W wolnej chwili

Paraolimpiada

Kolejny złoty medal dla Polaków! Chojnowski i Grudzień wygrywają z Chińczykami

Tenisiści stołowi Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień pokonali chińską parę Chaodong Liu i Yiqing Zhao 3:0 (13:11, 11:8, 11:7) i zdobyli złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w deblu w kategorii MD18. "Wynik 3:0 nie odzwierciedla tego, co się działo przy stole" - przyznał Chojnowski.

2024-09-01 14:26

tenis stołowy

Polski Komitet Paralimpijski

Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień

"Pierwszy set wygraliśmy po dramatycznych bojach. Chińczycy prowadzili dosyć wysoko w końcówce, udało nam się to przetrwać i myślę, że to im podcięło skrzydła, a nas napędziło do tego, żeby grać jeszcze lepiej, pewniej i zdecydowanie" - ocenił Chojnowski, cytowany w komunikacie Polskiego Związku Paralimpijskiego.

Rzeczywiście, pierwszy set zaczął się od prowadzenia Chińczyków 3:0, potem, 4:1 i 5:2. Polacy wyrównali do stanu 6:6, niestety rywale odskoczyli na 9:7. Chojnowski z Grudniem zdołali jednak wyrównać, a nawet wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Rywale nie ustępowali, za wszelką cenę chcieli odwrócić losy tego seta. Dostali nawet żółtą kartkę za kłótnię z sędzią, gdy uważali, że piłka dotknęła stołu, a arbiter tego nie widział. Doprowadzili do gry na przewagi, jednak ostatecznie to Polacy wygrali tę grę nerwów 13:11.

W drugim secie to biało-czerwoni zaczęli od wyniku 3:1 i przez długi czas utrzymywali prowadzenie. Chińczycy byli blisko, o punkt lub dwa z tyłu. Chojnowski z Grudniem odskoczyli jednak i zrobiło się 10:5. Długo trzeba było czekać na decydujący punkt. Gdy Chińczycy doprowadzili do stanu 10:8, Polacy wzięli czas. Udało się ochłonąć i set zakończył się wynikiem 11:8.

Na początku trzeciego seta zarysowała się delikatna przewaga Chińczyków, Polacy wyrównali jednak do stanu 4:4 i rozpoczęła się gra punkt za punkt. Trwała do wyniku 7:7. Ostatnie cztery punkty zdobyli jednak Chojnowski i Grudzień, zdobywając w ten sposób złoty medal igrzysk.

"Faktycznie, wynik nie odzwierciedla przebiegu meczu na stole. Tak się tylko wydaje, że 3:0 oznacza, że było łatwo. Nie było, bo każdy set był wyrównany, każdy był nerwowy i cieszymy się, że każdy set był też na naszą korzyść" – potwierdził Grudzień.

Co ważne, Polacy, przy aplauzie publiczności, wygrywali długie wymiany.

"Przed meczem rozmawialiśmy o tym, żeby nie otwierać gry, grać krótko przy siatce i pozwolić Chińczykom popełniać błędy – przyznał Patryk Chojnowski. – Nie planowaliśmy tych długich wymian, one wychodzą podczas akcji i naprawdę byłem zaskoczony, bo kilka było fajnych, ładnych dla oka. Jest to miłe do oglądania, ale taktyka była taka, żeby nie podpalać się, nie zaczynać samemu agresywnie, trochę ich wyczekać".

"Chińczycy mają to do siebie, że jeżeli się pchamy strasznie do ataku, to oni to wykorzystują – potwierdził Grudzień. – My graliśmy spokojnie, bez pośpiechu i wydaje mi się, że to też było kluczem do zwycięstwa, żeby nie spieszyć się, grać swoje piłki dokładnie, z dobrą jakością na stół – i to był klucz do sukcesu".

To nie koniec igrzysk dla naszych zawodników. Rozpoczyna się rywalizacja w grze singlowej.

Reprezentacja Polski ma na koncie sześć medali - trzy złote i trzy brązowe. Oprócz Chojnowskiego i Grudnia na najwyższym stopniu podium stanął dwukrotnie pływak Kamil Otowski, wygrywając wyścigi na 50 i 100 m st. grzbietowym (S1). Trzy brązowe krążki wywalczyli: Lech Stoltman w pchnięciu kulą (F55) oraz tenisiści stołowi - w mikście (XD17) Karolina Pęk i Piotr Grudzień oraz w deblu Pęk i Natalia Partyka (WD20).

Róża Kozakowska, która w piątek wygrała konkurs rzutu maczugą (klasa F32), została zdyskwalifikowana, gdyż korzystała z nieprzepisowego sprzętu. Odwołanie polskiej ekipy odrzucono.

Paraolimpiada: srebro Michała Derusa w biegu na 100 m

PAP/EPA/ENNIO LEANZA

Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 m w klasie T47 podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Czasem 10,61 s ustanowił rekord Europy. Pozostałe miejsca na podium zajęli Brazylijczycy. Wygrał Petrucio Ferreira dos Santos (10,53), a trzeci był Junior Washington (10,68).

Derus powtórzył swój sukces sprzed pięciu, kiedy w Rio de Janeiro także zajął drugie miejsce.

Bł. Bronisława – umartwiała się ścisłym postem, włosiennicą i rózgami

Św. Bronisława

pl.wikipedia.org

Obraz Widzenie bł. Bronisławy

Bronisława pochodziła z Kamienia Śląskiego. Ur. się ok. 1200 r. w bogatej rodzinie Odrowążów, która wydała również św. Jacka i bł. Czesława. Była wychowywana w duchu pobożności i szlachetności. Mając 16-17 lat wstąpiła do klasztoru norbertanek w Krakowie. Bronisława ofiarnie pielęgnowała chorych, karmiła głodnych i rozdawała lekarstwa i ubrania. Przeżyła najazd tatarski.

Bronisława miała wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej. Kontemplowała cierpienia i śmierć Chrystusa. Prowadziła życie pełne wyrzeczeń. Umartwiała swe ciało ścisłym postem, sypianiem na twardej podłodze, czuwaniem, ostrą włosiennicą i rózgami. Miała objawienie Chrystusa, który obiecał: „Bronisławo, krzyż mój jest twoim, lecz i chwała moja twoją będzie”.

Otowski-Złotowski: to był chyba najcięższy wyścig w moim życiu

2024-09-01 08:17

złoty madal

pływanie

Kamil Otowski zdobywa drugi złoty medal

Kamil Otowski zdobył swój drugi złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu, triumfując w pływackim wyścigu na 50 m st. grzbietowym w klasie S1. "To był chyba najcięższy wyścig w moim życiu" - przyznał.

"Moja trenerka z fizjoterapeutą sugerują mi, żebym zmienił nazwisko z Otowski na ZŁotowski. Muszę to rozważyć!" – śmiał się po wyjściu z basenu zawodnik, cytowany w komunikacie Polskiego Związku Paralimpijskiego.