Zgodnie z decyzjami metropolity łódzkiego, kard. Grzegorza Rysia, z dniem 6 lipca br. dokonały się zmiany personalne proboszczów w czterech parafiach na terenie Archidiecezji Łódzkiej.
Uroczyste wprowadzenie w urząd proboszcza tzw. instalacja odbyła się w niedzielę, 7 lipca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowymi proboszczami zostali: ks. Robert Nowak, ks. Marek Milcarek, ks. Bogdan Marciniak, Andrzej Borczyk.
Nowym proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Łodzi został ks. Robert Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie, który pełnił ten urząd przez ostatnie 5 lat.
Natomiast ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi, pełniący ten urząd od 5 VII 2007, a więc 17 lat, odchodzi w stan spoczynku.
W minioną niedzielę posługę proboszczowską w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie rozpoczął ks. Marek Mielcarek, który dotychczas był wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi na Placu Kościelnym.
Proboszczem parafii pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej został mianowany ks. Bogdan Marciniak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi, który pełnił ten urząd przez ostatnie 12 lat.
Reklama
Do parafii Zmartwychwstania Pańskiego na łódzkich Chojnach został mianowany proboszczem ks. Andrzej Borczyk, który przez ostatnie 10 lat pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej.
Każdy z wyżej wymienionych duchownych rozpoczynając posługę proboszczowską w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 528-§1) jest obowiązany - zatroszczyć się o to, ażeby przebywającym w parafii głoszone było nieskażone Słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne. Popiera też dzieła, poprzez które jest propagowany duch ewangeliczny, również w zakresie sprawiedliwości społecznej. W sposób szczególny troszczy się o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Wszelkimi siłami zabiega, korzystając także z pomocy wiernych, ażeby ewangeliczne orędzie dotarło również do tych, którzy przestali praktykować albo nie wyznają prawdziwej wiary.
Natomiast w §2 Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje na to, że - Proboszcz troszczy się o to, ażeby sprawowanie Eucharystii stało się centrum parafialnego zgromadzenia wiernych. Pracuje nad tym, by wierni wzmacniali się przez pobożne uczestniczenie w sakramentach, a zwłaszcza często przystępowali do sakramentów Najświętszej Eucharystii i pokuty. Stara się również o to, by wierni modlili się, także w rodzinach, oraz świadomie i czynnie uczestniczyli w liturgii. Proboszcz, pod władzą biskupa diecezjalnego, winien kierować liturgią w swojej parafii i czuwać nad tym, by nie wkradły się do niej nadużycia.