Telegram do papieża emeryta
Kardynałowie dziękują Benedyktowi XVI
Kardynałowie zgromadzeni 5 marca br. na kongregacji ogólnej podziękowali Benedyktowi XVI za wspaniałą posługę Kościołowi i wzór troski duszpasterskiej.
Oto tekst telegramu w tłumaczeniu na język polski:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Księża kardynałowie zgromadzeni w Watykanie na swych kongregacjach ogólnych, przygotowując się do przyszłego konklawe, zgodnie przesyłają Waszej Świątobliwości pełne szacunku pozdrowienia oraz wyrazy ponownej wdzięczności za całą wyrazistą posługę Piotrową oraz dany im przykład wielkodusznej troski duszpasterskiej dla dobra Kościoła i świata. Ich wdzięczność pragnie ukazać wdzięczność całego Kościoła za niestrudzoną pracę Waszej Świątobliwości w Winnicy Pańskiej. Członkowie Kolegium Kardynalskiego zawierzają też siebie i cały Kościół modlitwom Waszej Świątobliwości.
Tipografia Vaticana
Polski salezjanin dyrektorem Drukarni Watykańskiej
Nowym dyrektorem handlowym Drukarni Watykańskiej („Tipografia Vaticana”) od 1 marca br. jest ks. Marek Kaczmarczyk SDB. To tu drukuje się m.in. watykański dziennik „L’Osservatore Romano” i jego wydania językowe oraz Rocznik Papieski (Annuario Pontificio).
Ks. Kaczmarczyk urodził się w Kielcach, studia ukończył w Rzymie, a po powrocie do kraju przez wiele lat był dyrektorem „Poligrafii Salezjańskiej” w Krakowie. Ostatnio pełnił posługę przełożonego wspólnoty zakonnej i kustosza sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku „Na Górce”.
(W. R.)
„Ikona Wielkiej Soboty”
Telewizyjne wystawienie Całunu
Reklama
Jeszcze przed zakończeniem pontyfikatu Benedykt XVI ofiarował wiernym cenny dar, zezwalając na telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego. W telewizji będzie można zobaczyć z bliska Całun po raz drugi w historii od 1973 r. Wystawienie odbędzie się w Wielką Sobotę 30 marca. To właśnie Benedykt XVI nazwał Całun „Ikoną Wielkiej Soboty”.
Castel Gandolfo
Trzęsienie ziemi
W Castel Gandolfo, gdzie od 28 lutego br. przebywa papież emeryt Benedykt XVI, zatrzęsła się ziemia. Epicentrum wstrząsu o sile 2,5 stopnia znajdowało się na głębokości 10,5 km w znanym z winnic rejonie Castelli Romani. Trzęsienie odczuwalne było w odległości 20 km, a szczególnie w Castel Gandolfo. W południowej dzielnicy Rzymu EUR niektórzy mieszkańcy opuścili po wstrząsie swe domy i wyszli na ulice.
Ks. Marek Kaczmarczyk SDB
Ludzie
Patriarcha Cyryl I
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I podziękował Benedyktowi XVI za jego posługę. W liście opublikowanym po zakończeniu pontyfikatu zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zapewnił Papieża o swej „braterskiej miłości w Chrystusie” i szacunku.
Wskazał, że w czasach moralnego relatywizmu Papież odważnie podnosił swój głos „w obronie ewangelicznych ideałów, wielkiej godności człowieka i jego powołania do życia w wolności od grzechu”.
Przyznał też, że za pontyfikatu Benedykta XVI stosunki między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Kościołem katolickim, na których spoczywa „ogromna odpowiedzialność za świadectwo o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie we współczesnym świecie”, nabrały nowego impulsu.
Cudzysłów
Papież Benedykt XVI chciał nam chyba powiedzieć, że istotne jest nie tylko, jak często i jak powszechnie odwołujemy się do religii, ale także jak głęboko przeżywamy nasze spotkanie z Bogiem.
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz
Krótko
W Himalajach zaginęło dwóch polskich himalaistów. Polska ekspedycja zdobyła po raz pierwszy zimą ośmiotysięcznik Broad Peak. Podczas zejścia utracono kontakt z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką, którzy wchodzili w skład ekspecycji.
Korea Płn. zagroziła USA atakiem nuklearnym. Biały Dom oświadczył, że zadeklarowana przez Koreę Północną groźba prewencyjnego uderzenia nuklearnego na USA spowoduje tylko pogłębienie międzynarodowej izolacji Phenianu, a Waszyngton jest „w pełni zdolny” odeprzeć jakikolwiek północnokoreański atak rakietowy.
Wielka Brytania ogłosiła, że do 2015 r. wycofa wszystkie swoje oddziały z terytorium Niemiec. Brytyjscy żołnierze stacjonowali tam od czasu zakończenia II wojny światowej.
Silvio Berlusconi - były premier Włoch został skazany na rok więzienia za opublikowanie w należącej do niego gazecie zapisu podsłuchanych rozmów na temat przejęcia banku BNL przez związane z włoską lewicą towarzystwo ubezpieczeniowe Unipol.
Łotwa chce wejść do strefy euro. Władze tego kraju złożyły w Komisji Europejskiej dokumenty, które urzędnicy ocenią i zdecydują, czy Łotwa spełniła wszystkie kryteria. Jeśli tak się stanie, od 1 stycznia 2014 r. walutą tego kraju stanie się pieniądz europejski.
Hugo Chávez - prezydent Wenezueli przegrał walkę z chorobą. Polityk, który po dyktatorsku rządził swoim krajem, zmarł w wieku 58 lat. Opozycja domaga się nowych wyborów prezydenckich.
Portugalczycy masowo protestują, zmęczeni oszczędnościami.
Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy dał do zrozumienia, że rozważa powrót do polityki i start w wyborach prezydenckich w 2017 r.
Chiny podniosą w tym roku wydatki obronne o 10,7 proc., do 740,6 mld juanów (119 mld dolarów) - oświadczył rząd w Pekinie. Budżet wojskowy Państwa Środka rośnie w dwucyfrowym tempie od blisko 20 lat.