Reklama

Kościół

Ks. Stępień: do Medjugorie co roku przyjmuje ok. 2 mln pielgrzymów

Do Medjugorie pielgrzymuje w ciągu roku ok. 2 mln osób, tylko w czerwcu br. udzielono 200 tys. Komunii św., a Msze św. celebrowało ponad 5 tys. kapłanów. Najwięcej przyjeżdża Polaków, Włochów i Irlandczyków - powiedział PAP pallotyn ks. Artur Stępień, rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie.

[ TEMATY ]

Medjugorie

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Medjugorie to niewielka wieś w Hercegowinie, w której według miejscowych mieszkańców od 1981 r. trwają nieprzerwanie objawienia Matki Bożej. Nie zostały one jednak oficjalnie uznane przez Kościół. Ze względów duszpasterskich papież Franciszek mianował tam wizytatora apostolskiego o charakterze specjalnym, a 12 maja 2019 r. zgodził się na organizowanie oficjalnych pielgrzymek.

"Do Medjugorie co roku przyjmuje ok. dwóch mln osób. Szczyt pielgrzymkowy trwa tam od maja do października. W czerwcu br. udzielono np. 200 tys. Komunii, a Mszę św. celebrowało ponad pięć tysięcy kapłanów" - powiedział PAP rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie, pallotyn ks. Artur Stępień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznał, że od lat najliczniejszą grupę zagraniczną pielgrzymów są Polacy i Włosi. "Z roku na rok przybywa jednak także pątników z Ukrainy, zwłaszcza grekokatolików, którzy zaczęli przyjeżdżać do tego miejsca jeszcze przed wybuchem wojny. Mają oni bardzo rozwiniętą duchowość pielgrzymkową" - powiedział pallotyn.

Reklama

"Spory odsetek pątników stanowią także Irlandczycy, mieszkańcy Austrii oraz osoby posługujące się językiem hiszpańskim, w tym wiele z Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza z Kolumbii i Brazylii" - powiedział ks. Stępień. Przyznał, że można spotkać także Koreańczyków, Filipińczyków oraz Francuzów. "Spotykam także często Polaków mieszkających na co dzień poza granicami kraju, zwłaszcza w Niemczech i w Anglii. To pokazuje dynamizm polskich misji katolickich w tych krajach" - ocenił ks. Stępień.

"Wielu katolików, zwłaszcza z Europy Zachodniej, gdzie nie ma tak wielu księży jak w Polsce, przez cały rok przygotowuje się, aby przystąpić w Medjugorie do spowiedzi generalnej, czyli z całego życia i do Komunii świętej" - zwrócił uwagę pallotyn.

"Po jednej stronie kościoła są konfesjonały dla pielgrzymów chorwackich, a po drugiej dla tych, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania sprawowanego po angielsku, włosku, polsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku oraz ukraińsku. Na każdym umieszczona jest specjalna tabliczka z informacją, jakimi językami włada siedzący w nim kapłan" - wyjaśnił pallotyn. Dodał, że w czasie upałów księża spowiadają na otwartym powietrzu.

Powiedział, że pielgrzymki przyjeżdżające w Medjugorie trwa średnio około 5-6 dni.

"Codziennie o godz. 7.30 celebrowana jest Msza św. w języku chorwackim, na którą w większości uczęszczają miejscowi. Do godz. 14.00 w wyznaczonych miejscach odprawiane są eucharystie w językach narodowych m.in. po polsku, włosku, hiszpańsku, angielskim czy francuskim. W zależności od potrzeb pielgrzymów liturgie sprawowane mogą być także w innych językach" - powiedział ks. Stępień SAC.

Reklama

Przekazał, że codziennie o godz. 18 rozpoczyna się modlitwa różańcowa przy kościele parafialnym, po której o godz. 19 celebrowana jest Msza św. w języku chorwackim, tłumaczona na kilka języków. "Po niej, w zależności od dnia tygodnia, jest kolejna część różańca lub adoracja Najświętszego Sakramentu lub adoracja krzyża" - wyjaśnił.

Obowiązkowym miejscem, które nawiedzają pielgrzymi jest tzw. góra objawień, znajdująca się kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym Podbrdo. W 20. rocznicę objawień postawiono tam figurę Królowej Pokoju wykonaną zgodnie ze wzorcem, który znajduje się przed kościołem parafialnym. U podnóża góry znajduje się "Niebieski Krzyż" umieszczony w 1985 r. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku regularnie spotyka się grupa modlitewna jednego z wizjonerów – Ivana.

Drugim miejsce pielgrzymowania jest góra Kriżevac. Znajduje się tam Krzyż ustawiony jeszcze w 1933 roku, z okazji "Roku Odkupienia". Wzniesiono go ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m. Wyryto na nim napis: "Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej". W cokół krzyża wmurowano relikwie Krzyża Jezusa otrzymane z Rzymu. Od początku objawień Matki Bożej na Kriżevacu odmawia się drogę krzyżową. W roku 1988 umieszczono tam płaskorzeźby wykonane z brązu.

Reklama

Ks. Stępień zapowiedział, że w dniach 1–6 sierpnia, pod hasłem: "Maria obrała najlepszą cząstkę", odbędzie się w Medjugorie 35. Międzynarodowy Festiwal Młodych. Przed pandemią brało w nim udział ok 60 tys. młodych z całego świata. W ubiegłym roku było 40 tys. W programie będą m.in. konferencje, wspólna modlitwa oraz świętowanie przy rytmie muzyki typowej dla odrębnych grup narodowych. Zgodnie z tradycją festiwal zakończy się uroczystą mszą św. o świcie na górze. Nabożeństwa i konferencje tłumaczone będą na 16 języków.

Świadectwa osób ze wspólnoty Cenacolo, które nawróciły się i wychodzą z uzależnień. Konferencje na temat "zawierzenia się Trójcy Przenajświętszej przez ręce Maryi" poprowadzi "Wspólnota Błogosławieństw". Zgodnie z tradycją festiwal zakończy się uroczystą mszą św. o świcie na górze Kriżevac.

Nabożeństwa i konferencje tłumaczone będą na 16 języków.

Rektor Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorie zapewnił, że pielgrzymi w ośrodku otrzymają pomoc w odnalezieniu się w topografii miejsca oraz propozycjach duszpasterskich.

W 1981 r. miało w Medjugorie dojść do pierwszych objawień Matki Bożej, które trwają do dnia dzisiejszego. Nie zostały one jednak oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Natomiast negatywie wypowiadali się o nich kolejni biskupi miejscowej diecezji Mostar-Duvno: Pavao Żanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020), a także konferencja episkopatu ówczesnej Jugosławii.

Papież Benedykt XVI w 2010 r. utworzył specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Jej prace obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 r. odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim.

Reklama

W 2014 r. zakończyła prace powołana przez papieża Benedykta XVI specjalna komisja ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini, ale nie poinformowano o końcowej decyzji.

Doniesienia medialne sugerowały, że Kościół uznaje autentyczność pierwszych siedmiu "objawień" z udziałem wszystkich wizjonerów, a kolejne, indywidualne, wciąż trwające pozostawia do dalszej oceny.

31 maja 2018 r. papież Franciszek mianował abp. Hosera - emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego - wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorie na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis (do dyspozycji Stolicy Apostolskiej). Tym samym decyzją papieża, parafia została wyłączona z jurysdykcji ordynariusza diecezji mostarsko-duvnijskiej. Rolą abpa Hosera było zapewnienie stałego towarzyszenia wspólnocie parafialnej Medjugorie oraz przybywającym tam pielgrzymom. Po jego śmierci w sierpniu 2021 r. nowym administratorem apostolskim na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis, Stolica Apostolska mianowała abp. Aldo Cavalli - wcześniejszego nuncjusza apostolskiego w Holandii.

Parafią św. Jakuba w Medjugorie opiekują się ojcowie franciszkanie. Jednak kościół nadal nie ma statusu sanktuarium. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ agz/ amac/

2024-07-09 06:23

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zezwolił na pielgrzymki do Medjugorie

[ TEMATY ]

Franciszek

Medjugorie

Moto Itinerari / Foter.com / CC BY-SA

Papież Franciszek postanowił zezwolić na pielgrzymki do Medjugorja, które od tej pory będą mogły być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie, a nie tak jak dotychczas obywać się tylko w formie prywatnej. Ogłosili to dzisiaj nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie, abp Luigi Pezzuto oraz specjalny wizytator apostolski, abp Henryk Hoser SAC. Jak podkreślił tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti, nie oznacza to uznania autentyczności rzekomych objawień.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Alessandro Gisotti, wyjaśnił, że papieska decyzja wypływa z troski o to, aby te pielgrzymki nie były interpretowane jako uwierzytelnienie „znanych wydarzeń”, które nadal wymagają zbadania przez Kościół. Dlatego należy unikać, aby takie pielgrzymki powodowały zamieszanie lub dwuznaczność w aspekcie doktrynalnym.
CZYTAJ DALEJ

Od 4 grudnia audiencje generalne także w języku chińskim

Podczas dzisiejszego spotkania z wiernymi Ojciec Święty zapowiedział, że od przyszłego tygodnia streszczenia katechez będą prezentowane na Placu św. Piotra także w języku chińskim.

„W przyszłym tygodniu, wraz z Adwentem, rozpocznie się także tłumaczenie na język chiński streszczenia katechezy [wygłoszonej podczas – przyp. VN] audiencji” – zapowiedział dziś Ojciec Święty. Będzie to ósmy język, w którym prezentowana będzie synteza papieskiego nauczania oraz tłumaczenie pozdrowień, jakie Papież kieruje do poszczególnych grup pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Ciężko uzbrojona policja na jarmarkach bożonarodzeniowych w Niemczech

W tym roku jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech będą objęte największymi w historii środkami bezpieczeństwa - napisał we środę portal dziennika "Bild". Większość z nich rozpoczyna dzialalność w najbliższy weekend.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech otwierają się w okolicach pierwszej niedzieli Adwentu, która w tym roku przypada 1 grudnia. Od końca sierpnia, kiedy w Solingen Syryjczyk Issa Al H. zabił nożem trzy osoby, władze bezpieczeństwa Niemiec podniosły poziom ryzyka ataków terrorystycznych na jarmarki bożonarodzeniowe ze strony islamistów i innych ekstremistów - przypomniał portal dziennika "Bild".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję