Jak pokazywać pozytywną stronę życia i radość płynącą z bycia chrześcijaninem? Jak jednocześnie przeciwstawiać się destrukcyjnym tendencjom we współczesnym świecie? Na te m.in. pytania próbowali odpowiedzieć sobie redaktorzy naczelni i dziennikarze mediów katolickich w Polsce.
Spotkanie miało miejsce w Warszawie 4 kwietnia br. i odbywało się z inicjatywy abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Depo, cytując świętych Augustyna i Grzegorza z Nyssy, mówił o potrzebie jedności tego, w co się wierzy, z tym, co się głosi, podkreślając, że sposoby myślenia, mówienia i działania muszą się wzajemnie uzupełniać. Za papieżem Franciszkiem zaapelował też o to, by nie być biernym. Przestrzegł również, by mówienie o zagrożeniach nie przesłaniało głoszenia, iż Ewangelia jest Dobrą Nowiną, a bycie chrześcijaninem oznacza radość.
Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, zwrócił uwagę, że współcześnie człowiek nie potrafi odpowiedzieć na pytanie „kim jestem?”. - Dawniej byliśmy tego bardziej pewni, a dziś alternatywnych odpowiedzi jest aż nazbyt wiele - stwierdził. - Zmienia się nawet prawa człowieka. Dawniej opierały się na naturze, dziś na kulturze i ideologii. Powiedził też, że w opisie współczesności media katolickie powinny pamiętać o nadziei, o tym, że Bóg zawsze zwycięża i ukazywać także pozytywną stronę życia.
Ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, przypomniał, że media katolickie w rzeczywistości stanowią w Polsce wielką siłę, z której Kościół winien odważniej korzystać. Świadomość społeczności katolickiej jest nieraz tym „uśpionym olbrzymem”, który wymaga obudzenia, aby głos tej społeczności stał się bardziej słyszalny w debacie publicznej.