Celem Olimpiady było przybliżenie młodemu pokoleniu postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ten wielki Polak zarówno przez swoją działalność medialną (założenie przed wojną wydawnictwa w Niepokalanowie), jak i przez swoje życie zakończone śmiercią w obozie koncentracyjnym w Auschwitz na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania.
Olimpiada organizowana była dla dzieci ze szkół podstawowych w formie konkursu plastycznego, natomiast dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - w formie konkursu z wiedzy o św. Maksymilianie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na konkurs plastyczny uczniowie przysyłali samodzielnie wykonaną pracę na temat: „Św. Maksymilian w Rzymie”, ilustrując fragment z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe”, opisujący pierwsze kroki brata Maksymiliana po przyjeździe do Rzymu.
W finale dla szkół podstawowych wzięło udział 494 uczniów, których prace zostały wykonane w następujących technikach: malarstwo, wyklejanka plasteliną, wyklejanka, ołówek, kolaż, rysunek kredką, pastel, wypalanie, malowanie na szkle. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Wyniki ogłoszono 12 listopada 2012 r. na stronie www.olimiada.franciszkanie.pl.
W Olimpiadzie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyła młodzież z całej Polski. Do pierwszego etapu (5 grudnia 2012 r.) przystąpiło 775 gimnazjalistów i 356 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
Na finał do Siedlec 19 marca 2013 r. wraz z opiekunami przyjechało 48 gimnazjalistów, reprezentujących 20 diecezji. Po części pisemnej wyłoniono pięciu laureatów: Robert Lipiński, Joanna Chełstowska, Karolina Denka, Anna Czapska, Żaneta Charkot, którzy wzięli udział w części ustnej. Zwycięzcą finału została Czapska Anna, uczennica II klasy Gimnazjum w Uścimowie (diec. siedlecka). Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych do pierwszego etapu zgłosiło się 356 uczniów z 17 diecezji. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 85 uczniów, a do finału w Siedlcach 20 marca 2013 r. przystąpiło 30 uczniów. Również w tej grupie olimpijczyków było pięciu laureatów: Artur Kos, Agata Bajda, Adam Chrostowski, Aleksandra Panas, Patrycja Szmelter. Część ustna pozwoliła na wyłonienie zwycięzcy, którym został Artur Kos, uczeń II klasy LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.