Uroczystość z okazji 50-lecia święceń biskupich
Jego nazwisko było pierwszym na liście odczytanej w niedzielę przez papieża Franciszka z okna Pałacu Apostolskiego i od razu odczytano jako wyraz szacunku ze strony papieża wobec nuncjusza apostolskiego i jego prawie siedemdziesięcioletniej służby Stolicy Apostolskiej. Papież Bergoglio oddał już hołd abp Acerbiemu 27 czerwca br. koncelebrując Mszę św. w 50. rocznicę jego święceń biskupich (22 czerwca 1974 r.) w kaplicy Domu św. Marty, gdzie kardynał-nominat mieszka. Uroczystość przebiegała w rodzinnej atmosferze , w której uczestniczyli kapłani, zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz pracownicy Domu.
Na pięciu kontynentach
Urodzony 23 września 1925 roku w Sesta Godano, w prowincji La Spezia, przyszły kardynał Acerbi przyjął święcenia kapłańskie 27 marca 1948 roku. Do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej wstąpił w 1956 r., pracując w przedstawicielstwach papieskich w Kolumbii, Brazylii, Francji, Japonii i Portugalii, a także w Radzie Publicznych Spraw Kościelnych Sekretariatu Stanu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 1974 r. Paweł VI mianował go pro-nuncjuszem apostolskim w Nowej Zelandii i delegatem apostolskim na Ocean Spokojny, nadając mu tytularną stolicę Zella i tytuł arcybiskupa. A od papieża Montiniego, 30 czerwca następnego roku, otrzymał święcenia biskupie w Bazylice św. Piotra. Jego dewizą są słowa „In fide et lenitate”.
Porwanie w Kolumbii
Reklama
W 1979 r. Jan Paweł II wysłał go jako nuncjusza apostolskiego do Kolumbii. W tym południowoamerykańskim kraju miał miejsce jeden z najtrudniejszych momentów jego posługi: wraz z innymi dyplomatami abp Acerbi był przez sześć tygodni zakładnikiem partyzantów z Ruchu 19 Kwietnia. Podczas uwięzienia, jak później wspominał sam arcybiskup, pozwolono mu codziennie odprawiać Mszę św.
Węgry po komunizmie
Po Kolumbii w 1990 r. arcybiskup został przeniesiony na Węgry, jako pierwszy nuncjusz apostolski po upadku komunizmu. Na Węgrzech dał impuls do odbudowy Kościoła i duchowieństwa po upadku reżimu, a podczas jego działalności podpisano kilka umów między węgierskim państwem a Stolicą Apostolską. Był także pierwszym nuncjuszem w Mołdawii w latach 1994-1997. Potem został przeniesiony do Holandii. 27 lutego 2001 roku Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z powodu osiągniecia wieku emerytalnego. Jednak od tego roku przez kolejne czternaście lat sprawował urząd prałata Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego.
Dziś, u progu 100 lat, kardynała-nominata czeka nowa misja.