To był pamiętny dzień, ważna lekcja umierania, dzień po ludzku smutny. Ale rozpatrywany w wierze radosny.- powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas modlitewnego czuwania na pl. Piłsudskiego i podkreślił. - Dzień, godzina śmierci to czas narodzin dla nieba
2 kwietnia na placu ustawiono namiot z relikwiami bł. Papieża Polaka. Wierni mogli oddać im cześć oraz pomodlić się. - Zgromadził nas tu Jan Paweł II, jak zawsze na tym placu, obyśmy prowadzeni jego słowem dziś rozpoczęli naszą przemianę - powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odwiedzający namiot w pierwszej części uroczystości mogli posłuchać wybranych fragmentów kazań Jana Pawła II oraz wypowiedzi znanych osób, które opowiadały o tym, w jaki sposób rozumieją relacje między duchem a ciałem. Temat ten przyświecał kampanii społecznej, jaką pod hasłem „Wojtyła 3D. Masz duszę” zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II.
Reklama
- Myśląc o człowieku, często mamy przed oczami ciało. Naturalnie nie jest ono bez znaczenia, Jan Paweł II zwracał jednak uwagę, że człowiek bez duszy nie istnieje - powiedział inaugurując kampanię Norbert Szczepański, dyrektor Centrum. A dlaczego „Wojtyła 3D? - Technologia 3D stwarza pozory, że obraz, z którym obcujemy, jest realny. Karol Wojtyła niczego nie udawał. Nadszedł czas, aby dostrzec w nim głębie, nie tylko jednowymiarowy obraz z fotografii. Aby tak się stało, najpierw tej głębi musimy poszukać w sobie. Dlatego droga, jaka wiedzie od „Wojtyły 3D” do „Masz duszę” jest drogą w obie strony - wyjaśnił Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Na kampanię złożyły się wystaw i zajęcia edukacyjne dla licealistów. A także badania społeczne. Wynika z nich, że trzy czwarte Polaków - 74 proc. - wierzy, że człowiek ma nieśmiertelną duszę.
Jednak centralnym elementem przedsięwzięcia jest strona internetowa (www.SoulOS.pl) przygotowana w technologii 3D. Na portalu pojawi się wtyczka do ściągnięcia, której zadaniem jest rozpoznanie środowiska, w jakim aktualnie przebywa użytkownik komputera, a także podsuwanie mu złotych myśli - są nimi cytaty z homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.
Strona działa nadal. Natomiast kulminacyjny punkt uroczystości na pl. Piłsudskiego miał miejsce wieczorem 2 kwietnia. Przed godziną 21.37 wierni przeszli w procesji z relikwiami papieża od ustawionego na placu namiotu pod papieski krzyż, gdzie godzinę śmierci Jana Pawła II obwieściła trąbka. Następnie kard. Nycz pobłogosławił warszawiaków relikwiami a chór poprowadził Apel Jasnogórski. Na koniec wszyscy odśpiewali „Barkę”.