Reklama

Kościół

Bp Wątroba: Różaniec jest potężną modlitwą

„Różaniec jest potężną modlitwą. Świadczy o tym wiele wydarzeń z historii Kościoła i historii powszechnej. (…) Różaniec w rękach ludzi wierzących jest potężną bronią, która może pokonać największych przeciwników” - mówił bp Wątroba w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie podczas odpustu parafialnego.

[ TEMATY ]

różaniec

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie, 7 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Patronki parafii, odbyły się uroczystości odpustowe. Centralnej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięło udział 13 kapłanów.

Na początku liturgii ks. Czesław Góraj, proboszcz parafii, powitał zebranych w świątyni i zachęcił do codziennej modlitwy różańcowej w intencji małżeństw i rodzin oraz w intencji pokoju na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Na początku podkreślił wartość modlitwy różańcowej, która jest na wskroś biblijną modlitwą To w niej są zawarte słowa z Pisma Świętego, które wypowiadamy, gdy odmawiamy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo. Przypomniał również nauczanie św. Jana Pawła II, który powiedział, że modlitwa różańcowa jest streszczeniem Ewangelii. Biskup podkreślił, że ta modlitwa, gdy jest praktykowana, jest słuchaniem słowa Bożego.

„Różaniec jest potężną modlitwą. Świadczy o tym wiele wydarzeń z historii Kościoła i historii powszechnej. (…) Różaniec w rękach ludzi wierzących jest potężną bronią, która może pokonać największych przeciwników” - mówił bp Wątroba.

Na zakończenie Mszy św. ks. Czesław Góraj podziękował obecnym na uroczystości za udział w odpuście.

Eucharystia odpustowa była transmitowana przez Katolickie Radio VIA.

W tym dniu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie spotkali się również przedstawiciele zelatorów róż różańcowych z całej diecezji, do których katechezę wygłosił o. Joachim Ciupa OFM.

2024-10-07 19:48

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec Do Granic: dzieci będą się modlić na Westerplatte

7 października br. (święto Matki Bożej Różańcowej), podczas wydarzenia Różaniec Do Granic, cała Polska wzdłuż granic zostanie otoczona modlitwą różańcową. Archidiecezja Gdańska zorganizuje też Różaniec Do Granic dla dzieci. Najmłodsi z różańcami w dłoniach staną do modlitwy wzdłuż granicy na Westerplatte.

– Bardzo chcieliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu całą rodziną, a ponieważ mamy dwójkę małych dzieci trochę trudne by było uczestnictwo z nimi w całym programie, stąd pomysł na zorganizowanie wersji skróconej dla dzieci – wyjaśnia Marta Szagżdowicz z Gdańska, pomysłodawczyni zorganizowania Różańca Do Granic dla dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Psalm na niedzielę: góra to nie wyrok, ale obietnica

2025-12-21 11:00

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Psalm

Vatican media

Współczesny człowiek często czuje się zagubiony, bo żyje w świecie bez góry. Wszystko jest płaskie, relatywne, bez wierzchołka. Psalm przywraca pionowy wymiar życia. Nie po to, żeby cię przygnieść, ale żeby pokazać, że jest coś wyżej i że warto tam iść. A najpiękniejsze jest to, że na szczycie nie czeka samotność, lecz Oblicze - podkreśla o. Piotr Kwiatek, kapucyn, doktor psychologii, inicjator psalmoterapii w komentarzu Centrum Heschela KUL do psalmu 24 śpiewanego w IV Niedzielę Adwentu.

Jak podkreśla o. Kwiatek, świat czasami „wydaje się za mały dla naszych lęków i za duży dla naszych marzeń. Ziemia kręci się dalej, a my często czujemy się na niej obco trochę jak goście, którzy zapomnieli, że są współwłaścicielami domu”. Natomiast psalm 24 „pokazuje nam, kim naprawdę jesteśmy i dokąd naprawdę idziemy. Jest w nim coś z terapii – nie takiej, która zagłusza ból, ale takiej, która prowadzi przez niego do źródła sensu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję