Piątek, 2 sierpnia. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
• Jr 26, 1-9 • Ps 69 (68) • Mt 13, 54-58
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jezus, przyszedłszy do swego rodzinnego miasta, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?» I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony ». I niewiele zdziałał tam cudów z powodu ich niedowiarstwa.
Reklama
Po trzydziestu latach spokojnego życia w Nazarecie i po opuszczeniu go, Jezus przybywa z powrotem do swojej ojczyzny. Naucza rodaków w synagodze, a oni są zdumieni Jego mową, Jego nauką. Według ich opinii i oczekiwań powinien pozostać takim, jakim Go poznali, kiedy żył wśród nich. Patrzą na Niego przez pryzmat rzemiosła Jego ojca i pracę, którą wykonywał w Nazarecie. Wiedzą, kim jest Jego matka i kim są oni Jego bracia. Jednym słowem pytają: „Skądże więc ma to wszystko?” (Mt 13, 56b). Z tym uczuciem i nastawieniem zbliżają się do Jego przemówienia. Czy to była ich zazdrość, zawiść, sztywność? Czas współczesnych Jezusowi jest równy dzisiejszemu czasowi, w którym żyjemy. Jesteśmy też świadkami cudzej zazdrości, zawiści, niechęci, czyichś darów, talentów, zdolności. Trzeba modlić się do Pana, abyśmy sami otworzyli się na Ducha Bożego, ponieważ Duch Boży daje, działa i odnawia oblicze ziemi, a zwłaszcza człowieka. Bądźmy wolni od uprzedzeń lub niewłaściwej mowy i opinii. Módlmy się, abyśmy zawsze byli tymi, którzy będą chcieć wspierać głoszących Ewangelię zgodnie z Kościołem. Prośmy o prawdziwą czystość miłości i byśmy potrafili ją rozpoznać w innych.
M.Z.
ROZWAŻANIA NA ROK 2025 SĄ JUŻ DOSTĘPNE! DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".