Niedziela Wrocławska

WKS Śląsk Wrocław - FC Sankt Gallen [LIVE]

Zapraszamy na relację tekstową live ze stadionu Tarczyński Arena, gdzie Śląsk Wrocław podejmie szwajcarski FC Sankt Gallen, w meczu rewanżowym III rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Komentować dla państwa będą: ks. Łukasz Romańczuk oraz Wiktor Cyran: [Pamiętaj, aby odświeżać stronę]

2024-08-15 19:55

Ks. Łukasz Romańczuk

Stadion Tarczyński Arena

88` - Burak Ince świetnie wszedł w mecz. Minął dwóch zawodników i stworzył groźną akcję, która zakończyła się na obrońcach Sankt Gallen. Trochę walki w środku pola i strzał zza połowy, gdyż jeden z zawodników Śląska zobaczył mocno wysuniętego bramkarza gości. Strzał mocno niecelny.

87’ Czuć na boisku coraz większą przewagę gości. Wpychają coraz głębiej gospodarzy w pole karne. Ci, jednak bardzo ofiarnie się bronią grając w osłabieniu.

86` Rafał Leszczyński długim wykopem piłki uruchomił Leivę, który mając na sobie dwóch obrońców podał do Buraka Inca. Ten pada w polu karnym, ale sędzia każe grać dalej. W akcji Sankt Gallen, ale Śląsk dzielnie się broni.

85’ St. Gallen atakuje. Teraz chcą przedrzeć się prawą stroną. Dośrodkowanie Schmidta wybija Schwarz. Rożny dla gości.

84` Dziś na stadionie zasiadło 18 053 kibiców.

83` Leży Mateusz Żukowski opatrywany przez sztab medyczny. Opaskę kapitana po zejściu Petkowa przejął Petr Pokorny

82` Napięcie na boisku coraz większe. I nie ma się co dziwić. Naszym zdaniem zabrakło sędziemu międzynarodowego doświadczenia. Będą pretensje do sędziego po meczu i nie ma się co dziwić. Tymczasem zmiana w Śląsku. Schodzi Cebula, wchodzi Paluszek.

81’ Witzig oddaje strzał. Mierzony, dokręcany po dalszym słupku ale piłka wylądowała obok bramki.

79’ St. Gallen spycha gospodarzy na ich połowę. Jest rzut rożny po kiksie Mateusza Żukowskiego. Gwizdy na stadionie. Bez większego zagrożenia ze stałego fragmentu gry. Z 20 metra zaczyna Leszczyński.

78` - To co się dzieje na Tarczyński Arena w głowie się nie mieści. Już Leiva szykował się do strzelenia jedenastki, a tymczasem po analizie VAR nie ma karnego i Śląsk ostatnie minuty drugiej połowy zagra w osłabionym składzie. A przy tym wyniku jeszcze piłkarzy czeka dogrywka. Poczekajmy. Póki piłka w grze….

77` - Żółtą kartką ukarany jeszcze Leiva.

76’ Wielkie napięcie na stadionie. Sędzia po raz kolejny podchodzi do monitora. I co? Nie ma karnego. Po weryfikacji drugą żóltką kartkę otrzymał Petkov. Kapitan Śląska opuszcza plac gry. Śląsk gra w „10”.

74' Karny dla Śląska!!!! Wielka okazja na wyjście na prowadzenie 4:1 i 4:3 w dwumeczu!!! Do piłki dobiegał Petkov, ale Stevanović nadepnął go i sędzia wskazał na jedenastkę.

72’ Gra dalej toczy się na połowie gospodarzy. Goście próbują zaskoczyć jakąś akcją ale zdecydowanie brakuje konkretów.

70’ Szwajcarzy próbowali przedrzeć się środkowym korytarzem. Piłka dotarła do Geubbela. Ten położył zwodem obrońcę WKS-u jednak oddał bardzo nie dokładny strzał na bramkę Leszczyńskiego.

69` Głośny doping kibiców Śląska Wrocław. Tymczasem kibice gości, których jest kilkuset odpalili race i rzucili ją w przejście obok ochroniarzy.

68’ St. Gallen gra w środku pola. Śląsk jest cofnięty wyczekując rywala chcąc zaskoczyć przeciwnika atakiem z kontry.

67’ Na boisku w ekipie z Wrocławia za kontuzjowanego Piotra Samca-Talara wszedł Burak Ince.

63’ Mecz stał się w tych kilku minutach brzydszy. W grze obu drużyn jest sporo nerwów i fauli. Gra jest rwana oraz mało atrakcyjna.

61’ Pierwsze zmiany w tym spotkaniu. Za Gortlera wchodzi Stevanovic oraz za Stanicia wszedł Schmidt.

60`- Nieudana akcja Śląska Wrocław. Mimo to, brawa za pomysł. Śląsk Wrocław rozgrywa jedno z lepszych spotkań w tym sezonie

59’ Akcję rozpoczął Mateusz Żukowski. Minął obrońcę. Śląsk pograł chwilę piłką. Akcja zakończyła się nie udanym podaniem w pole karne w stronę Żukowskiego. Aut dla WKS-u.

58` - Krótkie zagranie Leszczyńskiego, ale obrońcy posyłają długą piłkę do Musiolika. Nie zdążył. Aut dla Sankt Gallen.

57’ Trwa zażarta walka o kontrolę nad tym meczem. Jedni i drudzy starają się zaskoczyć siebie nawzajem.

56` W indywidualnej akcji Geubbels. Wbiega w pole karne, ale przegrywa pojedynek z Petkovem i fauluje obrońcę Śląska. Rzut wolny dla Wrocławian.

54’ Ależ mógł mieć sytuację Śląsk. Świetnie wypuścił w pojedynek biegowy Schwarza Nahuel. Jednak sędzia przerwał tę dobrze zapowiadającą się akcję z powodu faulu na Hiszpanie. Rzut wolny dla Śląska.

53` - Gramy dalej

51` Trwa przerwa w grze. Z jednej strony sytuacja opanowana, ale wciąż nie ma wznowienia gry.

48’ Bardzo niemiła sytuacja na stadionie. Gra przerwana. Zawodnicy St. Gallen wyszli do kibiców Śląska. Trwa utarczka słowna między zawodnikami a kibicami obecnymi na Tarczyński Arena.

47` Ładna akcja Śląska Wrocław, dużo celnych podań i centrostrzał Mateusza Żukowskiego. Niecelny. Od bramki Ati-Zigi. Awantura za bramką gości. Piłkarze ze Szwajcarii “chcą coś wyjaśnić z kibicami gospodarzy. Czyżby rasistowskie gesty kibiców gospodarzy?

47’ Widać po piłkarzach Jacka Magiery jak bardzo są zbudowani wynikiem. Weszli bardzo pewnie w drugą połowę. Próbują przejąć kontrolę na początku tego fragmentu rywalizacji.

46’ Piłkarze wracają do gry bez zmian. Petr Schwarz rozpoczął drugą połowę.

46` No to zaczynamy!

Przerwa: Piłkarze już na murawie. Tym razem rozpocznie Śląsk Wrocław.

Przerwa: Posiadanie piłki w pełni oddaje przebieg tego spotkania. Mecz toczył się w środku pola co potwierdzają liczby. 51:49 na korzyść piłkarzy WKS-u to statystyka, która mówi o tym jak oba zespoły próbowały przejąć kontrolę nad tym meczem.

Przerwa: Zwycięzca tej rywalizacji zagra z tureckim Trabzonsporem, który odpadł dzisiaj z eliminacji do Ligi Europy z SK Rapidem Wiedeń. Dziś w stolicy Austrii Rapid wygrał 2-0 a w dwumeczu 3-0.

45+7'’ Po grze w środku pola sędzia Duje Strukan zakończył pierwszą połowę. Po 3 połowach tej rywalizacji Śląsk Wrocław remisuje 3:3 ze St. Gallen.

45+4` - Ależ mecz. Wielu już przekreślało piłkarzy Śląska, a ci jak gdyby nigdy nic postanowili szybko odrobić straty. W rywalizacji zaczynamy od początku. Siły bramkowe wyrównane. Śląska na fali!

45+3’ Co tutaj się dzieje!!!! Jest już 3:3 w tej rywalizacji!!!! Ekipa Jacka Magiery w ciągu 7 minut wróciła z piłkarskich piekieł.

45+2` - GOOOOOL!!!!Rzut wolny. Przy piłce Leiva oraz Schwarz. Który z nich zdecyduje się na dośrodkowanie? Leiva, ale gwizdek arbitra nakazuje jeszcze raz. Tym razem Schwarz idealnie na głowę Alexa Petkowa i mamy 3-1 dla Ślaska Wrocław.

45' 5 minut doliczone do pierwszej połowy.

45’ Faul na Nahuelu Leivie. Doszło do przepychanek między zawodnikami. Atmosfera robi się coraz gorętsza. Żółte kartki otrzymali Petkov i Matsenko.

44’ Ależ szalone minuty we Wrocławiu. Jest już tylko 2:3 w tej rywalizacji. Śląsk wraca do gry w tej rywalizacji.

43` Nahuel Leiva dostrzegł niepilnowanego w polu karnym Piotra Samca-Talara, a ten idealnie lewą nogą oddał strzał i ucieszył kibiców gospodarzy.

42` 2-1 dla Śląska Wrocław!!!!! Piotr Samiec -Talar

41` Rozpoczyna Rafał Leszczyński. Przy piłce Matsenko, który uruchamia Leivę. Od autu gospodarze. Przerzut do Żukowskiego, ten wrzuca w pole karne, Schwarz lekko trafia w piłkę obok zdezorientowanego Ati- Zigiego… GOOOL. na 1-1 . Strzelił Schwarz. Asysta Żukowskiego.

40’ Ależ była okazja. Po długim wznowieniu piłki i wywalczonej piłce po prawej stronie boiska piłkarz St. Gallen posłał płaskie podanie w pole karne. Strzał z 10 metra nie wpadł jednak do bramki.

38` Rzut wolny wykonuje Petr Pokorny. Wrzuca piłkę w pole karne, a tam do główki skakali Matsenko oraz Jozo Stanić, którzy teraz leżą w polu karnym. Potrzebna pomoc medyczna, gdyż obaj piłkarze zderzyli się głowami.

38’ Śląsk starał zagrać się szybko z pierwszej piłki. Rozczytali to zawodnicy gości. Po chwili odzyskali piłkę i wywalczyli rzut wolny.

36` Po rzucie rożnym zamieszanie w polu karnym Śląska Wrocław. Piłka odbiła się od Żukowskiego i Cebuli i była bliska wturlania się do bramki. Na szczęście na posterunku Rafał Leszczyński

36’ Świetna interwencja Leszczyńskiego. Bramkarz WKS-u wyciągnął strzał Akolo z 10 metra. Blisko, bardzo blisko było bramki na 0:2.

35` - Rezerwowi piłkarze Śląska Wrocław rozpoczęli rozgrzewkę. Czyżby trener Jacek Magiera szykował po przerwie zmiany? Wrocławianie nie mają już nic do stracenia.

34` Do wykonania rzutu wolnego przygotowani Bastien Toma oraz Jordi Quintilla. Wrzucenie w pole karne Tomy nieudane, ale i tak nic by nie było z akcji, bo faulowany obrońca Śląska. Rozpocznie Leszczyński.

33’ Od bramki grają goście. Długą piłką zaczął grę bramkarz. Po grze na połowie Śląska został sfaulowany gracz gości. Rzut wolny dla St. Gallen z bocznej strefy boiska.

32` Po nieudanym strzale na bramkę gości, grę rozpoczął Leszczyński. Po wznowieniu faulowany Marcin Cebula. Gra wznowiona, przerzut na prawą stronę. Walczy Żukowski, ale traci piłkę

31’ Rzut rożny dla gości. Quntilla otrzymał żóltką kartkę za grę na czas. Brak zagrożenia dla Śląska po tym stałym fragmencie.

29` Bardzo dużo nieudanych podań piłkarzy Śląska. Natomiast goście cierpliwie czekają na błędy, aby wyprowadzić kontrę. Raz im to się już udało.

28` Trenerzy obu drużyn blisko linii boiska. Starają się podpowiadać swoim zawodnikom. Piłkarze Śląska w trudnej sytuacji. Muszą odrobić trzybramkową stratę, aby myśleć co najmniej o dogrywce.

26’ Teraz okazję miał Śląsk. Najpierw został zablokowany Nahuel Leiva z bocznej strefy boiska. Następnie zostało wybite płaskie dośrodkowanie Marcina Cebuli.

25` Od bramki Rafał Leszczyński rozpoczyna grę. Śląsk już na połowie rywala. Dośrodkowanie Leivy niecelne, ale Śląsk nadal przy piłce. Wybicie Szwajcarów na aut kończy akcję Śląska. Po wybiciu z autu rzut wolny dla Wrocławian po faulu na Nahuelu Leivie.

25’ Kolejny atak gości. Podanie Akolo bardzo dobrze przejął już w polu karnym obrońca WKS-u.

24` Za nami pierwsza część I połowy. Do tej pory Wrocławianie nie zagrozili bramce Szwajcarów. Tymczasem goście oddali jeden strzał celny i to skuteczny, aby wyjść na prowadzenie.

23’ Sytuacja dla Śląska robi się dramatycznie trudna. W dwumeczu jest już 0:3 dla zespołu St. Gallen. Ale wiara kibiców cały czas jest. Na stadionie nie milknie doping dla swoich ulubieńców.

21`W kontrataku goście i niestety… 0:1 dla Sankt Gallen. Strzelcem gola Bastein Toma po asyście Chadricka Akolo. Piłkarze Śląska protestują, a sędzia sprawdza VAR. I przyznaje bramkę dla gości.

20’ Obie drużyny próbują przejąć kontrolę nad tym spotkaniem. Naprzemiennie atakują. Jest to mecz walki o środek pola.

18’ Wracamy do gry. Gra toczy się w środku pola. Było małe zagrożenie po stracie w środku pola przez gospodarzy. Szybko wyjaśnione przez drużynę WKS-u.

17’ Na boisku leży Matsenko. Pojawił się sztab medyczny na placu gry.

Kibice Śląska zadbali o patriotyczną oprawę

Kibice Śląska

16` Na trybunach pięknie uhonorowanie polskich żołnierzy. Baner z napisem: “Chwała dla Polskiego Wojska od Kibiców Śląska” oraz flaga z symbolem Powstania Warszawskiego. 15 sierpnia to przecież święto polskich żołnierzy. Brawa dla kibiców. Teraz odpalono race.

15’ Drużyna z Wrocławia naciera na rywali. Fantastyczną okazję miał Petkov po wrzutce Samca-Talara. Niestety strzał wylądował obok bramki.

12’ Nie ma bramki. Sędziowie uznali, że na spalonym był Sebastian Musiolik. W dwumeczu nadal jest 0:2 dla St. Gallen

11- Sędziowie sprawdzają VAR, czy nie było tam faulu na bramkarzu. Ale przypomnijmy. Rzut rożny, duże zamieszanie pod polem karnym. Szwajcarzy nieudolnie próbowali wybić piłkę. Główką Matsenko podbił piłkę, a ta po podaniu Żukowskiego odbiła się od Musiolika i wpadła do siatki.

10’ Fantastyczna interwencja Petkova, który wślizgiem wybił piłkę napastnikowi rywala. Łatwa strata Pokornego ale wyjaśnił tę sytuację w polu karnym Bułgar

8' Śląsk wrzucił piłkę w pole karne  po wyrzucie z autu. Było małe zamieszanie ale zakończyło się ono faulem na bramkarzu St. Gallen.

7' Rzut wolny dla St. Gallen po faulu Żukowskiego. Goście nieudanie dośrodkowali w pole karne

5' Gra toczyła się w środku pola. Drugi rzut rożny dla przyjezdnych. Śląsk po raz kolejny poradził sobie bez problemu przy stałym fragmencie.

3' Długa piłka Rafała Leszczyńskiego na Musiolika. Napastnik zastawił się, powalczył i zyskał rzut wolny z okolic 35 metra od bramki rywala. Zółtą kartkę otrzymał Okoroji.

2' Pierwszy rzut rożny dla gości.

1’ Rozpoczęliśmy spotkanie. Pierwsze kopnięcie oddał zawodnik St. Gallen.

Trwa losowanie stron. Lukas Goertler oraz Alex Petkov, kapitanowie drużyn stanęli do losowania, która z drużyn rozpocznie spotkanie. Losowanie wygrali Szwajcarzy i to oni rozpoczną grę.

Piłkarze wychodzą na murawę. Wrocławianie zagrają na biało, a goście w koszulkach miętowo-czarnych.

Trwa prezentacja składu obu drużyn. Już za chwilę piłkarze wyjdą na murawę.

Duje Strukan, który poprowadzi dzisiejsze spotkanie w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy sędziował do tej pory 5 meczów. W ostatnim swoim spotkaniu w sezonie 2022/2023 w 4. rundzie kwalifikacji sędziował spotkanie CSKA Sofia - FC Basel.

Spotkanie poprowadzą arbitrzy z Chorwacji. Głównym sędzią będzie Duje Strukan. Na liniach pomagać mu będą Bojan Zobenica oraz Ante Terzić. Z kolei na Varze będą Ivan Bebek oraz Ante Culjak

Skład Śląska Wrocław: Leszczyński – Żukowski, Petrov, Petkov, Matsenko – Pokorny – Samiec-Talar , Schwarz, Cebula, Nahuel - Musiolik

Skład FC St. Gallen: Ati-Zigi - Stanić, Diaby, Ambrosius, Okoroji - Gortler, Quintilla, Witzig, Toma - Geubbels, Akolo

Podopieczni Jacka Magiery jak dotąd nie spisują się zbyt dobrze w obecnym sezonie. Jak na razie piłkarze z Wrocławia nie wygrali żadnego z trzech meczów w lidze. Jedyne zwycięstwo w tym sezonie to pokonanie na własnym obiekcie 3:1 zespołu FC Ryga w poprzedniej rundzie eliminacji. Piąta drużyna poprzednich rozgrywek w szwajcarskiej Super League jest na przeciwległym biegunie. 20 lipca piłkarze St. Gallen ponieśli ostatnią porażkę. Od tej pory zawodnicy Enrico Maassena wygrali 6 spotkań przy czym aż w 4 meczach zachowali czyste konto.

Ocena: +2 0

50 tys. pielgrzymów przybyło pieszo na Jasną Górę w "szczycie pielgrzymkowym"

2024-08-14 20:02

Pielgrzymki 2024

W tym roku na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w sierpniu w 55 grupach przyszło około 50 tys. wiernych. W 32. grupach rowerowych przyjechało prawie 2 tys. cyklistów, a ok. 100 pielgrzymów wybrało się w sztafecie biegowej. Nie zapominajmy o tysiącach tych, którzy z różnych względów wzięli udział w jednym lub tylko kilku etapach, korzystając z możliwości sztafetowego pielgrzymowania.

Choć wielu sceptyków upatruje kres pieszego pielgrzymowania i ogłasza koniec ery chrześcijaństwa, to doświadczenie ostatnich dni pokazuje, że pragnienie doświadczenia wspólnoty wiary, w radości dzielenia, w trudzie, czasem spiekocie dnia czy deszczu, nie ginie a wręcz odwrotnie zdaje się rozwijać.

USA: kościół spłonął, ale Najświętszy Sakrament przetrwał! Trwa przed nim adoracja

2024-08-14 13:32

USA

Najświętszy Sakrament

Parafianie z Orlando na Florydzie nazywają to niezwykłym zrządzeniem Bożej Opatrzności. W wyniku pożaru ogień strawił w ich kościele zarówno ołtarz jak i tabernakulum. Przetrwał jednak Najświętszy Sakrament znajdujący się w kryształowym pudełku, zwanym luną, używanym do wkładania Hostii do monstrancji.

Henry i Paula Konesowie wyznali, że byli zdruzgotani pożarem swego parafialnego kościoła, jednak fakt, że z pożogi ocalał Najświętszy Sakrament dał im poczucie nadziei. Kościół pw. Wcielenia Pańskiego spłonął w ubiegłym roku. Powody tragedii wciąż są nieznane. Parafianie od początku podkreślali, że po tym pożarze otrzymali pocieszenie od Boga. „Wielu z nas wierzy, że Eucharystia była tą łaską pocieszenia” – wyznał 59-letni Henry w rozmowie z „National Catholic Register”. Dla 50-letniej Pauli, odnalezienie Hostii było przesłaniem od Pana pośród smutku. „Wciąż tu jestem i nigdzie się nie wybieram” – dodała kobieta zaangażowana w zbiórkę środków na odbudowę kościoła.