za tym wybór, a praktykowanie wyboru w rzeczywistości bardzo opresyjnej jest nieprzecenione. Tutaj można być, bo się chce. Ci, którzy przyjmują to zaproszenie, przyjmują zaproszenie do świata kultury – zauważyła Agnieszka Foryś, prowadząca na targach autorskie warsztaty literackie.
CZYTAJ DALEJ

Patronka emigrantów

Niedziela Ogólnopolska 51/2023, str. 20

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Franciszka Ksawera Cabrini

Franciszka Ksawera Cabrini

Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom w Stanach Zjednoczonych.

Franciszka urodziła się w Lombardii, w rodzinie Augustyna Cabrini i Stelli Oldini. Kiedy miała 20 lat, w jednym roku utraciła oboje rodziców. Ukończyła studia nauczycielskie i przez 2 lata pracowała w szkole. Poczuła powołanie do życia zakonnego, jednak z powodu słabego zdrowia nie przyjęto jej ani u sercanek, ani u kanonizjanek. Wstąpiła więc do Zakonu Sióstr Opatrzności (opatrznościanki), u których przebywała 6 lat (1874-80). Gdy miała 27 lat, została przełożoną tego zakonu. Jej pragnieniem była praca na misjach, dlatego 14 listopada 1880 r. wraz z siedmioma towarzyszkami założyła Zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego, którego celem była praca zarówno wśród wierzących, jak i niewierzących. Podczas spotkania z bp. Scalabrinim Franciszka usłyszała o losie włoskich emigrantów za oceanem. Papież Leon XIII zachęcił ją, by tam podjęła pracę ze swoimi siostrami. W Stanach Zjednoczonych siostry pracowały w oratoriach, więzieniach, w katechizacji, szkolnictwie parafialnym, posługiwały chorym. W 1907 r zgromadzenie uzyskało aprobatę Stolicy Apostolskiej. Franciszka Ksawera zmarła cicho w Chicago. Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom. W chwili jej śmierci zgromadzenie miało 66 placówek i liczyło 1,3 tys. sióstr.
CZYTAJ DALEJ

Delegat KEP do Polonii: Chrystus jest naszą nadzieją

2024-12-23 17:31

[ TEMATY ]

Polonia

KEP

delegat

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

Bp Piotr Turzyński

Pośród burz, które targają dziś całymi społeczeństwami, ale i naszymi rodzinami, jest ważne, aby kotwica nadziei trzymała się czegoś mocnego i stabilnego. Tą skałą, której nie zwycięży żadne zło, jest Bóg. Ten Bóg objawił się w Betlejem jako drobne i kruche Boże Dziecię - napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w słowie skierowanym do Polonii i Polaków za granicą z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

W swoim słowie do rodaków za granicą bp Turzyński przypomina, że przyszły rok będzie z woli papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym i "będziemy go odchodzić właśnie pod znakiem nadziei, tak byśmy uwierzyli, że niezależnie od okoliczności życia i świata, jesteśmy mimo wszystko „pielgrzymami nadziei”. Czas Adwentu, który przygotowuje do wielkiego święta Bożego Narodzenia, uczy natomiast oczekiwania, cierpliwości i właśnie nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję