55-letni von Freyberg został powołany na prezesa Rady Nadzorczej IOR w lutym 2013 roku jeszcze przez papieża Benedykta XVI. Papież-senior nie znał go osobiście, ale znał rodzinę, z której pochodzi i wiedział o jego zaangażowaniu w życie Kościoła. Ernst von Freyberg jest bowiem prezesem i założycielem rodzinnej fundacji wspierającej Kościół we Francji, Niemczech i Austrii. Pełni też funkcję skarbnika niemieckiej gałęzi Kawalerów Maltańskich. Posiada duże doświadczenie w świecie finansowym: zasiadał w radach nadzorczych wielu firm, a od 2012 roku jest dyrektorem stoczni w Hamburgu. Ze względu na swe obowiązki w Niemczech przebywa jednak w Watykanie trzy dni w tygodniu.
Po dyskusjach, jakie przetoczyły się na temat "banku watykańskiego", jego zadaniem było uporządkowanie tej instytucji, jej transparentność oraz dostosowanie do standardów międzynarodowych. Pod kierownictwem von Freyberga zamknięto w Instytucie Dzieł Religijnych setki kont, a w niektórych sprawach rozpoczęto dochodzenia. Ponadto von Freyberg wprowadził surowe zasady walki z praniem brudnych pieniędzy.
W tym tygodniu kilka wysokiej rangi gremiów kościelnych zajmuje się sprawami finansowymi Watykanu, w tym także IOR. W sobotę odbędzie się pierwsze posiedzenie nowo utworzonej Rady ds. Gospodarki, na której czele stoi kard. Reinhard Marx. Obserwatorzy nie wykluczają, że sprawą finansów Watykanu zajmie się również ośmioosobowa Rada Kardynałów, tzw. K-8, która swoje obrady zakończy 4 lipca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu