Autorzy wyjaśniają, jak objawienie Maryi, jej wciąż aktualne przesłanie jedności i nadziei oraz niezwykły wizerunek, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, która przyniosła pojednanie cywilizacji targanej konfliktami. Wybierając Juana Diego, zwykłego człowieka, Matka Boża pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów.
– Objawienie się Matki Bożej z Guadalupe uznawane jest za najważniejszy moment w życiu Juana Diego, ale często mówi się o nim także jako o punkcie zwrotnym w życiu Indian, Hiszpanów i samego biskupa Zumárragi, którego nieustające konflikty doprowadziły do powątpiewania w pomyślną przyszłość Nowego Świata. Historycznie, pierwszym wymiernym dowodem na masową, radykalną zmianę w życiu rdzennej ludności, był zalew nawróceń w wyniku objawień – czytamy w książce Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości (tytuł oryginalny: Our Lady of Guadalupe: Mother of the Civilization of Love).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Weszłaś głęboko w serca wiernych przez znak Twej obecności – Twój obraz w tym sanktuarium (...). Bądź w naszych rodzinach, w naszych parafiach, misjach, diecezjach, w całych narodach (...). Ofiarujemy i polecamy Tobie (...) to wszystko, co należy do naszej pasterskiej odpowiedzialności, ufając, że będziesz z nami i pomożesz nam wypełnić to, co polecił nam Twój Syn. Tobie przynosimy tę ufność bez granic i z tą ufnością (...) chcemy jeszcze mocniej związać z Tobą nasze posługiwanie, nasz Kościół i życie naszych narodów. Pragniemy złożyć w Twe ręce całą naszą przyszłość – powiedział Jan Paweł II podczas homilii w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, 27 stycznia 1979 roku.
Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ten sposób zarekomendował lekturę tej książki:
„Współcześni papieże nazywali Matkę Bożą z Guadalupe »Gwiazdą Ewangelizacji«. Ona jest pierwszą, która wskazuje swojego Syna i zawsze do Niego prowadzi. Owocem Jej objawień były masowe nawrócenia na chrześcijaństwo. Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź wszystkich, którzy się do Ciebie zwracają!”.
Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba natomiast dodaje:
„Objawienie się Matki Bożej Juanowi Diego zmieniło bieg historii obu Ameryk i zapoczątkowało największe nawrócenie rdzennej ludności w dziejach chrześcijaństwa. Jej przesłanie nadziei, współczucia i pojednania jest dziś równie aktualne i uniwersalne, jak w momencie jej objawienia w 1531 roku”.
Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce podkreślił: „Doświadczyłem, że Maryja w charyzmacie miejsca, jakim jest Guadalupe, staje bardzo blisko pośród nas i obdarza światłem daru życia i nadziei”.
Patronat nad książką objęli m.in. Konferencja Episkopatu Polski (KEP), Tygodnik Katolicki "Niedziela" i wiele innych mediów.
Autorami książki są:
Carl Anderson – amerykański prawnik, trzynasty Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba (2000–2021) największej międzynarodowej wspólnoty katolickich mężczyzn. Od początku swojej kadencji zawierzył zakon Matce Bożej z Guadalupe, czyniąc ją jego patronką. Autor bestsellerów „New York Timesa”. Pełnił funkcję specjalnego asystenta prezydenta Ronalda Reagana. Był członkiem Amerykańskiej Komisji Praw Obywatelskich oraz dziekanem i profesorem w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
Ks. Eduardo Chavez – uznany na całym świecie specjalista i wykładowca w dziedzinie objawień z Guadalupe, postulator procesu kanonizacyjnego św. Juana Diego. Współzałożyciel i dziekan Wyższego Instytutu Studiów nad Guadalupe oraz dziekan Katolickiego Uniwersytetu Lumen Gentium Archidiecezji Meksykańskiej, kanonik Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.