Informację o śmierci hierarchy, który zmarł w nocy z piątku na sobotę, potwierdziła rzecznik archidiecezji Teresa Margańska.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniach 16-17 października 2024 r.
Środa, 16 października 2024 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
11.30 - Wprowadzenie trumny z ciałem śp. abp. Edwarda Ozorowskiego do archikatedry białostockiej
12.00 - Msza św. żałobna
15.00 - Czuwanie modlitewne - Koronka do Bożego Miłosierdzia i Różaniec
17.00 - Nieszpory żałobne
Możliwość czuwania przy Zmarłym do godz. 21.00
Czwartek, 17 października 2024 r.
9.00 - Jutrznia żałobna i czuwanie modlitewne
11.30 - Słowo pożegnania przedstawicieli duchowieństwa oraz instytucji i wspólnot
12.00 - Msza św. pogrzebowa. Po Mszy Świętej ciało śp. abp. Edwarda Ozorowskiego zostanie złożone w krypcie bazyliki archikatedralnej.
Wyrazem wdzięczności za życie ludzkie są modlitwa, kwiaty i znicze. Ze względu na pochówek abp. Edwarda Ozorowskiego w krypcie, gdzie nie ma możliwości złożenia kwiatów ani zapalenia zniczy, w kaplicy św. Jana Pawła II ustawiona będzie skarbona na ofiary, które w całości zostaną przeznaczone na Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Augustowie, gdzie w okresie wakacyjnym śp. Arcybiskup Senior posługiwał i wypoczywał.
***
Reklama
Arcybiskup Edward Ozorowski urodził się w 1941 roku w Wólce-Przedmieście k. Białegostoku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku, sakrę biskupią otrzymał w 1979 roku.
Od tamtej pory pełnił funkcję biskupa pomocniczego w Białymstoku. Gdy zaczynał pracę jako biskup, w Białymstoku istniała administratura apostolska Archidiecezji Wileńskiej. Dopiero w 1991 roku papież Jan Paweł II powołał diecezję białostocką, rok później podniesioną do rangi archidiecezji.
Abp Ozorowski był czwartym metropolitą białostockim, po arcybiskupach: Edwardzie Kisielu, Stanisławie Szymeckim i Wojciechu Ziembie. Sprawował ten urząd w latach 2006-2017, do przejścia na emeryturę.
W 2014 roku został honorowym obywatelem Białegostoku; uroczystość zbiegła się w czasie z jubileuszem 50-lecia jego kapłaństwa i 35-lecia sakry biskupiej.
Był też profesorem zwyczajnym teologii; w swoim dorobku naukowym miał ponad tysiąc publikacji. Przez wiele lat był rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, wykładał też na innych uczelniach.
Był też pomysłodawcą powstania i pierwszym kierownikiem Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2007 roku otrzymał doktorat honoris causa tej uczelni za krzewienie myśli teologicznej w środowisku akademickim, propagowanie dialogu ekumenicznego i szacunku do wszystkich kultur, obronę godności osoby ludzkiej, małżeństwa, rodziny oraz za pojednanie i tolerancję.(PAP)
rof/ bar/