Reklama

V Legnicki Marsz Dla Życia i Rodziny

Dziękujemy rodzicom

W Niedzielę Palmową, obchodzoną w tym roku również jako Narodowy Dzień Życia w Legnicy, odbyła się manifestacja w obronie życia. Już po raz piąty ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięły w nim udział wielopokoleniowe rodziny: maszerowali rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami i prawnukami. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie kilka miesięcy. Wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób, m.in.: z Lubina, Jeleniej Góry, Bogatyni, Krzeszowa, Wrocławia, a nawet Görlitz

Niedziela legnicka 13/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

marsz

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci wyruszyła z katedry, a zakończyła się w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Tam bp Stefan Cichy odprawił w intencji wszystkich rodzin uroczystą Mszę św. Na zakończenie odbył się koncert, zatytułowany „Dziękujemy rodzicom”. W przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu naszej diecezji. W tym roku manifestacja przyjęła nową nazwę - Marsz dla Życia i Rodziny. Ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM mówi: - Chcieliśmy w tym roku zwrócić uwagę na fundamentalną wartość rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Idziemy i dziękujemy rodzicom za dar życia. Dziękujemy za dar ojcostwa i macierzyństwa. Chcielibyśmy, żeby były one docenione w naszych środowiskach. Chcemy dowartościować rodziny, które są podstawową komórką społeczną.

Reklama

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się w katedrze, w której biskup legnicki Stefan Cichy powitał młodzież i dorosłych. Zwracając się do zebranych, powiedział: - W marszu, w którym za chwilę pójdziemy, chcemy pokazać jak ważny jest dar życia. Chcemy iść za tym, który siebie nazwał Drogą, Prawdą i Życiem. Po obrzędzie pobłogosławienia palm blisko 3 tys. ludzi, głównie młodych, przy których nie brakowało także rodzin z seniorami, ruszyło ulicami miasta w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Z modlitwą i śpiewem na ustach, pokonali 3-kilometrowy odcinek, manifestując przeciwko aborcji, okazując solidarność z najmłodszymi i bezbronnymi. W kościele Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy marszu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Legnicki. Obecny był również bp Marek Medyk oraz księża, którzy przybyli z młodzieżą z różnych stron diecezji. Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach muzycznych poprzedzających niedzielne uroczystości. W homilii Biskup Stefan, zwracając się do młodzieży, odniósł się do homilii Ojca Świętego podczas tegorocznego Dnia Młodzieży w Rzymie. Przytaczając słowa papieża Franciszka, mówił o radości, krzyżu i młodzieży, odnosząc te słowa do realiów naszej diecezji. Powiedział, m.in.: - Nie wstydźmy się nigdy krzyża. Tylko wtedy jesteśmy wyznawcami Chrystusa, kiedy stajemy przy Jego krzyżu. Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy się gromadzić w cieniu krzyża w czasie każdej Mszy św. Pamiętajmy więc, że sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego jest to, że się z nim jednoczymy w czasie Mszy św. Dlatego zachęcam wszystkich do systematycznego udziału w Mszy św. - Starajmy się więc być ludźmi radosnymi, wpatrzonymi w krzyż Chrystusa i ludźmi, którzy zawsze starają się być młodymi - dodał bp Cichy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Eucharystii państwo Bogdałowie z Jeleniej Góry podzielili się świadectwem swojego ciężkiego doświadczenia życia. W imieniu kilku osób wyrazili wolę podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Następnie wręczono wyróżnienia parafiom, instytucjom, a także tym osobom, które włączyły się w akcję rozprowadzania różańców, trwającą w naszej diecezji podczas całego Wielkiego Postu. Akcja została podjęta przy współpracy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód ze sprzedaży różańców zostanie przekazany chrześcijańskim rodzinom z Betlejem. Nagrodą za prowadzenie akcji były drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Spotkanie młodych zakończyło oratorium pt. „Dziękujemy rodzicom”. Wykonawcami było ponad 140 młodych, którzy wcześniej brali udział w warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy - Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. Oratorium ubogaciła solistka Anna Grygiel oraz orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Legnicy. Na zakończenie koncertu publiczność wraz z artystami zaśpiewała utwór pt. „Przymnóż nam wiarę, Panie nasz”. XXVIII Spotkanie Młodych w Legnicy zakończyło błogosławieństwo księży biskupów.

Każdego roku marsz dla życia poprzedzają inicjatywy charytatywne i modlitewne. Wśród nich warto wymienić wspomnianą już akcję charytatywną „Rodzina Rodzinie”, podczas której rozprowadzono 2,5 tys. różańców. Kolejną akcją, towarzyszącą przygotowaniom do Marszu do Życia i Rodziny, była krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia, która w naszej diecezji odbyła się już po raz trzeci, i z roku na rok, cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczna modlitwa odbywała się w domach osób, które zgłosiły swój udział. 40 dni - w dzień i w nocy modlono się za poczęte dzieci i ich rodziców. Wierni modlili się także za osoby, które dokonują aborcji lub asystują przy niej. Tegoroczna krucjata modlitewna zakończyła się tuż przed rozpoczęciem V Marszu dla Życia i Rodziny. Jak podali organizatorzy, w tym roku w 40-dniowej krucjacie modlitewnej wzięło udział 270 osób z kraju i zagranicy.

2013-03-28 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto w rodzinie, ten nie zginie!

Wdzięczność, radość i pasja biły od wszystkich, którzy choć na chwilę pojawili się na Festiwalu Życia w Zielonej Górze. Zarówno wykonawców, jak i uczestników wydarzeń. A propozycji na mądre korzystanie z życia w tym czasie było sporo

Tegoroczny Festiwal Życia pod hasłem: „Kto w rodzinie, ten nie zginie” odbywał się w Zielonej Górze w dniach 24-30 marca. Organizatorzy przygotowali koncerty, spotkania modlitewne, pokazy teatralne i filmowe, konkursy oraz happening na zakończenie. Mieszkańcy Winnego Grodu i goście tłumnie skorzystali z tych wydarzeń. Zainteresowaniem cieszył się występ kleryckiego teatru „Zdumienie” z nowym spektaklem „Światełko”, w którym grali alumni z paradyskiego seminarium. Swoją energię z życia, zwłaszcza młodzi chrześcijanie, wyrazili podczas koncertu zespołu „New Life’m” i Wieczoru Chwały, czyli modlitewnego uwielbienia Boga, które przygotowała parafia pw. św. Franciszka z Asyżu. Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Życia były obchody uroczystości Zwiastowania Pańskiego (diecezjalne: w Gorzowie, Głogowie, Zielonej Górze) wraz z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego w poszczególnych parafiach. Finałowym wydarzeniem był Marsz dla Życia. Pochód przeszedł ulicami miasta spod parafii pw. Najświętszego Zbawiciela do parafii pw. Ducha Świętego, gdzie zakończył go happening. – Co roku tu jesteśmy, bo wierzymy, że jest to dobra inicjatywa. Kocham życie i uważam, że trzeba cieszyć się z tego, że żyjemy, że jesteśmy, bo to jest pierwotny dar, łaska, pierwsze, czym możemy się cieszyć – mówiła Kinga Kamińska, która wraz z mężem i córką szła w pochodzie. Uczestnicy marszu śpiewali, modlili się i wykrzykiwali hasła za życiem, m.in.: „W dobrej rodzinie życie nie zginie”, „Marsz dla życia jest od tego, żeby chronić najsłabszego” czy „Uśmiech malucha dodaje ducha”. – Myślę, że tegoroczny festiwal był sprawdzianem odpowiedzialności wielu ludzi, zwłaszcza ruchów, stowarzyszeń, tych osób, które zaangażowały się, by rzeczywiście na tych malutkich odcinkach organizacyjnych wszystko się udało. Jeśli chodzi o przekaz, o to, co chcieliśmy powiedzieć w kontekście: „Kto w rodzinie, ten nie zginie”, w moim przekonaniu zrealizowaliśmy to w 100% – mówił ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Marsz miał za zadanie pokazać radość i wdzięczność uczestników za życie. W kolorowym, barwnym i radosnym pochodzie szły całe rodziny, grupy młodzieży i dzieci, osoby konsekrowane i duchowni. Ludzie różnych zawodów i stanów zwracali uwagę na to, że życie jest darem. Celem marszu było też ukazanie, że życie jest jedną z największych wartości i powinno być przyjmowane z otwartością i miłością, zwłaszcza w rodzinie. – Pierwszy raz jestem na festiwalu i bardzo mi się ten pomysł podoba – mówiła Adrianna Borek. – Byłam m.in. na koncercie „New Life’m” i Wieczorze Chwały. Tu jest wiele kolorowych flag z różnymi hasłami pro life, co jest bardzo potrzebne i – moim zdaniem – trzeba jeszcze głośniej o tym mówić, choćby przez takie środki, jak Facebook, Internet.
CZYTAJ DALEJ

Milion dzieci modli się na różańcu!

2024-10-17 20:55

[ TEMATY ]

dzieci

modlitwa

różaniec

Biuro Prasowe PKWP Polska

Każdego roku 18 października o godzinie 9:00 dzieci na całym świecie jednoczą się w modlitwie różańcowej w intencji pokoju.

Akcja „Milion dzieci modli się na różańcu”, organizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, obejmuje swoim zasięgiem sześć kontynentów i jest dowodem na to, że siła modlitwy dzieci może realnie wpłynąć na naszą rzeczywistość.
CZYTAJ DALEJ

Odessa: biskup Szyrokoradiuk apeluje o pomoc przed wrogim przejęciem budynków wykorzystywanych przez Kościół

2024-10-18 17:27

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Odessa

bp Szyrokoradiuk

wikipedia/Rue Richelieu, Odessa, Ukraine, Russian Empire, ca. 1895 na licencji Creative Commons

Odessa ok. 1895 roku

Odessa ok. 1895 roku

O przyłączenie się do akcji podpisywania elektronicznej petycji na stronie internetowej Rady Ministrów Ukrainy o zapobieżenie wrogiemu przejęciu budynku wynajmowanego na potrzeby diecezji i parafii zwrócił się do wiernych i ludzi dobrej woli biskup odesko-symferopolski, Stanisław Szyrokoradiuk OFM. Diecezja prosi o dalsze bezpłatne i bezterminowe użytkowanie części pomieszczeń o powierzchni 304,5 m2 byłej szkoły katolickiej i seminarium duchownego, znajdujących się w Odessie, które historycznie należały do wspólnoty katolickiej w czasach przedrewolucyjnych.

Przypomniano, że budynek przy ul. Bunina 23 w Odessie został zbudowany w 1849 r. (architekt K. J. Dallacqua) przez Kościół katolicki i był jego własnością do 1917 r. Jego powierzchnia wynosi 2967,4 m2 i jest integralną częścią tzw. łacińskiej dzielnicy Odessy. W centrum tego kwartału znajduje się katedra, a wokół obwodu znajdują się różne inne budynki religijne i pomocnicze, które do rewolucji bolszewickiej służyły potrzebom parafii, takie jak mieszkania dla duchowieństwa, sierocińce i schroniska dla sierot i osób starszych, szkoła katolicka i seminarium duchowne. Po dojściu do władzy komunistów wszystkie wyżej wymienione obiekty zostały znacjonalizowane i wykorzystane do różnych celów (np. katedra była przez pewien czas wykorzystywana jako sala gimnastyczna itp.). Na dzień dzisiejszy kompleks nieruchomości przy ulicy Bunina 23 jest własnością państwa ukraińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję