Uroczystość pożegnania dwóch gwiazd reprezentacji miała dość skromny charakter. Tuż przed rozpoczynającym się o 20.45 meczem na PGE Narodowym Szczęsny i Krychowiak odebrali z rąk prezesa PZPN Cezarego Kuleszy koszulki, oprawione w specjalne ramy.
Licznik występów Szczęsnego w reprezentacji zatrzymał się na liczbie 84, a Krychowiak osiągnął równo "setkę".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Dziękujemy!" - skandowali kibice, a po kilkudziesięciu sekundach głośnych braw obaj piłkarze zeszli z murawy.
Za chwilę odegrano hymny obu drużyn i sędzia rozpoczął mecz Polski z Portugalią.
Szczęsny pod koniec sierpnia, krótko po rozstaniu z Juventusem Turyn, poinformował o zakończeniu kariery. Wprawdzie na piłkarskiej emeryturze wytrzymał niewiele ponad miesiąc i niedawno podpisał kontrakt z Barceloną, ale reprezentacja to już dla niego zamknięty temat. Podobnie jak dla Krychowiaka, który decyzję ogłosił już ponad rok temu.
"Będzie ich brakowało. Nie tylko jak piłkarzy, ale przede wszystkim jako osobowości. Z mojej strony dziękuję im, że mogłem być częścią drużyny, w której oni też byli. Że mogliśmy razem iść przez świat. Zawsze dodawali od siebie coś ekstra, nie tylko na boisku" - przyznał niedawno kapitan Robert Lewandowski.
Reklama
Urodzony 18 kwietnia 1990 roku w Warszawie Szczęsny jest synem Macieja, który również był bramkarzem i grał w reprezentacji Polski. W wieku 16 lat przeszedł z Legii Warszawa do akademii Arsenalu Londyn. W seniorskim futbolu grał w ekipie "Kanonierów" właśnie, angielskim Brentfordzie oraz włoskich Romie i Juventusie Turyn. Zdobył wiele trofeów, m.in. po trzy razy mistrzostwo i Puchar Włoch.
W drużynie narodowej rozegrał 84 mecze, najwięcej spośród golkiperów. Zadebiutował 18 listopada 2009 w towarzyskim spotkaniu z Kanadą w Bydgoszczy (1:0). Był uczestnikiem mistrzostw Europy w 2012, 2016, 2021 i 2024 roku oraz mistrzostw świata 2018 i 2022.
Ostatnim oficjalnym występem był mecz Euro 2024, w którym biało-czerwoni 21 czerwca ulegli w Berlinie Austriakom 1:3.
Jego rówieśnik Krychowiak urodził się 29 stycznia w Gryficach. Już jako 16-latek trafił do Girondins Bordeaux, a zadebiutował we francuskiej ekstraklasie w 2008 roku.
Później był piłkarzem Reims, Nantes, Sevilli, Paris Saint-Germain, West Bromwich Albion, Lokomotiwu Moskwa, FK Krasnodar i AEK Ateny.
Z Sevillą dwukrotnie triumfował w Lidze Europy (2015, 2016), z PSG zdobył Puchar Francji (2017), a z Lokomotiwem dwa razy wywalczył Puchar Rosji (2019, 2021).
Ostatnie dwa sezony spędził w lidze saudyjskiej - w Al-Shabab i Abha Club, a pod koniec września podpisał kontrakt z cypryjskim Anorthosisem Famagusta.
W drużynie narodowej zadebiutował w 2008 roku w spotkaniu towarzyskim z Serbią (1:0) w Antalyi. Ostatni, setny mecz rozegrał 10 września w Tiranie z Albanią (0:2). Został wtedy szóstym polskim piłkarzem, który osiągnął tę granicę. Zdobył w sumie pięć goli.
W reprezentacji Krychowiak wystąpił w czterech dużych turniejach: mistrzostwach Europy w 2016 i 2021 roku oraz na mundialach w Rosji w 2018 i w Katarze w 2022. Najbardziej udany był pierwszy, na boiskach Francji, gdzie z biało-czerwonymi awansował do ćwierćfinału. (PAP)
bia/ co/