Najbardziej znanym w Polsce kapelanem ludzi pracy jest ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy SB. Obchody 40. rocznicy jego śmierci zainauguruje przegląd filmowy "Popiełuszko. Kazania na dziś", który rozpocznie się w piątek 20 września w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
W ciągu trzech dni będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy dokumentalne, fabularne oraz archiwalny wywiad z duchownym. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z udziałem autorów filmów, ekspertów oraz świadków historii na temat roli ks. Popiełuszki w historii oraz znaczenia jego nauczania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszego dnia o godz. 19.35 odbędzie się projekcja pierwszego filmu dokumentalnego o ks. Jerzym zrealizowanego w ciągu trzech miesięcy od jego śmierci z udziałem świadków, którzy już odeszli. Po nim zaplanowany jest panel dyskusyjny "Co myśleliśmy wtedy? Co wiemy dziś?" z udziałem historyka prof. Pawła Skibińskiego.
W sobotę projekcje rozpoczną się o godz. 15.00. W programie m.in. film pt. "Ten to chyba będzie świętym" w reż. Anny Ferenc, "Zwycięzcy nie umierają, opowieść o Księdzu Jerzym" w reż. Rafała Wieczyńskiego czy "Mama", w reż. Agnieszki Porzezińskiej i Jarosława Rybickiego.
O godz. 18.30 nastąpi oficjalna inauguracja obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki oraz dwudziestolecia Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Weźmie w niej udział bp Michał Janocha. Następnie zaplanowano dyskusję z reżyserem filmu "Popiełuszko, wolność jest w nas", Rafałem Wieczyńskim.
W niedzielę o godz. 17.00 będzie można zobaczyć pierwszy fragment wywiadu z ks. Jerzym przeprowadzonego w roku 1984 dla mediów zagranicznych. Kolejne będą przeplatane dyskusjami z młodzieżą na temat postawy ks. Jerzego w świetle Ewangelii, sposobów rozeznawania prawdy, za którą warto oddać życie oraz społeczeństwa żyjącego w czasie eksplozji technologicznej.