Tam został powitany przewodniczącego Konferencji Episkopatu, bp. Antoniusa Subianto Bunyamin, który podkreślił, że indonezyjscy biskupi skupiają swoją uwagę na potrzebach tych, którzy znajdują się na peryferiach. Przedstawił dwie osoby, które podzieliły się swoim świadectwem.
Kobieta, która w wielu 17 lat straciła wzrok podkreśliła znaczenie, jakie w jej wierze odgrywa nabożeństwo Drogi Krzyżowej. „Mocno wierzę, że Bóg stworzył istoty ludzkie z wyjątkowymi zdolnościami, aby wzbogacić różnorodność naszego świata, a niepełnosprawność jest tylko jednym z tych wyjątkowych aspektów. Rola Kościoła jest kluczowa w zapewnieniu godności osoby ludzkiej. Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i aktywnie działać na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Ojcze Święty, Twoje współczucie daje nam nadzieję, a Twoja obecność sprawia, że nigdy nie zostajemy w tyle” . stwierdziła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
PAP/EPA/ADI WEDA / POOL
Następnie 18 letni Mikail Andrew Nathaniel, z lekkim zaburzeniem ze spektrum autyzmu oraz lekką niepełnosprawnością intelektualną mówił o opiece jaką otaczają go rodzince, a także sporcie i dumie z reprezentowania Wschodniej Dżakarty na Igrzyskach Paraolimpijskich w pływaniu.
Zabierając ponownie głos przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indonezji wyraził nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyniesie radość Ewangelii i odnowi nadzieję na drodze do świętości.
Reklama
Ojciec Święty podziękował za wypowiedziane świadectwa, przypominając, że jak mówił św. Wawrzyniec ubodzy i niepełnosprawni są najcenniejszymi członkami tego Kościoła, jego skarbami. Pogratulował Andrew udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich. Zaznaczył, że w życiu wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem, a najważniejsza w nim miłość. Przypomniał, że Pan a Bóg jednakowo miłuje wszystkie swoje dzieci, niezależnie od jakichkolwiek ograniczeń i trudności, bowiem każdy z nas jest wyjątkowy w Jego oczach. Pragnie uczynić z naszego życia dar dla innych . „Dziękuję to spotkanie i za to, co wszyscy razem czynicie. Błogosławię wam i modlę się za was i proszę, abyście i wy nie zapominali o mnie w modlitwie” - powiedział Franciszek.
Z kolei krótkiej modlitwie przewodniczył Komisji Liturgicznej, bp Henricus Pidyarto O.Carm. kierujący diecezją Malang:
Boże, miłosierny Ojcze, dziękujemy Ci, że posłałeś naszego pasterza, papieża Franciszka,
aby był z nami dziś rano.
Ofiarujesz swojemu ludowi bezgraniczne współczucie
aby rozpoznali Cię jako Ojca, który miłuje nas bezwarunkowo.
Miłosiernie przyjdź nam z pomocą, modlimy się,
abyśmy, otrzymując od Ciebie radość Ewangelii,
mogli służyć naszym braciom i siostrom
którzy są słabi, zepchnięci na margines, cierpiący, niepełnosprawni, chorzy i opuszczeni.
Boże, miłujący Ojcze, obyś nadal błogosławił papieżowi Franciszkowi
i daj mu odwagę i zdrowie do pasterzowania Twojemu Kościołowi.
Prosimy Cię o to przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,
Bóg, po wieki wieków. Amen.
Następnie Papież osobiście pobłogosławił obecnych i pozdrowił. Przed opuszczeniem Henry Soetio Hall podpisał marmurową tablicę siedziby Konferencji Episkopatu. Stamtąd powrócił do Nuncjatury Apostolskiej w Dżakarcie.