Z uczestnikami modli się abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że pielgrzymki na Jasną Górę mają dla niego charakter prośby o wierność łasce. - Każdy z kapłanów otrzymał łaskę na swoją miarę, czyli pewną oryginalność, która zależy od każdego z nas i żeby być wiernym łasce potrzeba przebyć drogę i potwierdzić swoją gotowość, bo kiedyś staniemy przed Bogiem i będziemy musieli się usprawiedliwić, że była łaska nam udzielona, a my ją zmarnowaliśmy - powiedział metropolita.
Zauważył, że peregrynacja Obrazu Matki Bożej, która trwa w archidiecezji częstochowskiej wyznacza każdemu z nas szlaki codziennego zawierzenia, a przyjmując Maryję Częstochowską, w parafiach, wspólnotach pielgrzymujemy z Nią do Jezusa i w głąb Jego tajemnicy szczególnie Eucharystii. Dodał, że Maryja jest naszą orędowniczką w drodze do pokoju. - Królowa Polski jest Tą, która zbiera intencje ludzi i kiedy widzimy zagrożenia wojenne, które mają bardzo tragiczne oblicza to musimy wierzyć, że Ona jest przy tych, którzy cierpią i jest Tą, która prosi o pokój. Pokój jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego, a poza Bogiem nie będzie prawdziwego pokoju - podkreślił abp Depo.
Dla kapłanów pielgrzymka jest tradycją, która pokazuje łączność księży we wspólnocie i w wędrówce do Matki Bożej. - W tym roku nasza pielgrzymka przesiąknięta jest maryjnością, bo Matka Boża w Kopii Cudownego Obrazu nawiedza nasze parafie i bardzo ważne w tym czasie powinno być dla nas dziękczynienie za otrzymane łaski, bo kto dziękuje to sto razy więcej otrzymuje. Dziękujmy Maryi za wszystko, co dla nas wyprasza - powiedział ks. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi do spraw stałej formacji kapłanów arch. częstochowskiej. Dodał, że podczas pielgrzymki szczególną modlitwą otaczają sprawę powołań, bo „żniwo wielkie, ale robotników mało” i dziękują za każdą osobę, która rozeznała głos i idzie za Nim. Wyraził nadzieję, że kapłani po pielgrzymce będą umocnieni w wierze, nadziei, miłości i swoim powołaniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Dzisiaj trudno jest kapłonom i dostrzegamy wiele aktów nienawiści, ale z drugiej strony dzisiaj jak szedłem na Jasną Górę i wielu ludzi pozdrawiało Jezusa widząc moją sutannę to uświadomiłem sobie, że ta sutanna musi być bardziej obecna w życiu duchownych, nie możemy się wstydzić tego znaku swojego kapłaństwa. Dla ludzi to ważne świadectwo, że kapłan nie ukrywa swojej tożsamości - mówił ks. Sylwester Kubik, proboszcz sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
Podkreślił, że częstochowskie parafie kończą peregrynację Obrazu Matki Bożej i choć wierni mają tak, blisko na Jasną Górę to należy pamiętać, że to nie my przychodzimy do Maryi, ale Ona przychodzi do nas, dlatego ważne jest to duchowe przygotowanie, żeby Ją godnie powitać.
Ks. Ryszard Selejdak Rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie zauważył, że w archidiecezji najbardziej liczne są pierwsze roczniki kapłanów, a w tym roku do seminarium wstąpiło ośmiu kandydatów.
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Bazylice, której przewodniczył abp Wacław Depo. Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry zauważył, że peregrynująca po parafiach Maryja przynosi poruszenie wielu ludzkich serc. Wierni odnajdują dzięki Niej sens życia, powołania i przyczyniają się do odnowy życia moralnego w parafiach i rodzinach. - Jesteśmy przekonani, że Ona przychodzi także, przede wszystkim do prezbiterów i biskupów, bo do pełni kapłańskiego życia dojrzewa się przez Jej ducha budując szczerą wieź z Bogarodzicą, to Ona jest wzorem dzielenia się z innymi Ewangelią - mówił. Dodał, że dzięki Maryi uczymy się cierpliwie przyjmować samotność, ból cierpienie i niesprawiedliwe osądy, to Ona jest przewodniczką i wzorem w przyjmowaniu charyzmatu kapłaństwa.
Pielgrzymka kapłanów arch. częstochowskiej po raz pierwszy odbyła się w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II, była też wtedy wpisana w przygotowania do obchodów 600-lecia Jasnej Góry.
W programie kapłańskiej pielgrzymki znalazły się: Droga Krzyżowa, Msza św. i zawierzenie Jasnogórskiej Maryi. Druga część spotkania odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym. Tam uczestnicy wysłuchają konferencji pt. „Posłuszeństwo wiary na wzór Maryi nawiedzającej nasze parafie”, którą wygłosi ks. dr Grzegorz Zieliński.