Reklama

W wolnej chwili

Dlaczego warto odwiedzić Zwierzyniec?

Jeżeli chcecie przeżyć coś niesamowitego, jeżeli chcecie odpocząć aktywnie, jeżeli chcecie zobaczyć naturę w najczystszej postaci, jednocześnie będąc w środku miasteczka, jeżeli chcecie poznać otwartych, miłych ludzi to zapraszamy do Zwierzyńca - zachęciła w rozmowie z Polskifr.fr Edyta Wolanin, burmistrz Zwierzyńca pierwszej kadencji.

[ TEMATY ]

wakacje

zwiedzanie

archiwum Edyty Wolanin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskifr.fr: Jakie wyzwania stoją obecnie przed Zwierzyńcem? Jakie udało się już zrealizować?

archiwum Edyty Wolanin

Edyta Wolanin: To, że Zwierzyniec jest atrakcyjną turystycznie miejscowością zawdzięczamy m.in. specyficznemu położeniu, ale to generuje również ograniczenia rozwojowe przemysłu czy nawet budownictwa. I tutaj jesteśmy oczywiście przed wieloma takimi wyzwaniami.

Dużo już udało się zrealizować. Kończymy pewne inwestycje, które były rozpoczęte wcześniej. Nasza największa do tej pory to chyba rozbudowa oczyszczalni ścieków. Może to nie jest medialne. Może lepiej, że tego nie widać, a najlepiej, że nie czuć. Natomiast przy takiej ilości turystów, przede wszystkim sezonowych, stanęliśmy przed koniecznością rozbudowy. Wymuszają to przepisy dotyczące ochrony środowiska, czyli kanalizowanie gminy, ale żeby rozbudowywać tę sieć kanalizacji, konieczna też była rozbudowa oczyszczalni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oczywiście plany dotyczące budowy i remontu dróg już powoli realizujemy; czy rozbudowy ścieżek rowerowych - to też się dzieje. Chciałabym odbudować też wymiany młodzieży szkolnej, bo mamy partnerską gminę w Niemczech i co roku ta wymiana młodzieży była dosyć aktywna. Pewnie trochę ze względu na to, co dzieje się za wschodnią granicą, te kontakty zostały rozluźnione. Rodzice boją się wysyłać dzieci na wschód Polski. Jest to pewna obawa, że może się tutaj coś dziać. I rzeczywiście na początku wojny były takie obawy, że ten ruch turystyczny zmaleje, że będzie tutaj niebezpiecznie. Natomiast tak jak widzimy dzisiaj, mamy gości, mamy turystów.

Co Zwierzyniec ma do zaoferowania turystom?

Staramy się oczywiście jak najlepiej ich przywitać i przyjąć. Oferujemy bardzo, bardzo piękne tereny. Te pagórki, lasy na jesieni pięknie się przebarwiają, więc naprawdę można poczuć się jak w Bieszczadach, ale może w mniejszym ruchu turystycznym, w mniejszym tłumie. Ścieżki rowerowe, bardzo atrakcyjne lasy, Roztoczański Park Narodowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy…

archiwum Edyty Wolanin

W tej chwili również będziemy realizować duży projekt polegający na rozbudowie tych ścieżek i połączeniu kilku gmin, a nawet powiatów wspólną ścieżką rowerową. Ogromną i dalej niesłabnącą popularnością cieszą się spływy kajakowe po rzece Wieprz, pięknie meandrującej, czystej. To kraina pstrąga i lipienia, czyste wody o statusie górskim. Płynąc kajakiem przez miejscowości właściwie do Szczebrzeszyna płyniemy przez las, płyniemy przez miejscowość. To wrażenia niezapomniane.

Oczywiście mamy tutaj coś dla aktywnych turystów, ale jeżeli ktoś woli odpocząć i tylko plażować, to mamy piękne kąpielisko prowadzone przez gminę. Jest to kąpielisko w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego - piękna, naturalna, piaszczysta, wydma.

Reklama

Park oferuje mnóstwo atrakcji poprzez ofertę ośrodka edukacyjno-muzealnego, gdzie są wystawy stałe i okazjonalne, zajęcia dla dzieci, więc mnóstwo zajęć. Oczywiście sam w sobie Zwierzyniec i jego historia i to, co pozostało po czasach historycznych, czyli zabytki, są warte zobaczenia.

Oczywiście nasza perełka, czyli kościół na wodzie, to symbol Roztocza i Zwierzyńca, porównywalny do zabytków klasy zero. Ogromną atrakcją jest również odpust w Dniu Świętego Jana Nepomucena. Ciekawostką jest procesja, która… odbywa się w łodziach po wodzie. Na to wydarzenie ludzie przybywają z różnych stron. To takie niepowtarzalne i chyba w Polsce drugiego takiego nie znajdziemy.

Istnieje oczywiście Browar, który od 1806 roku praktycznie nieprzerwanie prowadzi produkcję. Zabytki cały czas funkcjonują - czy Pałac Plenipotenta, obecnie siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego, czy klasycystyczne budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej, w których obecnie funkcjonuje szkoła średnia.

Zwierzyniec również stara się w jakiś sposób odpowiadać na te potrzeby kulturalne, zarówno mieszkańców jak i gości. Organizujemy wiele wydarzeń bardziej sezonowych. Począwszy od czerwca mamy Przegląd Orkiestr Dętych, Rockowisko, Sobótki. Organizujemy przeglądy kapel zespołów śpiewaczych i staramy się organizować również mniejsze wydarzenia, koncerty sobotnie czy niedzielne, czy w kościele na wodzie, czy na deptaku, czy na dziedzińcu Browaru, odbywają się przeróżne koncerty, wydarzenia, spektakle.

Które z wydarzeń w Zwierzyńcu cieszy się największym uznaniem?

Reklama

Największym wydarzeniem i najdłużej organizowanym w Zwierzyńcu jest Letnia Akademia Filmowa, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia. Jest to wydarzenie, które praktycznie podwaja nam liczbę mieszkańców. Jest to bardzo, bardzo atrakcyjne wydarzenie filmowe. Spotkania z twórcami, koncerty, prelekcje, warsztaty, oprócz oczywiście filmów, które w wielu sekwencjach pokazywane są począwszy od najnowszych, wyświetlanych przedpremierowo, przez retrospektywy, po kino tak zwane archiwalne, gdzie są prezentowane filmy popularne wiele lat temu. W tym roku ciekawym cyklem jest „Zrozumieć Strefę Gazy”. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ewenementem jest, że to festiwal, który jest skierowany dla odbiorców w każdym wieku, ponieważ jest specjalne kino dla dzieci i tam również wyświetlane są filmy, prowadzone warsztaty, jest działalność edukacyjna. Jeżeli ktoś się wybierze, to praktycznie cały dzień może sobie spędzić, nie martwiąc się o swoje pociechy.

A jak wygląda współpraca samorządu lokalnego z innymi jednostkami i szczeblami władzy?

Oczywiście jest to bardzo ważne. Samorząd musi współpracować ze wszystkimi organizacjami i jednostkami samorządu różnych szczebli: i województwa, i powiatu, z Urzędem Wojewódzkim, i z wojewodą oraz jego jednostkami, ponieważ jest to nierozerwalne. Na naszym terenie są drogi i powiatowe, i wojewódzkie, więc nie da się działać w oderwaniu od tamtych podmiotów.

Kontaktujemy się, są spotkania, realizujemy wspólne inwestycje, czekamy na pewno na pieniądze (wojewoda ma swoją pulę na przykład na drogi) czy na fundusze unijne, którymi zarządza Urząd Marszałkowski, w związku z tym ta współpraca musi się układać dobrze i staramy się jak najlepiej to robić.

Podsumowując, dlaczego warto przyjechać do Zwierzyńca?

Jeżeli chcecie przeżyć coś niesamowitego, jeżeli chcecie odpocząć aktywnie, jeżeli chcecie zobaczyć naturę w najczystszej postaci, jednocześnie będąc w środku miasteczka, jeżeli chcecie poznać otwartych, miłych ludzi to zapraszamy do Zwierzyńca.

Polskifr.fr

2024-08-31 11:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od lipca można zwiedzać muzeum Auschwitz

[ TEMATY ]

muzeum

Auschwitz

obóz koncentracyjny

zwiedzanie

Monika Jaworska

Od lipca można zwiedzać Muzeum KL Auschwitz wg nowych zasad.

Od lipca można zwiedzać Muzeum KL Auschwitz wg nowych zasad.

Od 1 lipca można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z zachowaniem nowych wymogów sanitarnych tak, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci.

– Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa – podkreśla dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński. Zauważa, że z powodu tej sytuacji wiele programów i inwestycji musieli odwołać bądź odłożyć na przyszłe lata. A choć sytuacja finansowa muzeum też nie jest łatwa, to chcą, aby wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało nadal darmowe i nie będą wprowadzić odpłatnych biletów wstępu. Jeżeli ktoś chce wesprzeć muzeum, może to uczynić we wprowadzonym systemie tzw. „pay what you want”. – W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – zapewnia dyrektor.
CZYTAJ DALEJ

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

2025-02-08 09:09

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

25 kwietnia 2024 roku osadzona urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, przebywająca w areszcie śledczym, otrzymała paczkę z książkami. Po jej otwarciu okazało się, że znajdują się tam także dwa różańce, które – jak twierdzi administracja więzienna – znalazły się tam bez zgody organu prowadzącego śledztwo.

Zamiast natychmiastowego przekazania tych przedmiotów osadzonej, zostały one zatrzymane i trafiły do magazynu depozytowego. Dopiero po 75 dniach i napisaniu specjalnej prośby, przedmioty kultu religijnego zostały jej zwrócone.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka jest modlitwą….

2025-02-10 00:06

Mateusz Inglot

Prapremiera wykonania pieni o matxczynej miłościw kosciele Chrystusa Króla w Rzeszowie

Prapremiera wykonania pieni o matxczynej miłościw kosciele Chrystusa Króla w Rzeszowie

Inspiracją powstania pieśni stała się legenda o objawieniu Matki Boskiej na gruszy w Rzeszowie, gdzie dziś stoi wspaniały klasztor oo. Bernardynów, będący sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej. Słowa pieśni napisali Janusz Koryl – znany rzeszowski poeta i Anna Czenczek – dyrektor działającego od 25 lat Centrum Sztuki Wokalnej, która jest także autorką muzyki. Wzruszający, wielkimi emocjami przesiąknięty utwór porywa zarówno tekstem, muzyką, jak i pięknym wykonaniem Anny Czenczek i młodych artystów Centrum Sztuki Wokalnej.

Historia objawienia Maryi w Rzeszowie, która przyniosła pociechę strapionym, uzdrowienie chorym i nadzieję cierpiącym dosłownie ożywa w dźwiękach muzyki i wzruszających słowach. Pieśń przenosi nas w świat duchowy i historię regionu. Jest także dowodem, że współcześnie powstają wspaniałe utwory religijne, które bez wątpienia trafią do kanonów pieśni wykonywanych podczas nabożeństw. Doskonałym pomysłem było także stworzenie do internetowej wersji utworu animacji przez Podkarpacką Grupę Filmową, pięknej, sugestywnej i wzruszającej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję