Reklama

Kościół

Abp Wacław Depo: Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi!

– Kult maryjny potwierdzamy na płaszczyźnie wiary. Jest on poszukiwaniem instynktownego oparcia dla naszych zmagań i prób dziejowych, aby na fundamencie wiary w prawdziwego Boga objawionego w Chrystusie odnajdywać sens życia i powołanie człowieka. Nie może być prawdziwym wyznawcą Chrystusa ten, kto nie ma odniesień do Jego Matki. Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi. Tego uczą nas nasze dzieje i nasza kultura - powiedział ks. abp Wacław Depo podczas 33. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, a o czym pisze portal Radia Maryja.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karol Porwich/Niedziela

W ten charyzmat miejsca i czasu dołączamy 33. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy przez Maryję do Jezusa jest czymś więcej niż realizacją jakichś społecznych i politycznych utopii, a także czymś więcej niż tylko religijną psychoterapią będącą odpowiedzią na bóle i niepokoje człowieka. Ona jest znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła, a zarazem naszą mocą i mądrością od Boga. To nasze pielgrzymowanie jest więc świadectwem czuwania w prawdzie i miłości. Jest również znakiem nadziei, którą Bóg przez Maryję wzbudza w naszych sercach – mówił arcybiskup metropolita częstochowski.

Zakończyła się 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Homilię do zgromadzonych wygłosił ks. abp Wacław Depo. Zwrócił się on do uczestników, mówiąc, że wspólnota, którą tworzą, stała się fenomenem i wyzwaniem społecznym, ale przede wszystkim stała się wspólnotą wiary i modlitwy, a także zawierzenia Bogu na wzór Maryi. Wyjaśnił także, że wchodząc dzisiaj w głębię tajemnicy Eucharystii, odczytujemy zadania roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

– Sakrament Eucharystii jest tajemnicą obecności i działania Chrystusa pośród ludu i jest nierozerwalnie związany z tajemnicą naszego bycia Kościołem. Przeżywanie Eucharystii, zwłaszcza niedzielnej, jest tak różne, jak różne jest ludzkie podejście do faktu Golgoty i pustego grobu w Jerozolimie, zmartwychwstania Chrystusa i Jego obecności w Kościele. Jedni z wiarą Go oczekują i z radością wyznają aż przyjdzie powtórnie w chwale, a inni Go poszukują i wątpią, czy to wszystko jest prawdą, a jeszcze inni stawiają opór i są przeciwni w imię wolności i tolerancji. Ci ostatni mówią wprost o postchrześcijaństwie i o tym, że uwikłało się ono w historię świeckich i politycznych wydarzeń – podkreślił ks. abp. Wacław Depo.

Dodał, że dlatego stajemy na jasnogórskim szczycie, aby wraz z Maryją prosić o dary Ducha Świętego.

Reklama

– Prosimy o poprowadzenie nas do całej prawdy o Jezusie i o nas samych, abyśmy nie zagubili poczucia grzechu, mając świadomość sprawiedliwości i przyszłego sądu Bożego i aby On – Duch Prawdy – uczynił nas świadkami wiary we wspólnocie Kościoła posłanego do współczesnego świata. Wchodzimy po raz kolejny do szkoły Maryi, aby od Niej i z Nią uczyć się, jak mamy wzrastać w wierze i dawać Bogu osobistą odpowiedź na Jego plan zbawienia, a ten plan realizuje się nie poprzez spektakularne wydarzenia, ale we wszystkich okolicznościach naszego życia – mówił metropolita częstochowski.

Wyjaśnił, że powszechny kult wiary od dwóch tysięcy lat – na ziemi polskiej od 1058 lat wpisany w początki naszej państwowości – nie był i nie może być odbierany jako rodzaj masowego szaleństwa, lecz jako szukanie bezpieczeństwa i wzajemnej relacji, która wiąże dziecko z matką.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

– Kult maryjny potwierdzamy na płaszczyźnie wiary. Jest on poszukiwaniem instynktownego oparcia dla naszych zmagań i prób dziejowych, aby na fundamencie wiary w prawdziwego Boga objawionego w Chrystusie odnajdywać sens życia i powołanie człowieka. Nie może być prawdziwym wyznawcą Chrystusa ten, kto nie ma odniesień do Jego Matki. Nie ma pełnej osobowości polskiej bez miłości do Maryi. Tego uczą nas nasze dzieje i nasza kultura. W kulcie maryjnym zawsze chodzi o to, aby każdy z nas za Jej wzorem odkrył i uwierzył w sens swojego życia przed Bogiem i wobec innych ludzi – zauważył duchowny.

Ks. arcybiskup zaznaczył, że w historię Jasnej Góry wpisana jest modlitwa obecności, zawierzenia i czuwania.

– W ten charyzmat miejsca i czasu dołączamy 33. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja, która dowodzi, że droga wiary i modlitwy przez Maryję do Jezusa jest czymś więcej niż realizacją jakichś społecznych i politycznych utopii, a także czymś więcej niż tylko religijną psychoterapią będącą odpowiedzią na bóle i niepokoje człowieka. Ona jest znakiem przynależności do Chrystusa i Kościoła, a zarazem naszą mocą i mądrością od Boga. To nasze pielgrzymowanie jest więc świadectwem czuwania w prawdzie i miłości. Jest również znakiem nadziei, którą Bóg przez Maryję wzbudza w naszych sercach – dodał.

Reklama

Kapłan zwrócił uwagę, że zdumiewająca jest aktualność słów polskich poetów i pisarzy, dlatego – jak wyjaśnił – należy postawić bardzo podstawowe pytania dotyczące naszej świadomości i zauważyć, że od początków na naszej ziemi chrześcijaństwo w swym uniwersalnym wymiarze jest polską ojcowizną, której znaczący jest udział Maryi-Matki Chrystusa.

Podziel się cytatem

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

– Maryja jest bowiem źródłem naszego poznania Chrystusa i szczególnym świadkiem Bosko-ludzkiej świadomości Kościoła na polskiej ziemi. Czy potwierdzamy tę prawdę, że pamięć Maryi, Kościoła, Chrystusa, służą człowiekowi, Kościołowi, Polsce i każdemu z nas, aby każdy raz na przełomie tysiącleci odnalazł swoją tożsamość? Czy nie lepiej – jak podpowiadają niektórzy – zamknąć się w polskim religijnym getcie i zadowolić świadectwem ciszy? Chrześcijanin nie może być tylko teoretykiem wiary, nie może być chrześcijaninem tylko dla siebie, odizolowanym od spraw publicznych i świata, ale musi być apostołem posłanym do świata, bo jest to powołanie nas wszystkich ochrzczonych – podkreślił.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Duchowny zaznaczył, że każdy chrześcijanin, broniąc prawdy objawionej przez Boga, musi spodziewać się sprzeciwu.

– Nie jest bowiem posłany do świata, aby mu się podobać i do niego upodobnić, lecz by bardziej rozpoznawać Bożą prawdę o sobie i by ją ogłaszać, nawet gdy jest wezwaniem do nawrócenia i przemiany życia – dodał.

Podziel się cytatem

Wyjaśnił również z nadzieją, że nikt z nas w Kościele Chrystusa i Jego Matki nie jest samotną wyspą.

2024-07-14 16:02

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bóg przychodzi zawsze w swoim czasie i wybiera miejsce i konkretnych ludzi

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

konsekracja kościoła

parafia św. Urszuli Ledóchowskiej

Maciej Orman/Niedziela

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

Abp Wacław Depo namaszcza ołtarz krzyżmem

– Zarówno historia, jak i przestrzeń są dziedzinami, w których możemy dostrzec obecność i działanie samego Boga – powiedział abp Wacław Depo 29 maja podczas uroczystości poświęcenia kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie.

– Ten dzień, oczekiwany i wymodlony, staje się dniem uroczystej konsekracji tej świątyni, w którym za św. Pawłem mogę powtórzyć, że nie jesteście tutaj już obcymi i przechodniami, ale jesteście współdomownikami Boga poprzez dzieło odkupienia w Jezusie Chrystusie – podkreślił w homilii metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Przedstawiciele władz państwowych złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu - Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli w czwartek wspólny wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Przedstawiciele władz państwowych uczestniczyli w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje w świecie ciszy

2024-08-16 08:23

Archiwum Fundacji "Fonis"

Młodzież w wychowawcami półkolonijnymi podczas wizyty w sali aktywności Pixel XL

Młodzież w wychowawcami półkolonijnymi podczas wizyty w sali aktywności Pixel XL

Podczas wakacji Fundacja „Fonis” i Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej przygotowały dla dzieci niesłyszących półkolonie.

Pierwszy turnus odbył się już w lipcu, wzięło w nich udział 12 uczestników od 7 do 12 roku życia. Drugi turnus dla młodzieży do 13 do 17 lat rozpoczął się 12 sierpnia. – W różnej formie organizujemy takie półkolonie już od kilku lat. Uczestniczą w nich nie tylko dzieci niesłyszące, ale także związane ze środowiskiem osób niesłyszących, czyli słyszące dzieci niesłyszących rodziców (CODA) czy rodzeństwo, które ma niesłyszącego brata lub siostrę – mówi ks. Tomasz Filinowicz, założyciel Fundacji "Fonis" i duszpasterz osób niesłyszących. Podkreśla dwie główne motywacje. – Organizujemy półkolonie, bo nie ma wielu ofert atrakcyjnego, aktywizującego wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży niesłyszącej. Dla wielu uczestników naszych półkolonii to jedna z nielicznych ciekawych form spędzania czasu w te wakacje. Z różnych powodów nie mogą wyjechać, często siedzą przez dwa miesiące w domu. Co ciekawe, jeśli dzieciaki chodzą do szkoły i mieszkają w internacie, to tam są ich rówieśnicy, z którymi mają kontakt na co dzień. Gdy przychodzi okres wakacji, z utęsknieniem czekają na powrót do swojej grupy kolegów i koleżanek, bo u siebie na podwórku z racji tego, że nie słyszą, kontakt z rówieśnikami jest trudniejszy albo wręcz niemożliwy – tłumaczy. I dodaje: – Takie półkolonie to także okazja do ewangelizacji. Część z tych dzieci nie przychodzi regularnie do kościoła, praktycznie w ogóle ich w nim nie ma, więc jest szansa, by poza przestrzenią kościelną nawiązać kontakt z Bogiem, z wiarą. Kontakt, który mam nadzieję kiedyś zaowocuje kolejnym krokiem, czyli związaniem ze wspólnotą Kościoła.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję