Statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu Różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Ojca Świętego Jana Pawła II sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji ludu Bożego i nowej ewangelizacji” - napisał w uzasadnieniu Pasterz Kościoła sosnowieckiego.
Głównym zadaniem wspólnoty Żywego Różańca jest codzienna modlitwa w wyznaczonej na każdy miesiąc intencji. W każdym objawieniu Matka Boża prosiła: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”, a w Fatimie oznajmiła, że jest „Królową Różańca Świętego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wspólnota różańcowa składa się z poszczególnych róż, którą tworzy 20 osób - każda z tych osób odmawia codziennie jedną tajemnicę Różańca. W ciągu dnia jednak odmówiony zostaje, przez wszystkich członków danej róży, cały Różaniec. Obowiązki każdego członka wspólnoty Żywego Różańca to: codzienne odmawianie dziesiątka Różańca, udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych, częste przystępowanie do sakramentów świętych, udział w procesjach maryjnych, rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską, odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór świętych.
Ale przynależność do wspólnoty to nie tylko obowiązki. Jej członkowie mają przywilej uzyskania odpustu zupełnego 8 dni w ciągu roku, w święta i uroczystości - Narodzenia Pańskiego, Zmartwychwstania Pańskiego, Ofiarowania Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, we wspomnienie Królowej Różańca Świętego i w dniu przyjęcia danego członka do wspólnoty Żywego Różańca. Odpust ten można zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli przystąpić w danym dniu do Komunii św. i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.
Warto dodać, że wspólnota Żywego Różańca ma strukturę hierarchiczną. Na czele każdej róży różańcowej stoi zelator (zwykle są to panie, ale nie jest to warunek konieczny). Zelatorka lub zelator sprawdza obecność członków wspólnoty Żywego Różańca na nabożeństwie, dostarcza tajemnicę z intencją modlitewną nieobecnym, zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej zwłaszcza wśród chorych i ubogich, zbiera miesięczne składki, odwiedza chorych członków, czuwa, by róża różańcowa posiadała pełny skład. Natomiast nad całą parafialną wspólnotą Żywego Różańca czuwa opiekun, którym zwykle jest ksiądz proboszcz.