"W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich" (Konstytucja o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II, nr 120).
Toruń zasłynął z muzyki organowej, czemu sprzyjają liczne koncerty i festiwale, które rokrocznie odbywają się w grodzie Kopernika. Od czasu jednak, gdy w 1989 r. spłonęły w pożarze doskonałe organy w kościele Ojców Jezuitów pw. Ducha Świętego, niejednokrotnie wybitni organmistrze polscy i zagraniczni borykali się z oporem materii, pokonując niedostatki zabytkowych organów barokowych i romantycznych w bazylice Świętych Janów. Te bowiem świetne skądinąd instrumenty wymagają gruntownej renowacji, co zostało już zainicjowane, lecz ciągle jeszcze wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Powstanie organów wiąże się ze starożytną Grecją. Ok. III w. przed narodzeniem Chrystusa inżynier aleksandryjski Ktesibios obmyślił rodzaj maszyny do dmuchania, gdzie powietrze płynęło do piszczałek z pudeł, z których wypychała je napływająca woda. Były to organy hydrauliczne. Ktesibiosowi zawdzięczamy także klawiaturę, w którą wyposażył organy wodne.
Quodvultdeus, opisując radości nieba, mówi: "Spotkasz tam organy zbudowane z różnych piszczałek, którymi są święci apostołowie i uczeni wszystkich Kościołów, mogą one wydawać rozmaite tony, niskie, wysokie, przeciągłe: tego właśnie instrumentu Duch Boży, ów najlepszy muzyk, dotyka przez słowo, napełnia go i każe mu rozbrzmiewać Ten, co ma klucz Dawida".
Dużą radość przeżywali goście i parafianie zgromadzeni 20 października br. w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I podczas uroczystości poświęcenia nowych organów znakomitej klasy.
Zostały one nabyte dla parafii Matki Bożej Królowej Polski z Filharmonii Narodowej w Warszawie dzięki życzliwości ks. prał. doc. Andrzeja Filabera, proboszcza archibazyliki prymasowskiej, który także przyjechał na uroczystość w Toruniu.
Wystrój zewnętrzny prospektu organowego zaprojektowała inż. Krystyna Łazutka z Warszawy, a wykonał organmistrz Wiesław Niźnik. Piszczałki zewnętrzne to tzw. front cynowy z próbą 70% (70% cyny i 30% ołowiu). Szafę organową, na którą użyto drewna dębowego najlepszego gatunku, wykonał Jarosław Osiński z Tarczyna. Montaż całości organów wykonała firma Krzysztofa Grygowicza z Janówka k. Warszawy. Organy elektryczno-pneumatyczne posiadają 49 rejestrów (głosów), 4 manuały, klawiaturę nożną, 4500 piszczałek (największa około 5,25 m długości, najmniejsza 0,5 cm).
Proboszcz parafii - ks. kan. Kazimierz Piastowski powitał przybyłych na uroczystość gości, kapłanów, a wśród nich proboszcza katedry w Hamburgu - ks. kan. Georga von Oppenchowca, przedstawicieli władz miejskich oraz parafian. Ksiądz Proboszcz nawiązał do słów kard. Josepha Ratzingera zawartych w książce Duch liturgii: "Muzyka kościelna jest charyzmatem, jako dar Ducha. Jest to upojenie wiarą. My śpiewamy z aniołami - taki jest charakter muzyki sakralnej. Radość w Bogu i doświadczenie Jego obecności w liturgii stanowi niewyczerpaną siłę inspiracji. Na śpiewanie Pieśni Nowej Barankowi: witam serdecznie i pozdrawiam wszystkie Boże Instrumenty".
Prosząc biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego o poświęcenie organów, ks. kan. Kazimierz Piastowski powiedział: "Ekscelencjo Księże Biskupie Andrzeju, na 10-lecie powstania diecezji toruńskiej, jako formę podziękowania za niewymowną i niezmierzoną posługę w świętym Kościele toruńskim, proszę przyjąć od nas te organy jako dar jubileuszowy dla Księdza Biskupa. Proszę o ich poświęcenie, aby służyły na chwałę Bożą przez wiele pokoleń w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu, oraz o sprawowanie Liturgii w intencji parafii".
Gorące podziękowanie złożył Ksiądz Proboszcz wszystkim darczyńcom: parafianom, toruńskim radnym, a szczególnie sponsorom - Reginie i Stanisławowi Dobaczewskim.
Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu Piotra Rachonia, drugiego organisty w archibazylice prymasowskiej w Warszawie. Utwory o tematyce sakralnej w jego wykonaniu były prawdziwą ucztą duchową dla słuchaczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu