Reklama

Kościół

Papież spotkał się z władzami Papui Nowej Gwinei

Niech wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyją razem w harmonii i dają światu znak braterstwa - stwierdził Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego Papui Nowej Gwinei. W APEC Haus, głównym centrum konferencyjnym Port Moresby zgromadziło się ok. 300 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież podkreślił wielkie bogactwo kulturowe Papui Nowej Gwinei i przypomniał, że Duch Święty tworzy z różnic harmonię. Zauważył, że terytorium tego kraju obfituje też w zasoby lądowe i wodne, i zaznaczył, że są one przeznaczone dla dobra całej społeczności. Zaapelował, by przy ich eksploatacji mieć na względzie potrzeby miejscowej ludności. Zwrócił uwagę, że to bogactwo winno służyć zrównoważonemu i sprawiedliwemu rozwojowi.

Papież zaapelował o stabilność instytucji kraju, do czego konieczne jest położenie kresu walkom plemiennym. Nawiązał także do kwestii statusu Wyspy Bougainville’a - największej w archipelagu Wysp Salomona, której zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za niepodległością, ale jej realizacja zależy od władz Papui Nowej Gwinei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty podkreślił, ż istota ludzka potrzebuje nie tylko środków do życia, ale także wielkiej nadziei w sercu.. Zaznaczył, że „naród, który się modli, ma przyszłość, czerpiąc siłę i nadzieję z wysoka”. Dodał, iż Bóg pragnie wolności i życia swoich dzieci.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwracając się do chrześcijan stanowiących większość mieszkańców Papui Nowej Gwinei Franciszek zachęcił ich, aby ich wiara stawała się kulturą przeżywaną, inspirując umysły i działania, pomagając całemu społeczeństwu w rozwoju i wyznaczeniu dobrych i skutecznych rozwiązań dla jego wielkich wyzwań.

Papież zaznaczył, że przybył do Papui Nowej Gwinei, aby dodać otuchy wiernym katolikom w kontynuowaniu ich drogi i umocnić ich w wyznawaniu wiary. Przypomniał znaczenie prowadzonych przez chrześcijan dzieł miłosierdzia, a także świadectwo wiary błogosławionych tej ziemi: Piotra To Rota oraz bł. Jana Mazzucconiego, PIME, i wszystkich misjonarzy, którzy w tym kraju głosili Ewangelię.

Na zakończenie Ojciec Święty przypomniał, że Ewangelia Jezusa Chrystusa „jest dla wszystkich narodów, nie jest związana z żadną ziemską władzą, ale jest wolna, aby zapłodnić każdą kulturę i sprawić, aby wzrastało na świecie Królestwo Boże, Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Niech to Królestwo znajdzie pełne przyjęcie na tej ziemi, aby wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyły razem w harmonii i dały światu znak braterstwa” - powiedział papież.

Witając papieża gubernator generalny Bob Dadae zaznaczył, że jego obecność jest "świadectwem trwałego ducha wiary, który łączy nas ponad oceanami i kontynentami".

Przypomniał, że pierwszymi katolickimi misjonarzami w Papui byli maryści, którzy przybyli w 1845 roku i osiedlili się na wyspach Woodlark i Rooke a 139 lat później, po ustanowieniu ziarna wiary katolickiej Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził ten kraj w 1984 roku i ponownie w 1995 roku.

"W tym roku mija 179 lat Kościoła katolickiego w Papui-Nowej Gwinei, a Ty jesteś tutaj z nami i jako kraj jesteśmy bardzo wdzięczni" - powiedział Dadae.

Reklama

Podkreślił, że Kościół katolicki jest jednym z kluczowych partnerów rządu. "Nasz rząd jest wdzięczny za znaczący wkład Kościoła we wspieranie dzieci, społeczności, przyszłych przywódców kościelnych w zakresie edukacji, zdrowia i opieki duchowej" - powiedział.

Dadae przypomniał, że "sam akt Boga, kiedy z żebra mężczyzny stworzył kobietę, to przykład niekwestionowalnego łączenia płci jako osób równych i praw kobiet do uznania i szacunku, podobnie jak zgoda co do szacunku, na jaki zasługują dzieci, osoby starsze i najbardziej bezbronne w naszym społeczeństwie".

Zapewnił, że władze Papui starają się uznać rolę kobiety i podkreślić potrzebę jej ochrony. "Kobieta to nie tylko zwykła płeć, ale szczególny dar od Boga, który rodzi naród i podobnie jak matka natura troszczy się i podtrzymuje ludzkość" - powiedział i dodał: "Wasza Świątobliwość, w świecie zachłanności i zamętu, Twój głos będzie lepiej słyszany przez świat, aby kochać i szanować wzrost znaczenia kobiet w wolnym świecie".

Gubernator z uznaniem podkreślił, że Kościół katolicki bardzo aktywnie opowiada się przeciwko przemocy i łamaniu praw człowieka ofiar tym kraju. Ponadto doceniana jest również fizyczna i duchowa opieka, jaką Kościół stale zapewnia tym, którzy są wykorzystywani, zaniedbywani lub odrzucani przez rodziny i społeczności.

Reklama

Odnosząc się do zmian klimatycznych zwrócił uwagę, że podnoszenie się poziomu mórz wpływa na źródła utrzymania ludzi na odległych wyspach Papui-Nowej Gwinei i na całym Pacyfiku. "Doceniamy pracę misjonarzy katolickich, ale także prosimy o modlitwę i wsparcie dla globalnych działań i dla obrony środowiska" - powiedział Dadae i podziękował za pracę Kościoła, dzięki której służba zdrowia i edukacja docierają do najodleglejszych zakątków kraju.

Gubernator wskazał na "ofiarne życie misjonarzy Kościoła katolickiego na całej długości i szerokości tego pięknego kraju, co jest prawdziwym ucieleśnieniem trwałej miłości i współczucia Boga dla ludzkości".

Wyraził wdzięczność za wizytę, która pozostawi niezatarty ślad w sercach i umysłach wszystkich mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. "Modlimy się, aby ziarna wiary, nadziei i miłości, które tu zasiejesz, przyniosły owoce dla przyszłych pokoleń" - powiedział na zakończenie gubernator i poprosił Franciszka o modlitwę za Papuę Nową Gwineę, jej demokrację, jej przywódców, aby prowadzili kraj i za ludzi, aby zwrócili się do Boga w obliczu narastającego ateizmu na świecie.

Na zakończenie spotkania papież udał się do Sali Bilateralnej, gdzie pozdrowił szefów rządów różnych krajów Pacyfiku.

Przed spotkaniem w APEC Haus gubernator generalny przyjął papieża w swojej siedzibie Government House. Franciszek wpisał się do Księgi Honorowej. "Ciesząc się możliwością spotkania się z Mieszkańcami Papui Nowej Gwinei, mam nadzieję, że w modlitwie zawsze znajdą światło i siłę, by kroczyć zjednoczeni drogą sprawiedliwości i pokoju" - napisał Ojciec Święty.

Wykonano wspólne zdjęcia i wymieniono prezenty. Gubernator otrzymał medal pontyfikalny wybity z okazji azjatyckiej podróży apostolskiej. Medal przedstawia symbole krajów, które odwiedza papież: "Merliona" dla Singapuru, Rajskiego Ptaka dla Papui Nowej Gwinei, chłopca noszącego `kaibauk` dla Timoru Wschodniego, który jest tradycyjnym nakryciem głowy, i wreszcie złotą `Garudę` dla Indonezji, symbol narodowy, którym jest złoty orzeł. W centrum znajduje się postać Madonny z Dzieciątkiem.

Dzisiaj po południu Franciszek odwiedzi dzieci ze Street Ministry (duszpasterstwa ulicznego) i Callan Services (służby pomocy osobom z niepełnosprawnością) w Średniej Szkole Technicznej Caritas. Potem spotka się z biskupami Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i katechetami w sanktuarium Maryi Wspomożycielki.

2024-09-07 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do pracowników watykańskich mediów: komunikacja odzwierciedla istotę Boga

[ TEMATY ]

papież

Watykan

papież Franciszek

Fot. screenshot/TVP

„Przygotowane przemówienie wręczam wam do osobistej lektury i refleksji, a teraz chciałbym mówić do was o tym, co noszę w sercu na temat komunikacji” – w ten sposób Franciszek rozpoczął audiencję dla najliczebniejszej watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. W Sali Królewskiej Apostolskiego Pałacu zgromadziło się około 400 jej pracowników, których papież indywidualnie pozdrowił po zakończeniu spotkania.

Swe spontaniczne przemówienie rozpoczął od wskazania, że komunikacja jest pragnieniem samego Boga, który wchodzi w relację ze sobą samym w tajemnicy Trójcy Świętej i w relację z człowiekiem, a więc komunikuje się. Komunikacja wobec tego, to zaczerpnięcie czegoś z samej istoty Boga, aby czynić tak jak On, aby nie pozostawać samemu, lecz komunikować się i ukazywać kim się jest i co się myśli o prawdzie, sprawiedliwości, pięknie i dobru.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz kościoła parafialnego w Medjugorie do sceptyków: "Przyjdźcie i zobaczcie"

2025-02-12 09:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

Grażyna Kołek

Plac przed kościołem w Medjugorie. Modlitwa przed figurą Matki Bożej Królowej Pokoju

Plac przed kościołem w Medjugorie. Modlitwa przed figurą Matki Bożej Królowej Pokoju

Ojciec Zvonimir Pavicic, proboszcz parafii w Medjugorie, zachęca sceptyków do odwiedzenia tego miejsca, aby osobiście doświadczyć jego duchowej mocy.

Niedawne uznanie przez Watykan duchowego fenomenu Medjugorie podkreśla jego znaczenie jako miejsca nawróceń i modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Jak mógł wyglądać św. Tomasz z Akwinu?

2025-02-13 09:49

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

zrzut ekranu x.com/ThomisticInst

Na podstawie czaszki św. Tomasza z Akwinu, eksperci odtworzyli wizerunek Doktora Kościoła, którego ogromna mądrość wywarła głęboki wpływ na teologię i filozofię.

Główny autor nowego badania, brazylijski projektant 3D Cicero Moraes, który zrekonstruował twarze innych świętych, w tym św. Walentego – którego święto przypada 14 lutego – św. Wincentego a Paulo i św. Marcina de Porres, powiedział Daily Mail: „Początkowo zrekonstruowaliśmy czaszkę na podstawie danych fotograficznych i strukturalnych”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję